Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ocena ucznia z wychowania fizycznego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 811 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Ocena z wychowania fizycznego jest od lat przedmiotem zainteresowań teoretyków i praktyków tej dziedziny edukacji oraz często kontrowersyjnych dyskusji. Poszukiwania "doskonałego" systemu oceniania uczniów z wf-u było także inspiracją do podejmowania licznych badań naukowych, w tym eksperymentów pedagogicznych. Pomimo tych działań problem roli i zadań oceny w szkolnym systemie fizycznej edukacji pozostaje ciągle otwarty. Ocenianie z wychowania fizycznego jest koniecznym elementem procesu dydaktycznego, który pozwala nauczycielowi na systematyczne gromadzenie, analizowanie i interpretowanie informacji o stopniu realizacji zadań edukacyjnych zarówno przez klasę, jak i indywidualnie przez poszczególnych uczniów.

Ocenianie uczniów z wychowania fizycznego jest jedną z najtrudniejszych dla nauczyciela tego przedmiotu spraw.

Podstawą oceny ucznia winna być systematyczna i konsekwentna kontrola, jego pracy - ocena, taka posiada określone wartości wychowawcze. Należy podkreślić postęp w rozwoju sprawności, bowiem powtarzanie prób jest jednym ze sposobów w miarę obiektywizujących ocen z wych. fizycznego i rzeczywiście mobilizuje do rzetelnej pracy zarówno ucznia jak i nauczyciela. Możemy także w tym przypadku mówić o wychowawczej funkcji oceny zwłaszcza do młodzieży słabszej fizycznie. Niezwykle ważny jest wkład ucznia do opanowania określonych ćwiczeń wyrażający się pilnością i dodatkową pracą.

Nie można traktować zajęć wychowania fizycznego jako sport wyczynowy, gdzie premiuje się tylko wynik.

Nie mniej ważna jest również postawa społeczna ucznia i jego stosunek do przedmiotu wyrażający się systematycznym uczęszczaniem na lekcje, przygotowaniem do niej, aktywnością i pilnością ucznia, znajomością przepisów, szerszą wiedzą z zakresu higieny i fizjologii wysiłku, potrzeby systematycznego ćwiczenia itp.

Nie możemy zapomnieć o indywidualizacji oceny. Musi być ona oparta na jak najlepszym poznaniu wszystkich uczniów.

Świadomie zamierzona obserwacja ucznia prowadzona przez nauczyciela decyduje w dużej mierze o walorach wychowawczych kontroli i oceny.

(...)

mgr Teresa Karbowska
Zespół Szkół Publicznych
Gimnazjum w Skarszewach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie