Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Andrzejki - jako forma integracji społeczności szkolnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2257 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Okolicznościowe imprezy klasowe są integralnym i stałym elementem życia społeczności szkolnej, spełniając wiele funkcji wychowawczych.Zalicza się do nich między innymi Andrzejki.
Danuta Ferenc-Gonczaruk
nauczyciel matematyki
SP w Obrubnikach


Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach przypisywano do andrzejkowych wróżb wielką wagę. Młodzież wiejska, a szczególnie dziewczęta organizowały „jedrzejkowe wróżby”, zwane „ Jędrzejkami”. W dawnym polskim obyczaju główną rolę odgrywały wróżby zamążpójścia i ożenku. Były wróżby z butów ustawionych jeden za drugim, podkładanie karteczek z imionami pod poduszkę, nasłuchiwanie z której strony zaszczeka pies, czy zaglądanie do studni, gdzie w wodzie miała ukazać się głowa narzeczonego.
Niezawodnymi wróżbami były także zwierzęta. Wiązano gąsiorowi oczy i pozostawiano go na środku koła. Do której panny najpierw zbliżył się gąsior – ta miała pierwsza wyjść za mąż.

Wigilia Św. Andrzeja jest wspaniałą okazją do zapoznania dzieci z dawnymi ludowymi zwyczajami. Będąc nauczycielem i wychowawcą dostrzegam, iż sama już organizacja wieczoru andrzejkowego wywołuje twórczą postawę dzieci. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem szukają wróżb andrzejkowych, informacji na temat historii ich powstania. Z dużą starannością planują przebieg całej uroczystości tak, by wszyscy dobrze się bawili. My nauczyciele – koordynatorzy działań, duży nacisk kładziemy też, by wieczór ten sprzyjał integracji całej społeczności szkolnej. By uatrakcyjnić to wydarzenie zarówno dzieciom jak i ich rodzicom staramy się tego wieczoru zaprezentować też umiejętności aktorskie naszych wychowanków. Zabawy i wróżby andrzejkowe poprzedzone są widowiskiem teatralnym przybliżającym w sposób obrazowy dawne zwyczaje ludowe. Widowiska te są tak aranżowane, by dostarczyły wiele radości, a nade wszystko były źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Po zakończonym przedstawieniu przechodzimy do wróżb andrzejkowych. Na tle ludowej muzyki wszyscy uczestnicy wieczoru odszukują emblemat ze swoim znakiem zodiaku i przyklejają do swego ubrania. Następnie oddajemy głos prowadzącym.
Gospodynie Wieczoru – cztery wróżki zapraszają całą społeczność szkolną do wspólnych zabaw i wróżb andrzejkowych.. Każda wróżka ma swój kącik umożliwiający jej swobodne wykonywanie zadań.
Oto przykładowe wróżby, które wykorzystujemy w trakcie szkolnych andrzejek.

Horoskop
W trakcie fragmentu muzyki ludowej wszyscy uczestnicy zabawy odszukują na ścianie swój znak zodiaku i ustawiają się pod nim. Następnie jedna z wróżek odczytuje humorystyczny horoskop dla poszczególnych grup.

Wróżba z obierzyn
Uczestnicy biorą z kosza wróżki jabłuszko i nożyk. Wróżka wyjaśnia, że najdłuższa skórka świadczy o szybkim spełnieniu pomyślnego marzenia.
Po obraniu jabłek uczestnicy rzucają skórki za siebie. Wróżka odczytuje ułożenie jako literę w imienia poznanej koleżanki lub kolegi w najbliższej przyszłości.

Wróżba z butów
Wróżka zaprasza uczestników do zdjęcia z lewej nogi buta i rzucenie go za siebie. Wróżka kolejno sprawdza, czy nos buta skierowany jest w stronę drzwi. Jeśli tak, oświadcza uroczyście, że tę osobę w najbliższym czasie spotka coś miłego. Następnie uczestnicy ustawiają swoje buty od najdalszego miejsca sali w stronę drzwi. Wróżka oświadcza, że czyj but pierwszy wyjdzie z pomieszczenia, temu spełnią się najskrytsze marzenia.

Wróżba - serce z imionami
Wróżka chodząc po sali prosi uczestników o wbicie Czarodziejskiej Szpilki w kartonowe serce z napisanymi imionami dziewczynek i chłopców. Następnie wróżka przekazuje imię przyjaciela bądź przyjaciółki, jaką poznają w najbliższym czasie.

Lanie wosku ( W trakcie wróżby zaangażowani są rodzice)
Dzieci w dwóch grupach podchodzą do stolika, gdzie będzie odbywać się lanie wosku . Trzymają duży klucz, przez który rodzice leją wosk do miski z wodą. Po ostygnięciu wosku dzieci wyjmują otrzymaną figurkę i odgadują przypuszczalne znaczenie wróżby.

Wróżba „ Kim będę”
Na stoliku pod talerzykami rozłożone są przedmioty. Dziecko wyjmując przedmiot spod wybranego talerzyka dowiaduje się od wróżki, jaka czeka go przyszłość, np.
liść laurowy – sława ; moneta – bogactwo ; obrączka – zamążpójście ; podkówka – szczęście ; klucz – kariera.

Wróżba z imionami
Uczestnicy podchodzą do Tajemnej Szkatuły i losują kartki z imionami dziewcząt i chłopców. Wróżka oświadcza, że jeżeli te kartki zostaną włożone dzisiejszej nocy pod poduszką , to przyśni im się w jaki sposób poznają nowych przyjaciół.

Andrzejkowe wróżby kończą się wspólnym pląsem, w którym biorą udział nauczyciele, rodzice i zgromadzeni uczniowie. Następnie zostaje „puszczona” pożegnalna iskierka. Wróżki dziękują wszystkim za przybycie. Przestrzegają też, ze kto poznał swoja wróżbę musi się teraz starać, aby dobrze ją wykorzystać, bo mają one swą magiczną moc przez cały rok, aż do kolejnych andrzejek.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie