Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czy Archimedes mógł podnieść Ziemię ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1379 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

"Dajcie mi punkt oparcia, a podniosę Ziemię" - taki okrzyk przypisuje legenda Archimedesowi, genialnemu mechanikowi starożytności, który odkrył prawa dżwigni.

Pewnego razu Archimedes do syrakuskiego tyrana Herona, swojego krewnego i przyjaciela, że sam, nie prosząc o pomoc, podejmie się podnieść dowolnej wielkości ciężar. Porwany siłą dowodów, dodał, że gdyby istniała druga Ziemia, to on przeszedłszy na nią, poruszyłby z miejsca naszą.

Archimedes wiedział, że nie ma takiego ciężaru, którego nie można podnieść nawet bardzo małą siłą, posługując się małą siłą, posługując się dźwignią, trzeba tylko przyłożyć tą siłę do bardzo długiego ramienia, a krótkim ramieniem działać na ciężar. Dlatego myślał, że naciskając olbrzymiej długości ramię dźwigni, można siłą rąk podnieść ciężar, którego masa jest równa masie Ziemi.

Gdyby Archimedes wiedział jak ogromna jest masa kuli ziemskiej, byłby się powstrzymał od swego okrzyku.

Przypuśćmy na chwilę, że Archimedesowi dano tą "drugą Ziemię", ten punkt oparcia, którego szukał, przypuśćmy dalej, że zbudował on dźwignię o odpowiedniej długości.

Czy wiecie, ile czasu potrzebowałby Archimedes aby kulę ziemską podnieść choćby o 1 cm ? Nie mniej niż trzydzieści bilionów lat !!!

Masę Ziemi znają astronomowie, ciało o takiej masie ważyłoby na Ziemi w zaokrągleniu
6.000.000.000.000.000.000.000.000kg = 6*1024kg.

Człowiek może bezpośrednio podnieść 60kg, to żeby podnieść Ziemię, musiałby oprzeć ręce o długie ramię dźwigni, dłuższe od ramienia na którym byłaby położona Ziemia
100.000.000.000.000.000.000.000 razy. 1*1023razy.

Po wykonaniu prostych obliczeń przekonamy się, że podczas gdy krótkie ramię dźwigni podniesie się o 1 cm, drugi jej koniec opisze we wszechświecie olbrzymi łuk długości
1.000.000.000.000.000.000 km, taką drogę musiałaby przebyć ręka Archimedesa, przyciskająca dźwignię, aby podnieść Ziemię tylko o 1 cm.

Jeżeli przyjmiemy, że Archimedes mógłby podnieść 60 kg na wysokość 1 m w czasie 1 s, to dla podniesienia Ziemi o 1 cm musiałby poświęcić
1.000.000.000.000.000.000.000 s, czyli trzydzieści bilionów lat. Naciskając ramię dźwigni przez całe swoje długie życie, Archimedes nie "podniósłby Ziemi" nawet na grubość najcieńszego włosa.

Gdyby nawet Archimedes doprowadził szybkość swojej ręki do najwyższej możliwej w przyrodzie prędkości - do 300.000 km/s, to i przy takim fantastycznym założeniu "podniósłby Ziemię" o 1 cm dopiero po ok. 100 000 lat.

Halina Anioł

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie