Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Pozytywne i negatywne strony korzystania z komputera przez dzieci w wieku przedszkolnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4560 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Na podstawie obszernej literatury przedmiotu z której skorzystałam, chciałam otrzymać odpowiedzi na następujące pytania:

1. "Jakie korzyści dla dzieci niesie korzystanie z komputera?",
2. "Jakie zagrożenia niesie nieumiejętne korzystanie z komputera?"

Nie ma wątpliwości, że komputer jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym o szerokich możliwościach zastosowań. Jednak to od nas, rodziców i nauczycieli zależy w jaki sposób dziecko z niego skorzysta. Przy odpowiednim doborze gier i programów edukacyjnych wypływa szansa korzystnego rozwoju osobowości przedszkolaków. Cóż takiego tkwi w grach komputerowych, że można siedzieć przed monitorem długie godziny, zapominając nie tylko o obowiązkach, ale także spaniu i jedzeniu? W czym przyjemność, jaką odczuwa gracz? Wypada się nad tym poważnie zastanowić.

Pierwsza rzecz, którą można na ten temat powiedzieć, to proste stwierdzenie, że gra dostarcza rozrywki, spełnia funkcję ludyczną, zabawową. Ale dlaczego gra komputerowa dostarcza lepszej rozrywki niż kino, czy telewizja? Otóż posiada jedną, niespotykaną w innych mediach cechę - interaktywność. Interaktywność to sprawa najważniejsza. Gracz nie jest biernym odbiorcą, ale aktywnym uczestnikiem zabawy. Oto gracz może aktywnie brać udział w zabawie, bez koniecznej potrzeby angażowania innych osób. To on sam może wpływać na przebieg akcji w grach, ma swobodę w doborze sposobu działania w osiąganiu wyznaczonego celu. Dziecko samo uczy się podejmowania decyzji, samodzielności, radzenia sobie w nowych sytuacjach. Dziecko pracujące z komputerem nie zawsze zrobi wszystko dobrze, a gra komputerowa zapewnia komfortowe poczucie bezpieczeństwa. Przegrana niczym nie grozi. Dziecko uczy się znajdywać błędy i je poprawiać. Zawsze można powrócić do zapisanego stanu gry, a w najgorszym razie zacząć od nowa. Większość gier umożliwia dowolny wybór poziomu trudności, dostosowanie do własnego tempa, daje więc możliwość regulacji poziomu pobudzenia. Wygrane wzmacniają poczucie własnej wartości. Wszystko to powoduje wzrost poczucia sukcesu, sprawczości i kontroli. Gra komputerowa jest czymś, co można niemal w nieskończoność zgłębiać, uzyskując coraz to lepsze wyniki, dążąc do absolutnego mistrzostwa. Gry komputerowe umożliwiają pogrążenie się w zabawie na długie godziny, zapewniają dużo emocjonujących przeżyć, zastępując jednocześnie towarzystwo innych osób.

Dzieci w wieku 5-ciu i 6-ciu lat uwielbiają zabawy tematyczne, co wiąże się z wchodzeniem w określoną rolę. W grach dzieci utożsamiają się z wyimaginowanym bohaterem, decydują o jego postępowaniu, wpływać mogą na wyimaginowaną rzeczywistość, co sprzyja poszerzaniu wyobraźni.

(...)

Ewelina Gębka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie