Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Integracja działań wychowawczych szkoły i rodziny

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1178 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Rodzina i szkoła to środowiska wywołujące zmiany w reakcjach, emocjach i uczuciach. Poprawa funkcjonowania obu kręgów wpływu jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju ucznia i stanowi wyzwanie na miarę XXI w. dla nauczycieli i pedagogów. Rodzina jest nierozłączną częścią systemu wychowania, będąc partnerem wszystkich instytucji wychowawczych. M. Balicki w swojej publikacji twierdzi: "Dominującego wpływu rodziny na proces wychowania społecznego nie jest w pełni zastąpić żadna inna instytucja wychowawcza czy oświatowa".

Słyszymy coraz częściej w środkach masowego przekazu, czytamy w prasie o dzisiejszym społeczeństwie, w którym wychowuje się człowiek o zdezintegrowanej osobowości. Jest on rozwinięty intelektualnie, a niedojrzały duchowo, rozwija i kształci swój umysł, zdobywa wiedzę, wyrabia sprawności i umiejętności, a zaniedbuje rozwój uczuć, wyobraźni i wrażliwości. Tymczasem celem wszelkiego ludzkiego działania powinien być człowiek i jego rozwój. Wszystkim osobom związanym z procesem wychowania powinno zależeć na wychowaniu człowieka w pełni rozwiniętego osobowościowo, intelektualnie i duchowo, krytycznego odbiorcy kultury masowej, twórczego, wrażliwego, o rozwiniętej indywidualności, a jednocześnie zdyscyplinowanego i moralnego.

Jest więc celowe poszukiwanie skutecznych sposobów na wychowanie. Ponieważ wychowanie powinno być wielostronne, tzn. uwzględniające rozwój sfery intelektualnej i duchowej, tak i sposobów na rozwiązanie problemu: Jak wychowywać współczesnego człowieka ? powinno być wiele. Stwierdzam, że kształcenie umysłowe powinno być harmonijnie połączone z kształceniem uczuć, aby osobowość człowieka była pełna, tak więc szkoła i rodzina mające wpływ na tę kreowaną osobowość, powinny stanowić zintegrowaną całość.

(...)

Małgorzata Zatorska
Gimnazjum nr 1 w Bochni

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie