Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak podnieść sprawność manualną dzieci w młodszym wieku szkolnym ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 993 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Artukuł zawiera próbę odpowiedzi na pytanie na ile możliwe jest stymulowanie rozwoju dziecka poprzez wprowadzenie do zajęć obok materiału programowego dodatkowych ćwiczeń. Sformułowano również rady dla nauczycieli pracujących z dziećmi w młodszym wieku szkolnym.

"Jak podnieść sprawność manualną dzieci w młodszym wieku szkolnym?"

     Dla większości siedmiolatków pierwsze dni w szkole są przeżyciem ważnym, ale przede wszystkim radosnym. Dla niektórych jednak są początkiem kłopotów, gdyż okazuje się że mimo starań rodziców i nauczycieli oraz własnych chęci i zaangażowania nie radzą sobie z nauką.
     Będąc nauczycielem kl. I – III obserwuje znaczne obniżanie się sprawności manualnej u siedmiolatków. Staram się zwracać uwagę na stosowanie wszechstronnych ćwiczeń usprawniających rękę dziecka. Jest to zadanie niełatwe, ale uważam że żadna godzina pracy z dzieckiem nie jest czasem straconym
     Dzieci wykonują wiele ruchów silnych i zamaszystych, mniej drobnych wymagających dokładność. Szybko męczą się przy wykonywaniu czynności wymagających precyzji. Należy wiec ćwiczyć mięsnie, ze szczególnym uwzględnieniem zespołów mięsni drobnych.
     Naturalnych ćwiczeń dostarczających dziecku wszystkie czynności samoobsługowe, prace porządkowe, a zwłaszcza zajęcia plastyczne np.: rysowanie, malowanie, lepienie, wycinanie, wydzieranie itp.
     W początkowej fazie pracy nauczyciela z uczniem niech to będzie dowolna twórczość i swobodny wybór materiałów, oraz narzędzi. W działaniu takim dziecko samo przejdzie od zabawy do stawiania sobie wyznaczonych celów, zadań, by podporządkowywać się wymogom stawianym przez nauczyciela. Istotne również jest to, aby nie wymagać od dziecka (w pierwszej fazie pracy) trzymania pędzla czy kredki tak jak długopisu lub pióra podczas pisania, ponieważ sprawność ręki wyrabia się właśnie wówczas, gdy dziecko ma okazję do wielostronnych ruchów ręki. Lepienie z plasteliny czy gliny, oraz konstruowanie z różnego materiału kształci wyobraźnię przestrzenną, oraz rozwija pomysłowość techniczną, ale przede wszystkim usprawnia rękę dziecka. Można również do ćwiczeń wykorzystywać klocki zwykłe lub klocki konstrukcyjne złożone z elementów łączonych na zaczepy.
     Należy jednak pamiętać aby "sztucznie" nie przyśpieszać sukcesu. Każde zniecierpliwienie ze strony nauczyciela może mieć bardzo niekorzystny wpływ na czas, w którym dziecko ma rozwijać swoją sprawność manualną. Każde zwiększenie stopnia trudności stawianych zadań musi być zależne od postępów dziecka. Łatwe do pokonania trudności mogą dziecko przekonać że podoła trudnościom.
     Działalność plastyczno – konstrukcyjną powinno się dzieciom udostępniać codziennie i zadbać o to, aby mogły podczas tych zajęć zajmować dowolne pozycje przy pracy (arkusze papieru rozłożone na ławkach, podłodze lub zawieszone na ścianie), co sprzyja ruchom rozmachowym, dużym i silnym, które są przecież bardzo charakterystyczne dla dzieci w młodszym wieku szkolnym.

Opracowała Barbara Tworzydło

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie