Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3902 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Montaż słowno - muzyczny przygotowany został z okazji urodzin papieża Jana Pawła II i wystawiony w świetlicy wiejskiej w Objeździe jako część większej całości. Cały program został przygotowany we współpracy z opiekunką świetlicy wiejskiej i opiekunką koła muzycznego SP w Objeździe„MUSICIE BYĆ MOCNI MOCĄ MIŁOŚCI, KTÓRA JEST POTĘŻNIEJSZA NIŻ ŚMIERĆ” Jan Paweł II

Recytator I
Pośród niesnaków – Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla Słowiańskiego oto Papieża
Otwarty tron.
Ten przed mieczami tak się nie uciecze
Jako ten Włoch,
On śmiało jak Bóg pójdzie na miecze;
Świat mu - to proch.

Twarz jego, słońcem rozpromieniona,
Lampą dla sług,
Za nim rosnące pójdą plemiona
W światło - gdzie Bóg.
Na jego pacierz i rozkazanie
Nie tylko lud -
Jeśli rozkaże- to słońce stanie,
Bo moc – to cud.

RECYTATOR
Nadszedł dzień 16 października, dokładnie o godzinie 18.18 z komina nad Kaplicą Sykstyńską w Rzymie ukazał się długo oczekiwany biały dym. O godzinie 18.44 z loggii nad głównym wejściem do Bazyliki przemówił kardynał Pericle Felici: „Zwiastuję Wam radość wielką – mamy Papieża. Najdostojniejszego i Najprzewielebniejszego Pana Świętego Kościoła Rzymskiego, Pana Kardynała Karola Wojtyłę, który przybrał sobie imię Jan Paweł II”.

RECYTATOR
Tak rozpoczął się najbardziej niezwykły pontyfikat w historii Kościoła, trzeci pod względem długości i najbardziej reformatorski. Papież słowianin otworzył Kościół na ludzi, wyszedł do wszystkich i zjednał ich sobie bezpośredniością, poczuciem humoru i niekonwencjonalnym sposobem bycia, z którego słynął jeszcze jako ksiądz, arcybiskup i kardynał.

RECYTATOR
Już wtedy zwykł mawiać: "W Polsce 50 proc. kardynałów jeździ na nartach! Nie jeździ ks. kardynał Wyszyński", a działo się to w czasach, kiedy w kraju było tylko dwóch kardynałów, ks. kardynał Wojtyła i ks. kardynał Wyszyński.

RECYTATOR
Nawet jako najwyższy dostojnik Kościoła używał czasem słów, które jednych bawiły, innych szokowały. W 1965 roku – już jako metropolita krakowski – przyjechał na pogrzeb biskupa pomocniczego w Częstochowie. Witając się z hierarchami jakoś pominął biskupa z Siedlec. Zorientowawszy się w gafie wypalił „świnia jestem, nie przywitałem Księdza Biskupa”.

RECYTATOR
To ta „normalność” Karola Wotyły zjednuje mu serca i umysły ludzi na całym świecie. I choć niektórzy chcą w nim widzieć przede wszystkim żywy pomnik wiary i nadziei, to przecież ogromną większość fascynują i przyciągają do niego te właśnie proste zachowania i dla wszystkich zrozumiałe słowa, którymi się posługuje.

RECYTATOR
Inną cechą charakterystyczną przyszłego papieża jest zamiłowanie do wysiłku fizycznego, połączonego w późniejszych latach z kontemplowaniem przyrody. Karol Wojtyła zawsze chętnie wędrował po górskich szlakach, podziwiając piękno polskich krajobrazów.

RECYTATOR (muzyka np. Stare Dobre Małżeństwo)
WIERSZ (Kazimierz Przerwa – Tetmajer „widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej” W: „Skarb w słowach zaklęty” kl. I. S. 299)

RECYTATOR
16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został biskupem Rzymu i przybrał imię Jan Paweł II. Po konklawe wyszedł na balkon, pozdrowił tłum i przemówił po włosku: „Przybywam z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej
RECYTATOR
Człowiek w białej szacie, którego mieliśmy przed sobą, miał posturę apostołów, a jego pierwsze słowa rzucone głosem, który zdawał się budzić odzew wszystkich dzwonów Rzymu: „Nie lękajcie się!” – wzywały nas do dania świadectwa
RECYTATOR
Karol Wojtyła, odwieczny przyjaciel młodzieży, nie zaprzestał nim być już po wyborze na Stolicę Piotrową. Domagał się spotkań z ludźmi młodymi, choć biskupi przekonywali go, że nikt Ne przyjdzie. Mówili: „skąd weźmiemy młodzież? Oni nie chcą przychodzić do kościoła”. Ale ku zaskoczeniu wszystkich na spotkania z Papieżem przybywały tłumy. Młodzi chcieli słuchać człowieka, który ich kochał, rozumiał, ale i wymagał. W liście do młodych całego świata pisał:
RECYTATOR
„Wy, Młodzi, jesteście właśnie tą młodością: młodością narodów i społeczeństw, młodością każdej rodziny i całej ludzkości – również młodością Kościoła. (…) Wy , młodzi, jesteście przyszłością i nadzieją tego świata. Chrystus potrzebuje Was, pragnie bowiem, aby ewangelia zbawienia dotarła do wszystkich zakątków Ziemi. Bądźcie gotowi i chętni do spełniania tej misji w duchu prawdziwego synostwa. Bądźcie apostołami, bądźcie wielkodusznymi głosicielami nadprzyrodzonej nadziei, która wspiera człowieka w jego wędrówce. (…)
RECYTATOR
Ci młodzi ludzie od początku kochali Jana Pawła II, szanowali go i niezmiennie witali pieśnią, która stała się popularna nie tylko w Polsce.
BARKA
1. Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
Szukał ludzi gotowych pójść za Nim,
By łowić serca słów Bożych Prawdą.
Ref. O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.
2. Jestem ubogim człowiekiem,
Moim skarbem są ręce gotowe
Do pracy z Tobą i czyste serce.
RECYTATOR
Ale pośród radości tłumów skradał się cień tragedii…
RECYTATOR
13 maja 1981 roku o godzinie 1717 na Placu św. Piotra w Rzymie Ojciec Święty został postrzelony przez 23-letniego Mehmeta Ali Agcę. Wszystko wydarzyło się w ułamkach sekundy, gdy odkryty jeep z papieżem objeżdżał plac i zbliżał się do Spiżowej Bramy. Zranione zostały także dwie turystki stojące tuż obok papieża. Ali Agca strzelał trzy razy, jednak za trzecim razem pistolet odmówił posłuszeństwa, co być może uratowało Ojcu Świętemu życie. Papież przez kilka godzin walczył o życie w rzymskiej klinice Gemelli.
RECYTATOR
„I zobaczyliśmy... Biskupa odzianego w biel - mieliśmy przeczucie, że to jest Ojciec Święty. Ojciec Święty (...), klęcząc u stóp wielkiego Krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej i strzałami z łuku" - tak brzmi najbardziej intrygujący fragment ujawnionego po 83 latach widzenia.

RECYTATOR
Dokładnie rok po zamachu Jan Paweł II udał się do Fatimy z pielgrzymką dziękczynną za uratowanie życia.
RECYTATOR
Ojciec Święty szedł, pielgrzymów rzędy
Światło
Drgnienia
Każdy okruch poruszenia stosowny
Moc ma
Już nie widać w skrzyżowaniach blasku
Giniemy
Tylko on
I tarcza.
Wiedziałem, że Jan Paweł II ma Tarczę
Że jest nią osłonięty
Nie rozumiałem tylko: co to
Lub kto nią jest?
Wydaje mi się
Że ten Papież jest przeniknięty,
A nawet przebity w sposób święty –
Obrazem matki Boskiej Częstochowskiej
Nosi go stale w sobie
Ten obraz go osłania
Bo on
Jan Paweł II
Całym sobą nieskończenie go wysławia
I staje się jego cząstką żywą.

RECYTATOR
Na Boże Narodzenie 1983 roku odwiedziłem zamachowca w więzieniu. Długo ze sobą rozmawialiśmy. Ali Agca jest, jak wszyscy mówią, zawodowym zabójcą. Co znaczy, że zamach nie był jego inicjatywą, że ktoś inny to wymyślił, ktoś inny to zlecił. W ciągu całej rozmowy było jasne, że Alemu Agcy nie dawało spokoju pytanie: jak się to stało, że zamach się nie powiódł? Przecież robił wszystko, co należało, zadbał o najdrobniejszy szczegół swego planu. A jednak ofiara uniknęła śmierci. Jak to się mogło stać?
I ciekawa rzecz... ten niepokój naprowadził go na problem religijny. Pytał się, jak to właściwie jest z tą tajemnicą fatimską. Na czym ona polega? To był główny punkt jego zainteresowania, tego przede wszystkim chciał się dowiedzieć.
Być może te jego uporczywe pytania były znakiem, że zyskał świadomość tego, co rzeczywiście ważne. Ali Agca - jak mi się wydaje - zrozumiał, że ponad jego władzą, władzą strzelania i zabijania, jest jakaś potęga wyższa. Zaczął więc jej poszukiwać. Życzę mu, aby ją znalazł.

RECYTATOR
Papież cudownie ocalony kontynuuje swe dzieło ewangelizacji świata.

RECYTATOR
Ogółem papież odwiedził jedno- lub wielokrotnie - 132 kraje oraz około 900 miejscowości, niektóre kilkakrotnie.

W podróżach spędził 586 dni. W sumie poza Włochami przebywał około 7 proc. czasu trwania pontyfikatu.

RECYTATOR
Podczas wszystkich podróży zagranicznych przebył ponad 1 650 900 km, co odpowiada ponad 30-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem.

Polska jest krajem, który papież odwiedził najwięcej razy - dziewięć. Siedem razy odwiedził USA, Francję - 6 razy, Meksyk i Hiszpanię - po 5 razy.

RECYTATOR
W czasie podróży zagranicznych Jan Paweł II wygłosił ponad 2400 przemówień.

Najdalszą była 32. podróż zagraniczna - na Daleki Wschód i do Oceanii, w czasie której papież przebył 48 974 km. Drugą pod względem przebytej odległości była 44. pielgrzymka - do Korei Płd., Indonezji i na Mauritius.

RECYTATOR
Jan Paweł II jest nieugiętym stronnikiem pokoju, miłości, wartości rodzinnych, obrony życia.

RECYTATOR
„Świat pragnie pokoju, pilnie potrzebuje pokoju. Mimo to wojny, konflikty, szerząca się powszechnie przemoc, niepokoje społeczne i strukturalne ubóstwo nadal zbierają żniwo niewinnych ofiar i wprowadzają podziały między jednostkami i narodami. Pokój niekiedy wydaje się doprawdy nieosiągalny! W klimacie zimnej obojętności, często zatrutym przez nienawiść, jakże mamy ocalić nadzieję, że nadejdzie era pokoju, która przybliżyć może tylko postawa solidarności i miłości?
Nie powinniśmy jednak tracić nadziei.(…)”

RECYTATOR
„Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi się mu Miłość, jeśli nie spotyka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa”

RECYTATOR
„Jeśli przyzna się prawo obywatelstwa zabijaniu człowieka wówczas, kiedy on jeszcze jest w łonie matki — wkracza się przez to samo na drogę nieokiełznanych konsekwencji natury moralnej. Jeśli wolno odebrać życie istocie ludzkiej wówczas, kiedy ona jest najsłabsza, całkowicie zdana na matkę, na rodziców, na środowisko ludzkich sumień, wówczas zabija się nie tylko niewinnego człowieka, ale sumienia.”

RECYTATOR
Karol Wojtyła z chwilą wyboru na Stolicę Piotrową zaprzestał pisania dzieł literackich. Poezja to "wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić: obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku" - powiedział papież Jan Paweł II, pomimo tego w 2003 roku mogliśmy przypomnieć sobie, że ten wielki człowiek to także poeta. Poemat mistyczny „Tryptyk Rzymski" uważany jest przez wielu za syntezę dotychczasowej twórczości literackiej Karola Wojtyły. Inspirowany jest osobistymi doświadczeniami Jana Pawła II, który jakby prorockim okiem patrząc w przyszłość pisze:

RECYTATOR
„Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.
To co było kształtne w bezkształtne.
To co było żywe – oto teraz martwe.
To co było piękne – oto teraz brzydota spustoszenia.
A przecież nie cały umieram,
To co we mnie niezniszczalne trwa! (…)

Non omnis moriar –
To co we mnie niezniszczalne,
Teraz staje twarzą w twarz z Tym, który Jest! (…)

RECYTATOR (muzyka)
W sobotę 2 kwietnia o godz. 21.37 w swoich watykańskich apartamentach zmarł Jan Paweł II.

RECYTATOR
- O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca - tuż przed godz. 22. powiedział przez łzy arcybiskup Leonardo Sandri, zastępca watykańskiego sekretarza stanu, 60 tysiącom ludzi zebranych na modlitwie na placu św. Piotra.

MODLITWA (WYK. Edyta Geperd) ?

RECYTATOR
Śmierć papieża zjednoczyła ludzi. Gdy w sobotę wieczorem na ulicach rozległ się dźwięk dzwonów i ogłoszono wiadomość o śmierci Ojca Świętego, przechodnie przystawali. Niektórzy klękali i zaczynali się modlić, inni płakali. Opustoszały kawiarnie, puby, restauracje. Kościoły zapełniły się wiernymi. Za duszę Jana Pawła II modlili się nie tylko żarliwi katolicy. Hołd największemu z papieży oddawali nawet ci, którzy wcześniej odżegnywali się od wiary. Niektórzy przyszli do świątyni po raz pierwszy. Zapłakani, pogrążeni w smutku i żałobie przynieśli ze sobą zapalone świece. Symbol miłości do Boga i Ojca Świętego. Symbol miłości do człowieka…

RECYTATOR
Pogrzeb Ojca świętego w dniu 8 kwietnia zgromadził wszystkich wielkich tego świata. Ale tym razem to nie oni byli najważniejsi. W centrum widzieliśmy prostą cedrową trumnę, a na niej księgę ewangelii, której stronice przewracał wiatr. I jeszcze tylko słowa homilii kardynała Ratzingera:

RECYTATOR
„Dla nas wszystkich pozostaje niezapomnianą chwilą, gdy w ostatnią Niedzielę Wielkanocną swego życia Ojciec Święty, naznaczony cierpieniem, ukazał się jeszcze raz w oknie Pałacu Apostolskiego i po raz ostatni udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi".
Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi obecnie w oknie domu Ojca, spogląda na nas i nam błogosławi. Tak, błogosław nam, Ojcze Święty.”

RECYTATOR
Niech dzieło naprawy świata trwa!

PIEŚŃ: „ABBA OJCZE”




Wykorzystane zostały:
- materiały z serwisów internetowych poświęconych Janowi Pawłowi II
- fragment wiersza J. Słowackiego „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza…”
- fragment inscenizacji „Dla słowiańskiego oto papieża otwarty tron” W: Zapraszamy do szkolnego teatru, red. E. Gałczyńska
- fragment orędzia na światowy dzień młodzieży: myśmy poznali i uwierzyli miłości
- fragment orędzia na XXVII Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 1994 roku
- fragment Listu do młodych całego świata „Parati semper”
- fragment homilii kardynała Josepha Ratzingera wygłoszonej na mszy żałobnej w Watykanie w dniu 8 IV 2005r.
- fragment artykułu Jacka Cegły „On jest wśród nas” zamieszczonego w „Głosie Pomorza” z 9-10 kwietnia 2005r., s. 16.
- fragment „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II

Oprac. mgr Dorota Spychał

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie