Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Deutsch ist mein Hobby

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3003 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

" Projekt to wspólne, kreatywne działanie ukierunkowane na wytworzenie produktu końcowego, za którego przebieg odpowiadają uczniowie i nauczyciele"
Mariusz Adaszek
PROJEKT DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH " DEUTSCH IST MEIN HOBBY"

     Każda szkoła ma swój własny pomysł na rozbudzenie u uczniów ciekawości drugim językiem i wie jak zachęcić ich do nauki tego języka np. poprzez organizowanie różnych konkursów, zabaw itp. Również Szkoła Podstawowa Nr 11 w Oświęcimiu może się pochwalić swoim pomysłem i dać inspirację wielu innym szkołom. Nauczycielki tej szkoły chciały udowodnić dzieciom i ich rodzicom, że nauka języka obcego (tutaj niemieckiego) to nie tylko żmudna praca, uczenie się na pamięć ale również świetna zabawa. Podczas niej można zaprezentować swoje umiejętności i je sprawdzić ale również zostać docenionym i nagrodzonym.
     W SP 11 od kilku lat organizowany był " Dzień z Językiem Niemieckim" Był to konkurs organizowany raz w roku na wiosnę, podczas którego to uczniowie mogli zaprezentować przygotowane wcześniej przez siebie i przy pomocy nauczyciela scenki, piosenki i wziąć udział w różnych konkursach. Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i dlatego germanistki mgr Ewa Górska i mgr Monika Wiecheć wpadły na pomysł aby konkurs ten rozszerzyć na inne szkoły podstawowe w Oświęcimiu. Chciały włączyć do współpracy uczniów i nauczycieli uczących języka niemieckiego do projektu pt " Deutsch ist mein Hobby" ,który został zapoczątkowany w listopadzie 2002 roku. Udział wzięły w nim wówczas 3 Szkoły Podstawowe z Oświęcimia: nr 1, nr 4 oraz nr 11.

Konkurs składał się z kilku faz:
I faza: przygotowanie projektu w klasie lub na zajęciach dodatkowych.
     Nauczyciele wspólnie ustalili co przygotuje dana szkoła. Były to różne scenki i przedstawienia znanych bajek np. "Rotkäpchen" lub "Schnewitchen" Oprócz tego uczniowie mieli za zadanie przygotować prace plastyczne pt." Deutschprachige Länder", które zostały zaprezentowane w każdej szkole a najładniejsze i nagrodzone zostały wystawione w szkole , która była organizatorem konkursu.
II faza: przygotowanie testu gramatyczno-leksykalnego na " Mistrza Języka Niemieckiego"
     Najpierw w poszczególnych klasach uczniowie pisali test na podstawie którego zostali wyłonieni najlepsi uczniowie. Na każdym poziomie zostali wybrani trzej najlepsi, którzy brali udział w końcowym teście i reprezentowali swoją szkołę.
III faza: to finał w marcu 2003 na który zostali zaproszeni nie tylko uczniowie ale i wszyscy chętni. Tydzień wcześniej odbył się test na "Mistrza Języka Niemieckiego" a póżniej " Święto Języka Niemieckiego" w SP nr 11. Był to finał wcześniej przeprowadzonych konkursów, prezentacja form teatralnych oraz wręczenie nagród.
     W 2004 również odbył się konkurs " DEUTSCH IST MEIN HOBBY" tym razem w SP nr 1. Przebiegał w podobny sposób jak rok wcześniej ale w roku 2005 odbył się kolejny etap konkursu w SP nr 11 ale trochę w inny sposób. Pierwsza część czyli test leksykalno-gramatyczny został bez zmian, natomiast druga część uległa całkowitej zmianie.
     Zamiast scenek i przedstawień teatralnych odbył się konkurs recytatorski pt "Kleine Leute", który ku zadowoleniu organizatorów cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Nauczyciele przygotowali wcześniej dla uczniów wiersze, z których ci wybrali sobie te które ich interesowały. W konkursie wzięły udział dzieci z klas III-VI.
     Najpierw eliminacje odbyły się w klasach, potem w szkołach a najlepsi reprezentowali swoje klasy i szkoły na danym poziomie w dniu konkursu- 22 marca. Jury składało się z niezależnych osób, w skład którego weszło min. 2 młodych Austriaków z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Oczywiście wcześniej został ułożony regulamin konkursu a dzieci były zachwycone, że mogły się zaprezentować przed tak szeroką publicznością a przede wszystkim przed obcojęzycznym jury.
     Mam nadzieję że nasz pomysł da wielu nauczycielom dalszą inspirację do nauki języka nie tylko niemieckiego i wielu z nich skorzysta z naszego pomysłu, a może za pomocą niego wymyśli inny ciekawszy sposób na urozmaicenie lekcji języka a uczniowie będą na pewno zadowoleni. Życzę powodzenia!

Opracowała: mgr Monika Wiecheć

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie