Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Stymulacja sensoryczna jako forma zajęć edukacyjnych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5728 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz zajęć rewalidacyjno - wychowawczych dla dzieci z upośledzeniem umysłowym poprzedziłam krótkim wstępem na temat edukacji sensorycznej.

W toku stymulacji sensomotorycznej dziecko z upośledzeniem umysłowym odbiera wrażenia zmysłowe z otaczającego świata i z własnego ciała. Poprzez integrację różnych wrażeń osiąga pewną orientację w otoczeniu, co zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa.
Stymulacja sensomotoryczna stanowi formę zajęć edukacyjnych dla uczniów z głębokim upośledzeniem umysłowym. Rolą nauczyciela jest dostarczyć dzieciom różnego rodzaju bodźców zmysłowych: dotykowych, czuciowych, smakowych, węchowych, słuchowych i wzrokowych. Nauczyciel może używać różnorodnych pomocy, ale dostarczane bodźce muszą być dostosowane do potrzeb i możliwości percepcyjnych ucznia.

Scenariusz zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla dzieci z głębokim upośledzeniem umysłowym.

Temat: Stymulacja kolorem czerwonym połączona z aktywizacją smakowo –
węchową.

Cele operacyjne:
- dzieci będą wodzić wzrokiem za przedmiotami
- będą skupiać wzrok na przedmiotach
- będą dotykać przedmiotów z pomocą nauczyciela
- poznają kolor czerwony
- poznają smak i zapach jabłka

Metody: elementy chromoterapii, polisensoryczna, terapia zabawą

Pomoce: piłeczki, balony, bibuła i chusty w kolorze czerwonym, jabłka, butelki
z czerwoną wodą, miska, lampa, konfetti, materace, magnetofon, nagranie
z muzyką relaksacyjną.

Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci
- nauczyciel wita dzieci: „wszyscy pięknie się witamy i do zabaw
zapraszamy”
- nałożenie na głowę czerwonych czapeczek
- witanie się poszczególnych części ciała( np. noga Ani wita się z nogą
Kasi, ręka wita się z nogą, głową, brzuszkiem
2.Zabawa czerwonymi piłeczkami
- pokazanie piłek, przesuwanie przed oczyma dziecka w prawo, w lewo
- wkładanie piłek w dłonie dziecka
- masowanie piłkami rąk, nóg, brzucha
- wkładanie piłek pod ubranie dziecka i próby wyciągania ich przez dzieci z
pomocą nauczyciela
- obrzucanie się piłkami ( nauczyciel ręką dziecka rzuca piłkę w stronę
drugiego dziecka
3.Zabawa foliowymi torebkami wypełnionymi piłeczkami
- potrząsanie i szeleszczenie torebkami przed dzieckiem
- wkładanie torebek w dłonie dziecka, wspólne pocieranie i potrząsanie
torebkami
4.Zabawa butelkami wypełnionymi czerwoną wodą
-pokazanie dziecku butelki
- potrząsanie butelką przed oczyma dziecka
- dotykanie butelek przez dziecko z pomocą nauczyciela
- turlanie butelek po ciele dziecka ( brzuch, nogi)
- wspólne odkręcanie butelek i wylewanie wody do miski
- uderzanie dłońmi dziecka a następnie palcami o powierzchnię wody
5. Zabawa z bibułą
- nakładanie bibuły na twarz dziecka
- ściąganie samodzielnie lub z pomocą nauczyciela
- zabawa „ a ku –ku”
6. Relaksacja przy muzyce
- dzieci leżą w wygodnych pozycjach i wsłuchują się w dźwięki
7. Poznawanie jabłka
- wodzenie wzrokiem za jabłkiem przesuwanym przed oczyma dziecka
- dotykanie, wąchanie, podanie do smakowania za pomocą łyżeczki
8. Zabawa czerwonymi balonami
- uderzanie dłonią dziecka w balon
- podrzucanie balonów do góry
-wzajemna zabawa – próby rzucania balonów do sąsiedniego dziecka
9. Pokaz czerwonego światła
- zapalenie lampki z czerwoną żarówką, zbliżanie dłoni dziecka do
żarówki, odczuwanie ciepła
-zapalenie lampionów – przybliżanie i oddalanie źródła światła, wodzenie
wzrokiem za źródłem światła
10.Relaksacja przy muzyce
- dzieci leżą w kole w wygodnej pozycji,
- rozłożenie chusty i wachlowanie nad głowami dzieci
- przykrywanie dzieci chustą
- słuchanie muzyki
11.Zakończenie zajęć i pożegnanie
- wykonanie gestu „pa-pa” lub inny rytuał


Kwapisz Grażyna

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie