Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Klasowe mikołajki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3163 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Urszula Olszewska
nauczycielka kształcenia zintegrowanego
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki
w Kalinowej


„Scenariusz klasowych mikołajek”

Jako nauczycielka klas młodszych mam na uwadze wszechstronny rozwój dzieci, który kształtuje w świadomości uczniów system wiedzy, umiejętności i postaw. Drama jest jedną z metod poznawania świata za pomocą działania. Podstawą tej metody jest fikcyjna działalność przy użyciu środków wyrazu, jaki są: ciało i głos. Drama rozwija wyobraźnię, wrażliwość emocjonalną i plastykę ciała.
„Mikołajki” stały się tradycją w naszej szkole w klasach młodszych. Co roku staramy się zmieniać formę tej uroczystości. W spotkaniu wzięli udział rodzice klas III i pani dyrektor.
W scenariuszu wykorzystałam następujące wiersze: „Zima” – Józefa Czechowicza; „Mikołajki” – Doroty Gellner; „Święty Mikołaj” – Lucyny Krzemienieckiej i piosenki związane z tą tematyką. (Dobór wierszy i piosenek może być wg uznania nauczyciela) Skorzystałam także z pomocy muzyka z naszej szkoły, który zajął się oprawą muzyczną. Do współpracy włączyłam także stażystkę, której byłam opiekunem. W przeddzień uroczystości wspólnie z uczniami dekorowaliśmy salę. W przygotowanie uroczystości zaangażowani byli wszyscy uczniowie.
1. Na początku przywitałam wszystkich gości. Następnie słowo wstępne wygłosiła uczennica klasy III, która podkreśliła, że Święty Mikołaj odwiedza tylko grzeczne dzieci w dniu swoich imienin.
2. Wejście zimy (na tle muzyki)
Dzieci w folii malarskiej wbiegają na tle muzyki, na szyi mają zawiązane reklamówki ze ścinkami z folii i bibuły (które symbolizują śnieg). Następnie siadają. Potem wchodzą dzieci z choinkami i ustawiają się z tyłu.
3. Następnie uczennica recytuje I zwrotkę wiersza „Zima” (dzieci siedzące w folii szeleszczą).
4. Potem drugą zwrotkę recytuje uczeń (choinki zaczynają się lekko poruszać).
5. Piosenka o zimie „Zimą zimny mróz”.
(dzieci, które siedzą w folii rzucają śnieżkami z reklamówek, podczas wykonywania refrenu piosenki; choinki w tym czasie lekko się poruszają)
6. Wiersz „Mikołajki”
(Pani Zima – uczennica chodzi po folii między choinkami, może wybiec zza choinki, jej rozmówca może też wybiec do niej)
7. Piosenka „Dzyń, dzyń, dzyń, Mikołaju Święty”.
8. Wiersz „Święty Mikołaj”.
9. Następnie piosenka o mikołaju na melodię „Krakowiaczka” ( w trakcie piosenki wychodzimy ze stażystką z klasy w celu przebrania się za „Śnieżynki – Aniołki”. Wykorzystałyśmy kawałki firanek i założyłyśmy skrzydła anielskie. Dzieci o tym nie wiedziały. Po skończonej piosence rozległa się delikatna muzyka)
10. Nagle słychać dzwonek; wprowadzamy Świętego Mikołaj, sadzamy na krześle (na środku sceny zima).
11. Uczeń wita Świętego Mikołaja i składa obietnicę, że wszyscy będą grzeczni.
12. Święty Mikołaj rozmawia z dziećmi, rozdaje prezenty (wszystkie prezenty są jednakowe, przygotowali je rodzice)
13. Pożegnanie Świętego Mikołaja.
14. Zaproszenie rodziców i pani dyrektor na słodki poczęstunek. Dzieci również maja słodką niespodziankę w drugiej klasie, aby nie były skrępowane obecnością dorosłych.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie