Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Autorski program nauczania "Wychowanie do życia w rodzinie" dla klasy V i VI szkoły podstawowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2203 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Ogólna charakterystyka programu

Pamiętaj, że w tej samej chwili, kiedy mówisz: "Poddaję się", ktoś inny, oceniając tę samą sytuację, mówi "O rany, ale okazja."
(H. Jackson Bron, Jr.)

Wychowanie do życia w rodzinie należy postrzegać jako integralną część wychowania ogólnego. Potrzeba wprowadzenia zajęć "Wychowanie do życia w rodzinie" wynika z ogromnego przyspieszenia przemian zachodzących w społeczeństwie. Różnorodność informacji i wzorów obecnych w mass mediach - co za tym idzie - i w życiu może stać się przyczyną zagubienia młodego człowieka.

Istotnym elementem współczesnego wychowania jest współpraca wszystkich środowisk kształtujących osobowość dzieci. Najważniejszą rolę w wychowaniu odgrywa rodzina. Nie da się jednak pominąć wagi innych podmiotów wychowawczych, jakimi są szkoła, grupa rówieśnicza, instytucje wychowawcze.

Czas dojrzewania jest trudnym okresem, zarówno dla dziecka, jak i dorosłych - rodziców, wychowawców, nauczycieli. Jest to czas buntu, poszukiwania nowych autorytetów, odkrywania nieznanego, zdobywania autonomii przez młodego człowieka

Program "Wychowanie do życia w rodzinie" ma pełnić funkcję wspierającą rolę rodziny w wychowaniu. Został on opracowany w oparciu o treści zawarte w rozporządzeniu MEN z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie podstawy programowej. Uwzględnia także realizowane w szkole programy: wychowawczy i profilaktyczny oraz ścieżki edukacyjne.

W programie przedstawiono cele kształcenia i wychowania, procedury osiągania celów oraz charakterystykę działów programowych z uwzględnieniem celów szczegółowych, treści kształcenia, jednostek tematycznych i przewidywanych osiągnięć uczniów.

Układ treści programowych odpowiadających poszczególnym klasom związany jest z poziomem rozwojowym ucznia.

Materiał nauczania został uporządkowany w 4 obszarach i składa się z kolejno ponumerowanych 45 min. jednostek, zawierających temat i cele zajęć. Jednostki od 1 do 9 przeznaczone są do realizacji z całą klasą, natomiast jednostki od 10 do 14 winny być realizowane podczas zajęć w grupach z podziałem na dziewczęta i chłopców.

Liczba jednostek tematycznych realizowanych w danej klasie oraz podział na grupy chłopców i dziewcząt (9 godz. cała klasa i 5 godz. zajęcia w grupach) są zgodne z rozporządzeniem MEN z 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej.

Ze względu na trudność, ważność czy delikatność poruszanych zagadnień powinno się zwrócić szczególną uwagę na wytworzenie szczególnego klimatu poprzez zmianę układu siedzenia np. grupa siada w kręgu, co umożliwia pełniejszy kontakt wzrokowy, fizyczny oraz ukierunkowaną uwagę nauczyciela na ucznia

Staranny dobór metod, form pracy oraz dbałość o klimat otwartości, szczerości i zaufania mają ułatwić założoną interioryzację omawianych wartości.

Warunkiem uczestnictwa ucznia w zajęciach "Wychowanie do życia w rodzinie" jest pisemna zgoda rodziców.

Realizacja programu "Wychowanie do życia w rodzinie" ma na celu takie oddziaływanie na uczniów, aby przemyślenia i wnioski płynące z zajęć pomogły im lepiej zrozumieć siebie i innych, a także rzutowały na podejmowanie właściwych decyzji obecnie i w przyszłości.

(...)

Ewa Rychlik

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie