Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Realizacja edukacji europejskiej w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3227 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zajęcia przedszkolne są wspaniałą okazją do wprowadzania edukacji europejskiej, przygotowując w ten sposób dzieci do pełnego funkcjonowania we współczesnym świecie. Jednym z pierwszych etapów przybliżenia tematyki Unii Europejskiej jest propozycja realizowania bloków tematycznych poświeconych poznawaniu krajów, w celu uświadomienia dzieciom różnice występujących w krajach członkowskich. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie podstawowej symboliki Unii Europejskiej oraz pokazanie procesu integracji jako środka do zapewnienia bezpieczeństwa i rozwoju państw przy respektowaniu ich tożsamości narodowej.

Referat „Realizacja edukacji europejskiej w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. „

Edukacja europejska to świadomie i celowo zaplanowana działalność dydaktyczno – wychowawcza, której celem jest:
• poznawanie życia ludności w krajach Europy,
• kształtowanie poczucia przynależności do Europy,
• budowanie i rozwijanie zainteresowań innymi kulturami europejskimi,
• kształtowanie szacunku do przedstawicieli różnych narodowości,
• budzenie poczucia odpowiedzialności za przyjaźń i współpracę między wszystkimi krajami Europy.
Realizację edukacji europejskiej należy rozpocząć już w przedszkolu, którego podstawowym celem jest: „wspomaganie i ukierunkowywanie rozwoju dziecka zgodnie z jego środowiskiem społeczno – kulturowym i przyrodniczym” (Podstawa Programowa MEN z dnia 26lutego 2002 roku)

Zajęcia przedszkolne są wspaniałą okazją do wprowadzania edukacji europejskiej, przygotowując w ten sposób dzieci do pełnego funkcjonowania we współczesnym świecie. Jednym z pierwszych etapów przybliżenia tematyki Unii Europejskiej jest propozycja realizowania bloków tematycznych poświeconych poznawaniu krajów, w celu uświadomienia dzieciom różnice występujących w krajach członkowskich. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie podstawowej symboliki Unii Europejskiej oraz pokazanie procesu integracji jako środka do zapewnienia bezpieczeństwa i rozwoju państw przy respektowaniu ich tożsamości narodowej.

Projekt przedsięwzięcia edukacyjnego realizowanego w przedszkolach
„PODRÓŻ PRZEZ EUROPĘ”

Cel główny:
• wprowadzenie pojęcia kraju,
• poznanie elementów charakterystycznych dla danego kraju

Zadania edukacyjne:
• wprowadzenie map konturowych każdego kraju i umiejscowienie go na mapie Europy
• wprowadzenie elementów narodowych (godło, flaga, hymn) - odnajdywanie cech wspólnych i różniących
• poznanie charakterystycznych dla danego kraju elementów kultury (budowla, folklor, tradycja)
• uczestniczenie w przygotowaniu potrawy charakterystycznej dla każdego kraju
• słuchanie i interpretacja ruchowa muzyki związanej z danym krajem: tworzenie opowieści ruchowych.


W przedszkolu realizuje się wyznaczone zadania w ramach bloków technicznych, przeznaczając dwa tygodnie na zapoznanie dzieci z danym krajem europejskim i dla porównania – z Polską. Można tej tematyce poświecić więcej czasu, wybierając dwa lub trzy kraje. Ciekawą propozycją jest realizowanie projektu w całym przedszkolu, gdzie każdy oddział zapoznaje się z innym krajem. Podsumowanie takiego przedsięwzięcia jest wtedy organizacja wspólnej imprezy, na której dzieci prezentują swoje wiadomości i umiejętności związane z „podrożą” po Europie.

Mając na uwadze powyższe założenia, zainspirowały mnie opracowane zestawy scenariuszy: „Najmłodsi w Europie, czyli podróże z Misiem Unisiem”. Celem tej książki jest podzielenie się swoim doświadczeniem z innymi nauczycielami, zachęcenie ich do realizacji tematyki europejskiej w przedszkolu oraz zainspirowanie do własnych poszukiwań pedagogicznych. Realizując zagadnienia edukacji europejskiej w przedszkolu z dziećmi początkowo korzystałam z prezentowanych scenariuszy zajęć ,lecz póżniej modyfikowałam je, uwzględniając własne pomysły
Opracowanie stanowi zbiór scenariuszy zajęć z dziećmi przybliżających im najważniejsze treści dotyczące kultury, zwyczajów i podstawowych zagadnień historycznych wybranych krajów Europy. Wszystkich zaproponowanie gry, zabawy i ćwiczenia nie wymagają od dzieci umiejętności czytania i pisania można, więc wykożystać je już w pracy z najmłodszą grupą wiekową przedszkolaków. Tylko nieliczne zadania są trudniejsze i realizować je można z dziećmi powyżej czterech lat.
W realizacji zajęc bardzo ważna jest dbałośćo atrakcyjną i ciekawą formę pracy, dlatego tez im więcej pomocy dydaktycznych, rożnorodnych form ekspresji dziecięcej, tym zajęcia są ciekawsze, pobudzające do działana. Podstawową formą pracy z dziećmi w tym wieku przedszkolnym jest zabawa, dziecko bawiąc się pogłębia swoją wiedzę, a jednocześnie rozwija sprawność manualną, mowę, myślenie i wyobraźnię, ćwiczy koncentruję uwagi oraz sprawność ruchową.
W zaprezentowanych scenariuszach każdy nauczyciel znajdzie wiele pomysłów na atrakcyjne zajęcia z dziećmi, każdy też może je dowolnie modyfikować uwzględniając możliwości i wiek dzieci oraz własne pomysły. Gorąco zachęcam do skorzystania z tej formy pomocy ,gdyż zawiera treści dostosowane do każdego wieku dziecka, jego możliwości ,a zarazem pobudza do działania i integracji grupy
Przewodnikiem przedszkolaków po wybranych krajach Europy, jest pluszowa maskotka – Miś Uniś zadaje zagadki, włącza się do wspólnych zabaw, zachęca do określonych działań, jednym słowem towarzyszy dzieciom w każdej podróży.
Z myślą o najmłodszych, w oparciu o IX Symfonie Ludwiga von Beethovena, został napisany Hymn Małego
Europejczyka,. Dzieci śpiewają go przy różnych okazjach i wykorzystują na uroczystościach.
Realizację scenariuszy należy rozpocząć od pierwszego z nich „Poznajemy Misia Unisia”, podczas którego dzieci poznają miłego pluszaka oraz podstawowe symbole Unii Europejskiej.
Kolejność realizacji, następnych scenariuszy jest dowolna, powinna jednak wynikać z potrzeb grupy oraz założeń nauczyciela. Przed ich rozpoczęciem nauczyciel powinien zadbać o dekorację sali, odpowiednie pomoce dydaktyczne i materiały. Niezbędna jest mapa polityczna Europy oraz wykonane z papieru flagi poszczególnych krajów europejskich (wklejane po każdym zajęciu do wykonanych przez dzieci paszportów).
Niniejsza publikacja ma na celu wzbogacenie warsztatu pracy nauczyciela o materiały związane z edukacją europejską jak również zainspirowanie go do własnych poszukiwań pedagogicznych.


tytuł książki„Najmłodsi w Europie, czyli podróże Misia Unisia „
Wydawnictwo „Aker”
Papowo Toruńskie. Ul. Kopernika 30
87-148 Łysomice tel/fax (0..56) 678-37-36


autor: Mariola Tokarczyk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie