Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ostinato rytmiczne jako forma wprowadzenia do polirytmii

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4624 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Konspekt lekcji rytmiki w klasie III.

mgr Monika Koba

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ NA ZAJĘCIACH RYTMIKI W KL. III

Temat: Ostinato rytmiczne jako forma wprowadzenia do polirytmii

Celem poznawczym lekcji jest :
1. Zapoznanie ze sposobem równoczesnego wykonywania dwóch, trzech lub czterech rytmów przez dwie, trzy lub cztery grupy dzieci w ciszy i w czasie słuchania utworu muzycznego
2. Wprowadzenie pojęcia – „ostinato rytmiczne”

Celem kształcącym lekcji jest :
1. Kształtowanie poczucia wzajemnych stosunków czasowych wartości rytmicznych i pauz
2. Kształcenie umiejętności rozpoznawania jednotaktowych rytmów, odzwierciedlanych prostymi elementami plastycznymi w formie dyktanda rytmicznego
2. Kształcenie utrzymania jednakowego tempa
3. Kształcenie szybkiej reakcji na polecenia nauczyciela
4. Kształcenie podzielności uwagi
5. Rozwijanie inwencji twórczej dzieci poprzez ćwiczenia kształcące ekspresję ruchową, będące przygotowaniem do improwizacji ruchowej

Celem wychowawczym lekcji jest :
1. Kształcenie umiejętności współdziałania w grupie
2. Utrzymanie stałej koncentracji na zajęciach
3. Pobudzanie do aktywnego udziału wszystkich dzieci w zajęciach

Pomoce:
Magnetofon, Płyty z nagraniami piosenek, instrumenty perkusyjne (bębenki, kastaniety, grzechotki o czynele), papierowe krążki w dwóch kolorach, ponumerowane kartoniki 1-4, kartoniki w czterech kolorach: zielony, czerwony, czarny i żółty, flamastry i samoprzylepne kartki w czterech kolorach (zielony, czerwony, czarny i żółty)


Tok lekcji:

1) Ćwiczenie integracyjne mające na celu zapoznanie się nauczyciela z dziećmi i stworzenie dobrej atmosfery na lekcji:
a) Dzieci i nauczyciel siedzą w kole. Nauczyciel mówi dzieciom, że będzie zgadywał jakie mają imiona (Wszyscy wykonują stały puls ćwierćnutowy w takcie 4/4 - dwie pierwsze ćwierćnuty uderzając o kolana a dwie kolejne pstrykając). Nauczyciel mówi z różną intonacją zrytmizowane imiona a dzieci dokładnie powtarzają to samo). Dziecko, którego imię nauczyciel odgadnie siada w środku koła i na zielonym kartoniku flamastrem wpisuje swoje imię, po czym przykleja kartonik do ubrania i wraca do koła.
Ćwiczenie wykonywane jest do nagranego podkładu piosenki pt. „Cud w szafie” i trwa dopóki nie skończy się piosenka a następnie pozostałe dzieci zdradzają swoje imiona i wypisują je flamastrem na czarnym, czerwonym lub żółtym na kartoniku, które następnie przyklejają do ubrania
b) Dzieci siedzą lub stoją w kole i każde wypowiada wraz ze swobodnym improwizowanym ruchem zrytmizowane własne imię, a pozostałe dzieci na zasadzie echa powtarzają to samo.
c) Wybieramy imię jednosylabowe np. JAŚ i dwusylabowe np. „KASIA”. Dzieci kolejno w kole klaszczą jeden puls ćwierćnutowy mówiąc równocześnie „JAŚ”. Osoba która chce zmienić kierunek przekazywania pulsu klaszcze w rytmie dwóch ósemek mówiąc „KASIA”
d) Zabawa „Na przekór” . Nauczyciel gra na klawesach ćwierćnuty, wówczas dzieci klaszczą ósemki, gdy nauczyciel zacznie grać ósemki, dzieci powinny natychmiast zacząć klaskać ćwierćnuty i tak za każdym razem gdy wartości grane przez nauczyciela się zmieniają.

Ćwiczenia do podkładu piosenki ”Cud w szafie”

2) Inhibicje – incytacje :
a) Dyrygowanie wartościami rytmicznymi. Nauczyciel ustala z dziećmi jakie ruchy taktowania na 4/4 będą oznaczały, że należy wykonać szesnastki, ósemki, ćwierćnuty półnuty lub pauzy ćwierćnutowe. Następnie nauczyciel stosując ustalone ruchy taktowania na 4/4, dyryguje wartościami a dzieci z wielka uwagą śledząc zmiany gestów wykonują te wartości jakie wskazuje aktualny gest odpowiednio mówiąc na pauzę „sza”
Na ósemki „kap,kap”, na ćwierćnuty „psyt” na półnuty „A-psik” a na szesnastki ‘żda-gi-du-gi”
(lub można tu zastosować wyrazy jedno- dwu- trzy- lub czterosylabowe będące np. markami samochodów – Fiat, Sko- da, Mit-su-bi-shi, O-pel
Następnie wybrane dziecko może zastąpić nauczyciela w dyrygowaniu wartościami rytmicznymi.
A następnie można podzielić dzieci na dwie grupy i jedna wykonuje wartości wg gestów, które nauczyciel wykonuje prawą ręką a druga grupa wykonuje te wartości, które nauczyciel wykonuje lewą ręką.
Można też zastosować dwóch, trzech lub czterech dyrygentów dla każdej grupy jeden.

b) Dzieci maszerują po całej sali w takcie 4/4 .
-Na hasło „raz” zatrzymują się i pstrykają mówiąc „psyt”.
-Na hasło „dwa” zatrzymują się, unoszą ramiona w górę i w opuszczają je w dół mówiąc „A-psik”
-Na hasło „trzy” wykonują 3 skoki obunóż w miejscu w rytmie dwie ósemki i ćwierćnuta mówiąc Kap,kap,kap”
-Na hasło „cztery”wykonują 4 ósemki krokami do tyłu mówiąc„żda-gi-du-di”

Ćwiczeniu towarzyszy improwizacja fortepianowa nauczyciela.
c) Dzieci maszerują w kole w takcie 4/4
-Na hasło „raz” - wykonują trzy kroki w pulsie ćwierćnutowym a na czwartą marę taktu zatrzymują się i pstrykają mówiąc „psyt”.
-Na hasło „dwa” wykonują dwa kroki w pulsie ćwierćnutowym a na trzecią i czwartą miarę taktu zatrzymują się, unoszą ramiona w górę i w opuszczają je w dół mówiąc „A-psik”
-Na hasło „trzy” - wykonują dwa kroki w pulsie ćwierćnutowym a na trzecią i czwartą miarę taktu wykonują skoki obunóż w miejscu w rytmie dwie ósemki i ćwierćnuta mówiąc „Kap,kap,kap”
-Na hasło „cztery” - wykonują dwa kroki w pulsie ćwierćnutowym do przodu a na trzecią i czwartą miarę taktu wykonują 4 ósemki krokami do tyłu mówiąc „żda-gi-dug-dug”

Hasło jest realizowane dopóki nie zmieni się na inne!
To samo ćwiczenie dzieci mogą wykonać poruszając się po całej sali.

d) Dzieci siedzą przodem do nauczyciela. Podzielone są na cztery grupy oznaczone czterema kolorami wg karteczek z imionami z ćwiczenia 1.
-Uniesiony zielony karton – dzieci z zielonymi karteczkami na czwartą marę taktu pstrykają mówiąc „psyt”
-Uniesiony czerwony karton – dzieci z czerwonymi karteczkami na trzecią i czwartą miarę taktu unoszą ramiona w górę i w opuszczają je w dół mówiąc „A-psik”
-Uniesiony żółty karton – dzieci z żółtymi karteczkami na trzecią i czwartą miarę taktu w rytmie dwie ósemki i ćwierćnuta mówią „Kap,kap,kap” i klaszczą
-Uniesiony czarny karton – dzieci z czarnymi karteczkami na trzecią i czwartą miarę taktu w rytmie 4 ósemki mówią „żda-gi-dug-dug”

Ćwiczenie 2 b), c)i d) odbywa się do podkładu piosenki „Kropelki”. Nauczyciel stopniowo nakłada kolejne rytmy. Jeżeli nałożenie czterech rytmów równocześnie nie sprawia dzieciom problemu można wykorzystać w ćwiczeniu instrumenty perkusyjne (dla każdej grupy inny instrument )a następnie nauczyć dzieci refrenu piosenki i wówczas w czasie zwrotki stosować ostinato rytmiczne wg wcześniejszych założeń a refren śpiewają


3) Nauczyciel rozdaje każdej grupie dzieci papierowa krążki w dwóch kolorach i tłumaczy, że będziemy z nich układać rytmy, które wykonywaliśmy.
Ciemne krążki będą oznaczały :
ćwierćnuty - wówczas należy ułożyć w równomiernych odstępach tyle kartoników ile usłyszymy nut,
ósemki – wówczas należy ułożyć po dwa blisko siebie kartoniki, tak jak łączy się ósemki w zapisie.
Jasne krążki będą oznaczały pauzy ćwierćnutowe.


Po ułożeniu kartoników przedstawiciele z każdej grupy zapisują na tablicy swoje rytmy.

3) Podsumowanie lekcji. Nauczyciel tłumaczy zjawisko ostinata rytmicznego.
Jeżeli wystarczy czasu można zaprezentować dzieciom dwa przykłady z literatury dziecięcej, z których mają wybrać ten, w którym wyraźnie słychać ostinato rytmiczne.
(np. „Błazny” Dymitra Kabalewskiego lub „Marsz” Roberta Schumann’a i „Taniec” Aram’a Chaczaturiana)

Zapis do zeszytu rytmów ostinata oraz krótkiej notatki na temat ostinata rytmicznego: Ostinato rytmiczne (z jęz. wł. uporczywy) oznacza stale powtarzający się rytm towarzyszący, np. melodii piosenki.Autor - mgr Monika Koba

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie