Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wakacyjne rady dla rodziców

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1713 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 


     Zbliżają się wakacje, długo oczekiwany czas odpoczynku dla dzieci i dla dorosłych. Zanim jednak wyruszymy naprzeciw letniej przygodzie, musimy sobie uświadomić, że okres lata – poza radością relaksu – niesie za sobą pewne zagrożenia. Szczególnie dzieci, w zależności od wieku i temperamentu, narażone są na liczne niebezpieczeństwa.
     Spontaniczny rozwój aktywności ruchowej jest przyczyną częstych upadków i stłuczeń. Przy lekkich stłuczeniach należy stosować doraźnie zimne okłady, a następnie okłady rozgrzewające z roztworu tabletki altacetu. Poważniejszym skutkiem upadków są skręcenia i zwichnięcia stawu. Towarzyszy im obrzęk, bolesność, często wylew okołostawowy. W takich przypadkach należy złagodzić ból przez chłodzenie zimną wodą lub wodą z octem czy sodą oczyszczoną i unieruchomić staw za pomocą opaski elastycznej. Zabawy na podwórku czy boisku nierzadko kończą się otarciem naskórka czy skaleczeniem. Otarcie powoduje zwykle niewielkie uszkodzenie skóry i niewielkie krwawienie. Należy zmyć je pod bieżącą wodą lub przemyć wodą utlenioną, odczekać aż krwawienie ustanie.
     Ranę najlepiej suszyć na powietrzu, nie zaklejać i nie zawijać. Powstały strup najlepiej chroni przed zainfekowaniem. W wyniku urazu odłamkiem szkła lub blachy zdarzają się rany cięte. Jeśli rana jest głęboka, a krwawienie silne, należy założyć opatrunek uciskowy i niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Do najbardziej niebezpiecznych ran należą rany kąsane. Są one rezultatem pogryzienia przez zwierzęta domowe, a niekiedy przez zwierzęta dzikie.
     Ukąszenie nasuwa podejrzenie o wściekliznę, dlatego też w każdym przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Mniej groźne, choć dokuczliwe są ukąszenia przez owady. Latem w miejsce ukłucia owada można zastosować utarty świeży ziemniak lub plasterek cebuli. Zwykle pojedyncze ukąszenia są niegroźne, ale w przypadku dziecka z alergią, u którego może wystąpić swędząca wysypka, obrzęk twarzy i ogólne osłabienie wymagana jest natychmiastowa porada lekarska. Pamiętajmy także w czasie wakacji o umiejętnym korzystaniu z kąpieli słonecznych, które mogą być niebezpieczne szczególnie dla małych dzieci.
     Oto kilka dobrych rad:

  • należy dozować czas przebywania na słońcu i unikać dłuższego pobytu w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli w godzinach od 10.00 do 15.00
  • koniecznie trzeba chronić głowę, osłaniać czapeczką lub kapeluszem
  • zalecane są okulary z filtrem pochłaniającym promienie ultrafioletowe
  • należy chronić skórę dziecka, smarując odsłonięte części ciała specjalnymi kremami zawierającymi czynnik ochronny, kremy te powinny być wodoodporne
     Po długotrwałym przebywaniu na pełnym słońcu bez nakrycia głowy, po przegrzaniu organizmu podczas jazdy nasłonecznionym samochodem może wystąpić udar słoneczny. Objawia się silnym zaczerwienieniem twarzy, podwyższoną ciepłotą ciała, przyspieszonym tętnem i oddechem, pojawiają się bóle i zawroty głowy, mdłości, wymioty, niepokój a nawet omdlenia. W takich przypadkach należy dziecko jak najszybciej umieścić w chłodnym i zacienionym miejscu, rozebrać i owinąć w wilgotne prześcieradło i podawać dużo chłodnych płynów do picia. W każdym przypadku udaru słonecznego wskazana jest porada lekarza.
     Drodzy Rodzice! Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoich pociech w czasie wakacji! Nie pozostawiajcie ich bez opieki ! Rozmawiajcie z dziećmi o różnych zagrożeniach.

Opracowała mgr Elżbieta Maślanka
/ na podstawie Domowego Przedszkola nr 5 i nr 7/8 1994 /

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie