Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
O wartości książki w życiu dziecka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 823 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

W dobie wszechobecnej telewizji, widea i Internetu nastąpił dramatyczny spadek czytelnictwa. Większość Polaków ma problem ze zrozumieniem czytającego tekstu; książką wartościowa sprzedaję źle, jest też za droga dla przeciętnej rodziny. Badania wskazują, że dzieci spędzają wolny czas na oglądaniu telewizji, grach komputerowych, słuchaniu radia. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy poszukiwać w systemie wartości prezentowanym w naszej kulturze. Przeprowadzone badania czytelnicze potwierdzają spadek zainteresowania książką na rzecz środków masowego przekazu.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko chętnie czytało musimy poświęcać mu więcej czasu i codziennie opowiadać baśnie, czytać bajki, opowiadania, wiersze. Dziecko musi widzieć rodziców czytających.

Bardzo często pierwszy kontakt z czytaniem następuje dopiero w szkole i wtedy kojarzy się źle, wiąże się bowiem z wysiłkiem, obowiązkiem, sprawdzianami i karą.

Czytanie małym dzieciom książek to doskonała metoda wychowawcza. Książka może wspomagać rozumne oddziaływanie wychowawcze rodziny, jeśli stanie się w ręku rodziców sprawnie działającym narzędziem. Może rozbudzić i rozwijać zainteresowania dziecka, kształcić jego wyobraźnie, i umiejętności myślenia, wzbogacać jego społeczne doświadczenia, rozwijać jego słownictwo i ojczysty język: może pokazać prawidłowe normy i zasady współżycia w najbliższym środowisku: klasowo-szkolnym i rodzinno-podwórkowym. Umiejętnie dobrana przez nas lektura dla dziecka, często wyręcza nas i wspomaga w naszych działaniach wychowawczych, często też zastępuje nam rozmowy z naszym dzieckiem, na które mamy coraz mniej czasu.

Wspólne czytanie aktywizuje dzieci i rodziców. Jest nie tylko okazją do poznania nowych książek, ale także do bliskiego kontaktu z dzieckiem. Jeśli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka. Nie zapominajmy o kołysankach, piosenkach, najprostszych zabaw, w których łączy się słowo, gest i melodię. Te teksty słowne przeznaczone dla niemowląt i zupełnie małych dzieci, znane są w twórczości wszystkich narodów i wszystkich kultur, od najbardziej rozwiniętych do całkiem prymitywnych, a powtarzane są z pokolenia na pokolenie.

Wszystko to stanowi wstęp do zażyłości dziecka z literaturą, i można śmiało powiedzieć, że gdy w rozwoju dziecka etap ten zostanie pominięty - jego kontakt z książką trudno będzie ustawić na prawidłowej płaszczyźnie.

Astrid Lindgren powiedziała tak: "Trzy najważniejsze funkcje książeczki z obrazkami to: spotkanie dziecka z obrazem-sztuką, spotkanie dziecka z literaturą, spotkanie dziecka z rodzicami. Tę ostatnią funkcję osobiście uważam za najważniejszą".

mgr Marta Piech
Szkoła Podstawowa nr 12 w Lubinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie