Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz apelu o Janie Pawle II

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1494 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Papież Jan Paweł II kochał każdego człowieka, szczególnie często zwracał się do młodych. Dlatego też i oni po śmierci Paieża Polaka chcąc wyrazić swój ból i miłość do niego uczestniczyli we mszy św. w parafialnym kościele, poprosili również by wspólnie przygotować apel poświęcony Janowi Pawłowi II.

Teresa Ciesielska
nauczyciel religii
w Gimnazjum nr 3
im E. Zawidzkiej
w Dąbrowie Górniczej.

SCENARIUSZ APELU

„JAN PAWEŁ II W NASZEJ PAMIĘCI”

Osoba (utwór „Abba Pater”- nagranie)
25 lat temu naszą Ojczyznę obiegła niecodzienna wiadomość: arcybiskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Wielu niedowierzało, uznali tę wiadomość w pierwszej chwili jako żart. Z niepokojem czekano na wieczorny dziennik telewizyjny, a w nim ukazała się bardzo skromna informacja, że zakończyło się konklawe i wybrano papieża, że jest nim kardynał Karol Wojtyła, Ojciec Święty Jan Paweł II.
Bardzo szybko chciano dowiedzieć się o Nim coraz więcej: kim jest? Jaka jest historia Jego życia?
Osoba
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Gdy miał 9 lat, zmarła jego matka – Emilia. Trzy lata po śmierci matki, zmarł brat – Edmund, który był lekarzem.
W maju 1938 r. Karol Wojtyła zdał egzamin maturalny i zapisał się na studia polonistyczne, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam też przeprowadził się wraz z ojcem. Związał się z tym miastem na czterdzieści lat, aż do momentu wybrania Go Głową Kościoła.
Osoba
Po wybuch II wojny światowej zaczął pracować jako goniec, potem w fabryce Solvay w Borku Fałęckim, przez rok w kamieniołomach, potem wewnątrz fabryki w zakładach chemicznych.
W 1941 r. zmarł na atak serca ojciec. Po jego śmierci, Karol Wojtyła został sam na świecie. Wstąpił do tajnego seminarium duchownego i rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. Pierwszą Mszę świętą odprawił w Dzień Zaduszny na Wawelu. Następnie wyjechał na dalsze studia teologiczne do Rzymu, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii.
Osoba
Po powrocie do Krakowa, ksiądz doktor Karol Wojtyła zaczął pracę jako wikariusz w małej podkarpackiej parafii w Niegowici. Tu miał miejsce po raz pierwszy pewien bardzo charakterystyczny, zwłaszcza dla późniejszego papieża, fakt: otóż po przekroczeniu granicy tejże parafii ksiądz Karol Wojtyła uklęknął i ucałował ziemię. Potem już zawsze – jako Arcypasterz – przybywając do ziemi, na której miał głosić Dobrą Nowinę, witał ją tym gestem.
Osoba
Ksiądz Karol Wojtyła nigdy nie tracił kontaktu z młodzieżą. Chodził na wycieczki, jeździł na nartach, pływał kajakiem, jeździł na rowerze. Uważał, że dla całej tej rzeszy młodych ludzi wędrujących z plecakiem po górach warto poświęcić inne duszpasterstwo. Wciąż szukał możliwości kontaktu z młodym człowiekiem. Młodzi byli mu bardzo wdzięczni i czekali na spotkania z Nim.
(fragment kazania Jana Pawła II do młodzieży wygłoszonego w Krakowie- nagranie).
Ulubiona pieśń oazowa Jana Pawła II, która wówczas i dziś łączy wielu młodych to Barka. Niech ona będzie wyrazem naszej wdzięczności. Zapraszamy do wspólnego śpiewu. (Barka – wspólny śpiew)

Osoba
Pracował również w parafii pod wezwaniem św. Floriana w Krakowie. Potem kolejno był coraz wyżej w hierarchii Kościoła Katolickiego: biskup, kardynał, a od 16 pażdziernika 1978 roku następca św. Piotra i głowa Państwa Watykańskiego.
Osoba
Pontyfikat Jana Pawła II już od samego początku był wyjątkowy i niezwykły. Cechowało go nieustanne wychodzenie naprzeciw człowiekowi. W osobie Jana Pawła II świat spotykał człowieka, dla którego zarówno rzeczywistość ziemska, jak i pozaziemska stanowią jedną całość. Jak powiedział Arturo Mari, osobisty fotograf papieża: „Ten Papież to Chrystus na ziemi. On jest pierwszym, który idzie przed nami i doświadcza tego, czego naucza”.
Jan Paweł II pragnął dotrzeć do każdego człowieka z osobna, mimo iż przemawiał do tłumów. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski powiedział (fragment kazania Jana Pawła II wygłoszonego w Warszawie - nagranie).

Osoba
Dziś ruch na ulicach zamarł, biją żałobne dzwony, nieprzeliczone rzesze ludzkie trwające w modlitwie i milczeniu. Łzy w oczach wielu i ściskająca gardła niemożliwość powiedzenia w takiej chwili czegokolwiek. Pochylone głowy wielkich tego świata, nawet tych, którzy jak dotąd sceptycznie spoglądali na postać w bieli wyrastającą ponad ten świat i wskazującą drogę inną niż zwykło się nam na tym świecie proponować. Smutek i pytania: co teraz będzie?; co się z mami stanie?. Jak osamotnione dzieci wpatrzone w postać odchodzącego Ojca, za którym pójść na razie nie możemy, ale później pójdziemy wszyscy.
Tak uczniowie naszej szkoły wyrażają swój ból i miłość do Papieża Polaka.
(teksty uczniów)
I my wspólnie z miłością i zadumą włączmy się w wielki strumień modlitwy za świętej pamięci Ojca św. Jana Pawła II. (Pod Twoją obronę..., Wieczny odpoczynek )

Osoba
Papież zawsze powtarzał: „wierzę w młodych, jesteście nadzieją Kościoła, jesteście przyszłością świata”. Ojca świętego nie ma już na ziemi, ale jest z nami, modli się za nas na pewno już u tronu Ojca. Patrzy na nas jak wypełniamy Jego testament.
To my mamy teraz zadanie, aby tak urządzić świat, jak chciał Ojciec św., czyli żeby zaistniała cywilizacja miłości, a nie cywilizacja pychy, nienawiści.
Połączmy nasze dłonie w łańcuch nadziei i miłości, przyrzekając nasze przywiązanie i oddanie. (śpiew Abba Ojcze)

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie