Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Listy do dzieci - podsumowanie osiągnięć dzieci

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 967 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 


     Każde dziecko jest oryginalną, odrębną Istotą, która potrzebuje być chwalona i motywowana do działania. Nikt nie lubi jak mu się podcina skrzydła. Łatwo jest pokazać rodzicom dobre strony dziecka, ale trudno zwrócić uwagę na coś, co wymaga doskonelnia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców opracowałyśmy z koleżanką ciekawą formę przekazu informacji o dziecku. Jest ona dość pracochłonna, ale warta zachodu. Co prawda opisane przeze mnie "Listy do dzieci", bo o nich tu będzie mowa, zrobiłyśmy dwa i trzy lata temu, ale ja zamierzam powrócić do tej formy w następnym roku szkolnym.
     Pracując w przedszkolu poznajemy naszych wychowanków bardzo dobrze, przebywając z nimi w ich radosnych i smutnych chwilach. Realia są takie, że w niektórych przypadkach zastępujemy czasem rodziców, którzy zabiegani, rozdrażnieni, nie zawsze mają ochotę i czas zatrzymać się i spojrzeć na swoje dziecko tak z dystansu.
     Podsumowujac pół roku pracy z dziećmi postanowiłyśmy zrobić coś innego, ciekawego (a nie tylko suche informacje), aby przekazać rodzicom wiadomości o dziecku w przyjaznej formie, z jednoczesnym zwróceniem uwagi na sfery, które należy u dziecka rozwijać. Stworzyłysmy coś, co nazwałyśmy "List do dziecka". Na spotkaniu podsumowującym półrocze wręczyłyśmy te listy dzieciom i dałyśmy im czas kilku dni na odczytanie tego co napisałyśmy. Rodzice wraz z dziećmi mieli znaleźć chwile czasu i po powrocie do domu odczytać dzieciom nasze listy. Zapewniam wszystkich, że dzieci były tak zainteresowane, że nawet gdyby rodzice chcieli odsunąć tę chwilę na dalszy plan, żadne z dzieci nie pozwoliło na to. Ciekawość zwyciężyła i na drugi dzień spotkałyśmy sie z oddźwiekiem zarówno ze strony rodziców jak i dzieci.
     W Listach starałysmy się przekazać z koleżanką wszystkie istotne informacje dotyczace postepów dziecka, jego zainteresowań i uzdolnień, jak również funkcji, które naszym zdaniem należy rozwijać. Listy miały formę bezpośredniego zwrotu do dziecka, w sposób indywidualny i szczegółowy, a na zakończenie listu, w kilku słowach zwracałyśmy sie bezpośrednio do rodziców.
     Taka forma przekazu spotkała się z wielkim uznaniem ze strony rodziców, o czym świadczą wyniki ankiety, którą rodzice mieli wypełnićpo zapoznaniu dziecka i siebie z treścią listu. Co prawda obawiałyśmy się trochę, czy rodzice zwrócą nam wszystkie ankiety, ale nasz niepokój był nieuzasadniny, ponieważ wszystkie rozdane ankiety wróciły do nas juz na nastepny dzień. Wyniki przerosły nasze oczekiwania. Rodzice dzielili sie z nami swoimi wrażeniami po odczytaniu listu oraz reakcją dzieci na tego typu niespodziankę. Z wypowiedzi rodziców wynika, że taka forma przekazu informacji o ich dziecku jest bardzo miła i prawie wszystcy rodzice uznali, że miło byłoby otrzymywać tego typu informacje przynajmniej raz , a najlepiej dwa razy w roku szkolnym. Postanowiłysmy podjąć próbę sprostania oczekiwaniom rodziców, chociaż jest to bardzo pracochłonne i odpowiedzialne zajęcie.
     Na potwierdzenie efektywności tych listów przytocze kilka wypowiedzi rodziców, które zamieścili w ankietach, a niektóre z nich zostały nawet podpisane przez rodziców, chociaż ankieta była anonimowa. Oto kilka wypowiedzi, dla których warto było podjąc ten trud pisania listów:
  • Uważam, że taka forma oceny dziecka jest wspaniała. podziwiam Panie za chęć włożenia takiego ogromu pracy w przygotowanie listów...Wyrażam słowa uznania;
  • Uważam, że pomysł przekazu w fornie listu jest doskonały, ponieważ mobilizuje dziecko do dalszej pracy,a dla rodziców jest cenną wskazówka o potrzebach i sukcesach dziecka;
  • Bardzo bym chciała, żeby moje dziecko w przyszłości miało takich pedagogów jak dotychczas (ankieta podpisana imieniem i nazwiskiem rodziców);
  • Z całego serca dziekuję za wspaniałą prace wychowawczą. To dzieki Paniom mamy takiego wspaniałego syna! Wasza praca jest znakomicie zorganizowana, a kontakt z dziećmi bardzo bliski i serdeczny. Trudno mówić o jakichkolwiek wskazówkach, gdy praca nauczycieli jest wykonywana tak wzorowo i z takim naddatkiem zaangażowania. Życzę dalszych sukcesów! (podpis)
     Tak mogłabym przytaczać wiele jeszcze wypowiedzi, ale nie o to chodzi. Pragne zwrócić uwage na fakt, że nasze działania przyniosły zamierzone efekty, a dalsza praca stała się jeszcze wieksza przyjemnością. Kontakt z dziećmi, ale przede wszystkim rodzicami została zacieśniony i to uczyniło naszą pracę jeszcze bardziej sukcesywną. Okazało się, że rodzice nie są niedostepni i potrafią znaleźć czas na rozmowę o dziecku. częściej zaczęli się z nami kontaktować i to przynosiło efekty. Cieszę się, że miałam takie doświadczenie, bo po przerwie, gdy wrócę do pracy, zamierzam podjąć podobne działania, a tym razem ułatwię sobie pracę prowadząć taki elektroniczny "pamiętnik" o dzieciach, aby informację zebrane o dziecku byly jeszcze dokładniejsze.
     Wiem, że to trudne i wymaga wiekszego czasu niż zwykłe przekazanie informacji o dziecku w ramach konsultacji indywidualnych (na które gro rodziców nie chodzi) lub na zebrania (forma ta nie pozwala na bliskie relacje) ale gdy odczytałam sobie podsumowanie ankiet zwrotnych o tamtych istach, to szczerze zapragnęłam do tego powrócić i może nawet uda mi się zarazić tym kolejną koleżankę.

Ana Beatricz Świergolik
nauczyciel dyplomowany
Przedszkola Nr 14 w Tychach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie