Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Pomysł na obchody Dnia Unii Europejskiej w szkole

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3605 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Z okazji pierwszej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, przygotowałyśmy i przeprowadziłyśmy w naszej szkole obchody Dnia Unii Europejskiej, do których zaangażowałyśmy wszystkich uczniów klas 4-6 oraz nauczycieli poszczególnych przedmiotów.
Przedsięwzięcie spotkało się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony dzieci, nauczycieli jak i rodziców, dlatego postanowiłyśmy podzielić się naszym pomysłem z innymi nauczycielami i zachęcić ich do przeprowadzenia podobnej akcji w swojej szkole przy okazji kolejnego Dnia Unii Europejskiej.


     Jako dzień realizacji naszego pomysłu, wybrałyśmy piątek 6 maja. Tydzień wcześniej ustaliłyśmy składy 6 zespołów nauczycieli, którzy mieli tego dnia wspólnie prowadzić zajęcia:
  • zespół nr 1 – nauczycielki języka polskiego – sala nr 32,
  • zespół nr 2 – nauczyciele matematyki i informatyki – sala nr 31 (pracownia komputerowa),
  • zespół nr 3 – nauczycielki języka niemieckiego – sala nr 29,
  • zespół nr 4 – nauczycielka przyrody i nauczyciel techniki – sala nr 23,
  • zespół nr 5 – nauczyciel historii i społeczeństwa oraz nauczycielka religii – sala nr 19,
  • zespół nr 6 – nauczyciele wychowania fizycznego - sala nr 26.
     Tego samego dnia zamieściłyśmy na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim informację na temat naszej akcji, prosząc nauczycieli poszczególnych zespołów o podanie propozycji zadań, związanych z tematem Unii Europejskiej, jakie chcieliby przeprowadzić z uczniami w piątek 6 maja. Natomiast wychowawców klas (4a,4b,5a,5b,6a,6b) poprosiłyśmy o podzielenie swoich podopiecznych na 6 grup i o skierowanie każdej z grup do pracy pod opieką poszczególnych zespołów nauczycielskich, tak aby każdy zespół nauczycieli prowadził swoje zajęcia z 6 grupami uczniów, reprezentujących każdą z klas 4-6.
     Na drugi dzień, po tym, jak ogłosiłyśmy naszą akcję, otrzymałyśmy propozycje zadań poszczególnych zespołów nauczycielskich. Wszystkie z pomysłów uznałyśmy za ciekawe i poprosiłyśmy nauczycieli o przekazanie ich uczniom, którzy będą je realizować, aby przynieśli na piątek niezbędne materiały.
     W piątek, 6 maja, przez godziną 8.00, pod wskazanymi wcześniej salami lekcyjnymi ustawiły się, ozdobione barwami Unii Europejskiej, grupy uczniów, reprezentujące każdą z klas 4-6. Po dzwonku nauczyciele zaprosili dzieci do klas, poprosili o ustawienie ławek i krzesełek, tak aby uczniowie poszczególnych klas siedzieli obok siebie i wspólnie pracowali grupach.
     Przez dwie godziny lekcyjne uczniowie wykonywali zadania przygotowane przez nauczycieli poszczególnych zespołów, w zależności od tego, w jakiej sali się znajdowali.
     W sali nr 32 uczniowie pracowali z wierszem Czesława Miłosza pt. "Ojciec objaśnia". Dzieci wykonywały plakaty przedstawiające wybrane miejsca w Europie, o których mowa w utworze.
     W sali nr 31 uczniowie przygotowywali multimedialne prezentacje losowo wybranych sylwetek uczonych z krajów Unii Europejskiej. Każda z grup miała cały czas dostęp do komputera i Internetu.
     W sali nr 29 uczniowie przygotowywali prezentacje hymnu Unii Europejskiej w języku niemieckim. Z pomocą nauczycieli ćwiczyli tekst Ody do Radości, słuchali nagrania z płyty CD, wykonywali ilustracje do tekstu.
     W sali nr 23 uczniowie przygotowywali prezentacje charakterystycznych potraw państw UE. Wykonywali prace plastyczne w formie książki kucharskiej z wybranymi kulinariami krajów Europy. Opisywali potrawę, podawali sposób jej wykonania, starali się przedstawić ją graficznie.
     W sali nr 19 uczniowie przygotowywali prezentacje wybranych sylwetek świętych pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Dzieci wykonały prace plastyczne z portretami świętych oraz krótkie charakterystyki na temat ich życia.
     W sali nr 26 uczniowie przygotowywali pokaz tańców, wywodzących się z wybranych krajów unii. Ćwiczyli kroki taneczne i pracowali nad strojem związanym z danym tańcem.
     Pod koniec drugiej jednostki lekcyjnej, nauczyciele ocenili wyniki działań poszczególnych grup, pracujących pod ich okiem.
     Około godziny 11.00, wszyscy zebrali się w auli szkoły, aby posumować obchody Dnia Unii Europejskiej. Każdy zespół nauczycielski krótko scharakteryzował pracę uczniów na swoich zajęciach oraz wskazał grupę, która wykonała najlepiej zaplanowane przez niego zadanie. Zwycięskie grupy zaprezentowały się na forum zgromadzonych nauczycieli, uczniów i rodziców.
     W tym czasie jury, w którego skład wchodzili wice dyrektor szkoły i organizatorzy akcji, sumowało punkty, uzyskane przez wszystkie grupy, w celu wyłonienia klasy, która przodowała w realizacji zadań.
     Zwycięska klasa została nagrodzona słodkimi upominkami, a pozostałe klasy otrzymały dyplomy.
     Po zakończonej imprezie większość uczniów rozeszła się do domów, a część pomogła nauczycielom w umieszczeniu prac uczniów na ścianach korytarzy budynku szkoły. Kolorowe plakaty jeszcze długo przypominały dzieciom i pracownikom placówki o udanych obchodach Dnia Unii Europejskiej w naszej szkole.

Opracowały:
Dorota Felska
Agata Geppert

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie