Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Program realizacji czwartej godziny wychowania fizycznego w szkole podstawowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1137 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Wraz z obowiązkowym wejściem do programu szkolnego czwartej godziny wychowania fizycznego zrodził się problem jak tę godzinę zagospodarować. Zadaniem nauczyciela wychowania fizycznego powinny być działania zmierzające do modyfikacji sposobów prowadzenia zajęć ruchowych. Inaczej organizowane i realizowane zajęcia powodują większe zainteresowanie wśród uczniów dodatkową lekcją wychowania fizycznego. Obowiązkiem nauczyciela jest wprowadzenie do programu bardziej zróżnicowanych i ciekawych form zajęć oraz zapewnienie dobrej i pogodnej atmosfery na lekcjach, takiej aby dzieci zechciały aktywnie w nich uczestniczyć.

Opracowując program czwartej godziny wychowania fizycznego miałam na celu realizację tych zadań. Ustalając tematykę zajęć uwzględniłam także następujące czynniki:
- potrzeby zdrowotne uczniów
- zainteresowania uczniów i ich osiągnięcia sportowe
- uwarunkowania sprzętowe
- tradycje sportowe szkoły i środowiska
- możliwości realizacyjne

Na zebraniu zespołu przedmiotowego z wych.fizycznego, razem z innymi nauczycielami, podjęliśmy decyzję, że w naszej szkole zajęcia w ramach czwartej godziny w-f będą miały charakter rekreacyjno-sportowy i promujący zdrowie z przewagą gier i zabaw ruchowych.

Zajęcia będą obowiązkowe i odbywać się będą w następujących formach: 1. Zajęcia rekreacyjne 2. Gry i zabawy ruchowe 3. Zajęcia korekcyjno-wyrównawcze 4. Rozgrywki sportowe

Zajęcia rekreacyjne oraz gry i zabawy ruchowe sprzyjają kształtowaniu pozytywnych postaw w grupie rówieśniczej, mają dobry wpływ na zdrowie fizyczne i społeczne oraz są źródłem pozytywnych emocji. Kształtują wspólne upodobania i są środkiem do realizowania aktywnego wypoczynku w grupie społecznej. Rekreacja, gry i zabawy to także sposób na zwalczenie nudy i monotonii.

Zajęcia korekcyjno-wyrównawcze mają na celu promowanie zdrowia, a w szczególności pracę nad prawidłową sylwetką u dzieci i ukształtowanie stałych nawyków zdrowotnych. Poprzez uczestniczenie w rozgrywkach i imprezach sportowych uczniowie uczą się zdrowej, sportowej rywalizacji, poszanowania przeciwnika i sędziego, podporządkowania się ustalonym regułom oraz kulturalnego kibicowania.

Jedna dodatkowa godzina tygodniowo to w skali roku średnio trzydzieści osiem godzin zajęć ruchowych więcej, co ma niewątpliwie duże znaczenie dla rozwoju fizycznego dziecka.

(...)

Agata Gruszka
Szkoła Podstawowa nr 5 w Gliwicach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie