Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Program autorski terapii dla dziecka 6-letniego o jednorocznym oddziaływaniu, z zaburzoną małą motoryką

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1039 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Jednym z najważniejszych celów przedszkola jest doprowadzenie dziecka do jak najpełniejszego rozwoju i osiągnięcia dojrzałości szkolnej.

Do najczęściej spotykanych opóźnień i braków rozwojowych należy obniżony poziom sprawności manualnej czyli zaburzenia w zakresie małej motoryki.

Mała motoryka - odnosi się głównie do czynności związanych z użyciem palców i dłoni. Czynności te pobudzane są głównie poprzez naśladownictwo. Na rozwój małej motoryki składają się następujące umiejętności;

 • Kontrolowane ruchy rąk i palców
 • Chwytanie przedmiotów jedną ręką bez pomocy
 • Manipulowanie przedmiotami w celu wykonania zadania
 • Skoordynowane użycie obu rąk

  W rozwoju człowieka pojawia się moment, kiedy potrafi zrobić na czymś określony znak. Mazanie po papierze w formie zabawy ma za zadanie wykształcić w pełni umiejętność chwytania palcem wskazującym i kciukiem. Z bazgrania, malowania palcem dziecko przechodzi do użycia kredki, ołówka a później mazaka. W ten sposób uczy się trzymania pióra.

  Zajęcia terapeutyczne prowadzone przez nauczyciela mogą wpłynąć na znaczną poprawę sprawności dziecka i zapewnić mu lepszy start w szkole. Dzieci, które mają zaburzoną małą motorykę rysują bardzo mało i niechętnie. Z czasem nabierają przekonania, że nie potrafią rysować i rezygnują z prób przezwyciężania trudności.

  Pracę z dzieckiem o słabej sprawności manualnej najlepiej jest zacząć od zajęć manualnych takich jak lepienie z plasteliny czy malowanie. Bardzo ważne jest aby pierwsze prace były dość łatwe do wykonania i dawały możliwość uzyskania ciekawych efektów plastycznych.

  Usprawniając rękę dziecka musimy stopniowo przechodzić od zadań łatwych, prostych do coraz trudniejszych, wymagających wykonania coraz drobniejszych, precyzyjniejszych ruchów.

  Ważne jest również przekonanie rodziców dzieci o obniżonej sprawności manualnej do współpracy z nauczycielem. Należy wdrożyć ich do kontrolowania prac manualnych swoich pociech oraz do przestrzegania wcześniej ustalonych reguł.

  Takie postępowanie może uchronić dziecko przed niepowodzeniami w nauce w klasie I oraz niechęci do szkoły.

  (...)

  mgr Ewa Żerko

 • Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

  X


  Zarejestruj się lub zaloguj,
  aby mieć pełny dostęp
  do serwisu edukacyjnego.
  www.szkolnictwo.pl

  e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
  - największy w Polsce katalog szkół
  - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
  Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

  Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie