Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Pojęcie szczęścia na motywach wybranych myśli filozofii antyku

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1894 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

"Głos ciała [brzmi]: nie być głodnym, nie pragnąć, nie marznąć.
Ktoś, kto to wszystko ma i ma nadzieję, że mieć będzie,
i z Zeusem może się bić o szczęście".
Epikur, Gnomologium Vaticanum, 33

Szczęście jest pojęciem, które każdy z nas traktuje w różny sposób. Zwykle trudno jest je nawet dokładnie zdefiniować, gdyż każdemu z nas kojarzy się z czymś innym. Często dążąc do własnego szczęścia, stajemy się przyczyną nieszczęścia innych.

Współczesne koncepcje życia szczęśliwego opierają się bardziej na wyższych ideałach bądź nieosiągalnych pułapach. Uważa się, że szczęście osiąga się w sposób równy miłości przez co samo szczęście utożsamiane jest z uczuciem. Mogłoby się zdawać, że szczęście, samo przez się, "po prostu jest", w każdym z nas. Podstawą do takiego mniemania mogą być doznania własne, innych bądź też lektura.

By jednak zrozumieć istotę szczęścia należy cofnąć się do samego początku - pradziejów, Starożytności. To ona dała początek temu co znamy we współczesnym świecie. Starożytni filozofowie, użyjmy terminu "mędrcy", gdyż filozofia była odrębną, nauką, swoistym novum, z czasem dopiero rozpoznanym i wyodrębnionym jako nauka, nie utożsamiali bowiem pojęcia "szczęście" z uczuciem. Dla nich był to swego rodzaju "wyższy przymiot", do osiągnięcia którego dążyli i na którym opierali swe nauki. Uważali, że szczęście (wyższy przymiot), jest możliwe do osiągnięcia, przy pomocy innych środków, takich, jakim wierni byli zwolennicy innych nurtów filozoficznych. Tak więc samo szczęście nie istniało, ale można było je osiągnąć. Osiągnięcie go natomiast było spełnieniem życia ludzkiego.

Koncepcje życia szczęśliwego były stałe. Narastający i nurtujący problem w postaci pytania "czym jest szczęście?", doprowadził do wyodrębnienia się "pro et contra". I chociaż wydawać by się mogło, że najlepszą metodą przedstawienia istoty tej pracy jest ich wyszczególnienie, lepszym wydaje się jednak porównanie nurtów i idei przyświecających najznamienitszym propagatorom życia szczęśliwego.

(...)

Małgorzata Łukasiak
Publiczna Szkoła Podstawowa w Budziszewicach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie