Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Program komunikacji interpersonalnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 888 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Program przeznaczony dla pierwszego etapu kształcenia - klasy I-III.

Całe nasze życie to nieustanne komunikowanie się. Swoimi słowami, gestami czy zachowaniami komunikujemy się ze światem. Najważniejszym aspektem komunikacyjnym jest sytuacja interpersonalna - czyli interakcja komunikacyjna pomiędzy dwoma osobami lub małą grupą osób.

Komunikacja to wymiana informacji między jej uczestnikami. Nośnikami danych mogą być słowa, gesty, teksty, obrazy, dźwięki itp. Ważne jest, aby były one zrozumiałe dla nadawcy i odbiorcy. Przekazywanie i odbiór informacji to dla człowieka, istoty obdarzonej mową, coś tak naturalnego jak nieomal jedzenie czy spanie. Dlaczego więc tak wielu z nas czuje się niezrozumianymi przez innych? Dlaczego tak wielu drąży poczucie samotności? Dlaczego coraz częściej słyszy się słowa "nie mogę się z nim (z nią) dogadać?" Dlaczego coraz młodsi sięgają po alkohol, narkotyki, by uciec od problemów? Skąd w nas tyle agresji, nietolerancji?

Takie pytania można by mnożyć. Problem skutecznego porozumiewania się ludzi na co dzień w pracy, w domu, w szkole staje się coraz bardziej palący we współczesnym świecie. Trudności w kontaktach z ludźmi powodują stres, poczucie wyobcowania, niezadowolenia, zamykanie się w sobie, brak samoakceptacji, a w konsekwencji do poważniejszych zaburzeń emocjonalnych, alkoholizmu, narkomanii, a nawet śmierci.

Dobra komunikacja interpersonalna to niezbędny warunek, by ludzie mogli rozmawiać ze sobą w sposób otwarty. Taka komunikacja jest możliwa w atmosferze akceptacji, zrozumienia, zaufania. Otwarta komunikacja wzmacnia związki miedzy ludźmi, sprzyja przyjaźni, podejmowaniu współpracy, buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Poznanie swoich możliwości i odpowiednia ocena samego siebie ułatwiają funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. To, że człowiek rozpoznaje siebie wśród innych ludzi, widzi siebie na tle innych, rozumie sam siebie, ma kilka źródeł. Jednym z nich są informacje uzyskiwane od innych ludzi. To otoczenie dostarcza jednostce informacji na jej temat.

I tu wielkie wyzwanie dla nauczycieli - by umieli komunikować dziecku - uczniowi swoją wiarę i zaufanie w jego zdolności, jego wyjątkowość, jego mocne strony; by potrafili słuchać, rozumieć jego przeżycia, budować jego wiarę we własne możliwości; by wyzwalali jego aktywność i twórczość; by ich własna otwartość w relacjach z ludźmi była czynnikiem podnoszącym samoakceptację i dającym dziecku poczucie szacunku i poszanowania jego godności; by swoją postawą przyczynili się do ukształtowania człowieka otwartego na siebie i innych.

(...)

Justyna Wojciechowska
Szkoła Podstawowa nr 12 w Lubinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie