Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Praca domowa ucznia. Rola i organizacja nauki domowej ucznia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4800 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Praca domowa ucznia jest jednym z bardzo ważnych sposobów utrwalania i pogłębiania wiedzy ucznia. Dlatego tak ważna jest właściwa jej organizacja.

  Praca domowa to tradycyjny składnik systemu szkolnego. Jest ona uzupełnieniem i dalszym ciągiem pracy lekcyjnej, umożliwia pogłębienie i utrwalenie wiedzy ucznia. Ponadto wdraża dzieci do samodzielności w myśleniu i posługiwaniu się wiedzą oraz zmusza ich do samodzielnego podejmowania codziennych obowiązków, kształtując ich wolę i charakter, rozwija systematyczność, dokładność, inicjatywę, pomysłowość, wzmacnia wiarę we własne siły, kształtuje pozytywny stosunek do pracy. Ma, więc ona olbrzymie walory dydaktyczne, jak i wychowawcze.
     Zadawanie pracy domowej nie zapewnia jeszcze jej pełnej wartości. Aby to osiągnąć, stworzyć należy odpowiednie warunki do jej wykonania. Uczeń powinien w miarę możliwości mieć własne biurko, przy którym znajdować się powinna półka na książki i przybory szkolne. Miejsce pracy wymaga dobrego oświetlenia, ze światłem padającym z lewej strony, jak też stałego dopływu świeżego powietrza. Ważne jest, aby uczeń pracował stale na tym samym miejscu, aby książki czy też przybory kładł tam, gdzie stale się znajdują, by miał pod ręką wszystko, co mu będzie potrzebne do pracy.
     Przy charakteryzowaniu sytuacji związanej z domową nauką ucznia należy zwrócić uwagę na dwa rodzaje czynników: wymagania szkoły i możliwości ucznia. Nie zawsze efektem siedzenia nad książkami jest opanowanie materiału. Często uczeń przystępując do wykonania zadanych przez nauczyciela prac domowych zabiera się do nauki impulsywnie, bez zaplanowania jej przebiegu kolejności, bądź czasu trwania- w rezultacie jego praca jest mało wydajna, nieekonomiczna. Duży wpływ na wyniki nauki domowej wywiera dzienny rozkład zajęć domowych dziecka, który powinien uwzględnić rodzaj i czas wykonywanych czynności przy uwzględnieniu indywidualnych cech ucznia, jego uzdolnień, zainteresowań, stanu zdrowia, warunków materialnych mieszkaniowych oraz liczebności rodziny.
     Istotne znaczenie dla efektywności pracy domowej ma pora odrabiania zadań. Pożądane jest, aby uczeń odrabiał zadania domowe o stałej porze dnia, gdyż to ułatwia mu adaptację do pracy i zapobiega szkodliwemu pośpiechowi. Nie należy pozwalać, aby uczniowie odrabiali zadania zaraz po przyjściu ze szkoły, gdy są zmęczeni lub zaraz po posiłku, gdy ich organizm wymaga odpoczynku. Nie należy zachęcać dzieci do odrabiania zadań w godzinach rannych, bowiem trzeba pamiętać, że odrabianie zadań rano jest szkodliwe dla zdrowia. Niepokój wywołany zaniedbaniem obowiązków szkolnych zakłóca sen dziecka. Uczniowie, którzy uczą się po południu, powinni przygotowywać się do lekcji rano w godzinach przedpołudniowych kończyć swoją pracę na dwie godziny przed rozpoczęciem zajęć w szkole.
     Aby praca domowa naszego dziecka była efektywna warto, przypomnieć sobie kilka zasad:
  • Przyjemność na początek- nie zaczynaj odrabiać lekcji od przedmiotów najtrudniejszych. Na początek wybierz te, które lubisz najbardziej. Potem te, które nie są już tak przyjemne. Na koniec pozostaw rzeczy rutynowe tj. powtarzanie materiału, ćwiczenia praktyczne.
  • Skojarzenia- najtrudniejszy materiał możesz najłatwiej przyswoić dzięki treningowi pamięci. Polega on na kojarzeniu najbardziej skomplikowanych wiadomości z najprostszymi obrazami np. zapamiętanie warstw runa leśnego: runo, podszyt, drzewa, dzięki skrótowi z pierwszych liter- RPD.
  • Właściwa pora- między godziną 13 a 15 gwałtownie spada koncentracja i zdolność przyswajania wiedzy. Dlatego nie odrabiaj lekcji zaraz po powrocie ze szkoły. Zalecaną porą, odpowiednią dla pracy umysłowej jest praca między godziną 16, a 19, wówczas to praca umysłowa jest najefektywniejsza. Co 30 -45 min rób przerwy- pozmywaj naczynia, wyprowadź psa, posłuchaj muzyki.
  • Urozmaicenie- nie należy zbyt długo koncentrować się na jednym temacie, bo w pewnym momencie niczego nie będziesz w stanie zrozumieć ani zapamiętać. W toku pracy odrabiaj na przemian zadania pisemne z ustnymi.
  • Porządek – w bałaganie zbyt wiele czasu traci się na szukanie potrzebnych rzeczy. Biurko powinno być miejscem odrabiania lekcji. Nie ma prawa na nim stać magnetofon czy też leżeć sterta komiksów. To uniemożliwia koncentrację, podobnie jak słuchanie muzyki podczas nauki. Wysokość biurka jak i krzesło muszą być dopasowane do wymiarów ciała dziecka.
      Ważnym problemem dotyczącym organizacji pracy domowej jest stosunek do niej środowiska. Nauczyciel nie zawsze ma możliwość systematycznego wglądu ani w czas, ani w warunki tej pracy, toteż zapewnia sobie i zachęca do współpracy rodziców. Rola rodziców, bądź opiekunów sprowadza się przede wszystkim do stworzenia dzieciom miejsca pracy, a następnie zapewnienia spokoju w czasie jej wykonania. Ponadto rodzice winni dopilnować, aby dzieci we właściwym czasie przystępowały do pracy, aby systematycznie wykonywały i kontrolowały swe zadania. Nie jest natomiast wskazane, stałe pomaganie uczniom w samym wykonywaniu zadań, gdyż w ten sposób praca domowa nigdy nie rozwinie ich samodzielności.

Literatura :
  1. W. Okoń: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa1998
  2. J. Galant, J. Hawlicki: Proces dydaktyczno-wychowawczy w klasach I – III. WSiP, Warszawa 1978
Opracowała:
mgr Celina Kurzok

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie