Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Edukacja morska uczniów klas młodszych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 958 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Edukacja morska obejmuje całość przedsięwzięć zmierzających do kształtowania świadomości morskiej społeczeństwa oraz wykorzystanie form styczności człowieka z morzem do kształtowania pożądanych osobowości.

Morze od wieków wabiło ludzi swoją tajemniczością, budziło grożę swoim ogromem i kojarzyło się z możliwością przezywania wielu przygód.

Spośród wielu definicji wychowania morskiego najbardziej korzystną okazała się definicja J.Malczewskiego, który uznał, że "przez wychowanie morskie dzieci i młodzieży należy rozumieć tę część procesu dydaktyczno-wychowawczego, która jest ukierunkowana na rozwijanie wiadomości i umiejętności z zakresu problematyki morskiej, na kształtowanie postawy gwarantującej właściwą aktywność w tworzeniu kultury materialnej i duchowej społeczeństwa oraz na zrozumieniu dorobku w tej dziedzinie.

Oświata szkolna ma za zadanie zapewnienie uczniom możliwości opanowania elementarnej wiedzy o morzu i jego problemach historycznych i współczesnych powiązaniach Polski z morzem a także do zorientowania w znaczeniu gospodarczym, kulturalnym i politycznym "eksploatacji mórz i oceanów."

Edukacja morska to niejednolita całość, lecz składowa wielu zadań edukacyjnych.

Celem jej nie jest wywołanie w człowieku zainteresowań i ukazanie orientacji w zakresie wiedzy o morzu.

Na kształtowanie osobowości ludzkiej a szczególnie młodzieży, znaczący wpływ ma bezpośredni kontakt z morzem.

Morze daje szansę przeżyć najwspanialszych i najgłębszych stanów psychicznych, estetycznych i intelektualnych.

Sprzyja to uczeniu się i poznawaniu świata, kształtowaniu patriotyzmu i ogólnoludzkiego braterstwa, szacunku dla ludzi i ich pracy, poczucia piękna i kultury.

Morze to teren ćwiczeń ciała i charakteru.

Nauczyciele klas młodszych powinni dążyć do tego, aby uczniowie zdobyli karty pływackie a szkoły mogłyby organizować szkolne i międzyszkolne turnieje marynistyczne i uczestniczyć w imprezach na szczeblu wojewódzkim.

Do realizacji edukacji morskiej w szkołach potrzebne są praktyczne zadania obejmujące przede wszystkim wzbogacenie wiedzy i umiejętności uczniów w treści marynistyczne, które trzeba umieścić w programach nauczania.

Powinno uświadomić się uczniom znaczenie mórz i oceanów oraz potrzebę ich ekologicznej ochrony.

Należy kształtować pozytywny stosunek do morza, umożliwić uczniom kontakt z morzem, wybrzeżem oraz stworzyć sytuację przeżycia wielkiej przygody pływając na jachtach i statkach.

Upowszechnianie tradycji obyczajów morskich i kształtowanie humanistycznej wartości kultury morskiej może być początkiem wdrażania uczniów klas młodszych do zainteresowania morzem.

W nowej reformie szkolnictwa tematyka morska nie powinna pojawiać się w szkole z okazji okolicznościowych świąt i uroczystości, ale z wielkim naciskiem wprowadzić do wszystkich programów szkół.

Wiadomości dotyczące morza i gospodarki, posiadane przez dzieci, młodzież a nawet dorosłych są małe.

Należy pamiętać, że dzięki gospodarce morskiej uczestniczymy w gospodarce światowej i dlatego nauczyciele powinni wpajać dzieciom wiedzę i kulturę morską.

Wioletta Urban

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie