Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Program autorski zespołu fletów podłużnych "Frullato"

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 699 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Idea wychowania przez sztukę w powszechnym kształceniu istnieje już prawie sto lat. Twórca koncepcji wychowania muzycznego Emil Jaques-Dalcrose powiedział: "wychowanie jest sztuką, a sztuka - to najbardziej aktywny wychowawca". Artyści, pedagodzy i estetycy dostrzegali zwłaszcza rolę własnej aktywności twórczej i jej wpływ na wszechstronne kształcenie i wychowanie człowieka. Stefan Szuman wielokrotnie podkreślał, iż rzeczywiste działanie sztuki na człowieka - sztuki jako dzieła - możliwe jest tylko w wyniku indywidualnego osobistego aktu przeżycia estetycznego, czyli kontaktu odbiorcy z tym dziełem. Maria Przychodzińska-Kaciczak, pisała: "Przeżycie radości wynikające z obcowania z pięknem i własną w tym zakresie aktywnością pozostaje długo jeszcze, do wieku młodzieńczego i w latach dojrzałych, jest ważnym przeżyciem psychicznym i istotną wartością życia". Muzyka, jako element kunsztów, uchodzi nawet w potocznym rozumieniu za "łagodzącą obyczaje".

W obecnym systemie oświatowym przeznacza się na przedmiot "muzyka" dwie godziny w ciągu trzech lat zarówno w drugim (klasy 4-6) jak i trzecim (gimnazjum) poziomie edukacyjnym W nauczaniu zintegrowanym dzieci poznają muzykę w korelacji z innymi treściami edukacyjnymi. To niewiele, by zachęcić uczniów do kontaktu z muzyką, a zwłaszcza do czynnego muzykowania. To zbyt mało, by umożliwić dzieciom szczególnie zdolnym harmonijny rozwój ich talentów.

W tym świetle właściwa staje się propozycja zajęć dodatkowych / kółek muzycznych, gdzie artystyczna wrażliwość może być kształcona. Jedną z propozycji może by zespół instrumentalny. Flet podłużny, nazywany potocznie prostym, to instrument przyjazny dziecku. Jest niewielki i łatwy do transportu, niedrogi i ogólnie dostępny. Łatwo się na nim nauczyć grać, a jego możliwości repertuarowe są niemal nieograniczone.

(...)

Ewa Kozyra
Zespół Kształcenia Podstawowego
i Gimnazjalnego nr 12 w Gdańsku

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie