Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak prrzygotowac dziecko do szkoły? - referat na spotkanie z rodzicami

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 819 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Referat przeznaczony jest do przedstawienia rodzicom na pierwszym spotkaniu z wycowawcą klasy. W przejrzysty i łatwy sposób ujęłam w nim wskazówki dla rodziców ucznia klasy pierwszej.Co mogą zrobić żeby ich dziecko nie miało kłopotów w szkole? Bardzo dużo.

  Pójście dziecka do szkoły oznacza dla niego i jego rodziców nowy etap w życiu. Właściwe przygotowanie go, sukcesy lub porażki w pierwszych dniach nauki mogą mieć wpływ na jego stosunek do szkoły, sprawić, że ją polubi lub zniechęci się do nauki.

     Kiedy dziecko staje się uczniem zmienia się dotychczasowy tryb życia całej rodziny, ale czy samo dziecko staje się inne? Rodzice powinni przygotować je do tego ważnego wydarzenia, ale jednocześnie zrobić wszystko, by nadal było szczęśliwe i wesołe. Nie straszyć dziecka szkołą, ale zainteresować je tym ,co je w niej czeka. Nastawić dziecko na to że czekają je prawdziwe obowiązki, ale takie, którym jest w stanie sprostać, przygotować również do niepowodzeń, uświadomić, że może wypaść lepiej lub gorzej .Dziecko powinno się uodpornić na drobne porażki i wiedzieć, że zawsze może się poprawić.
Rola rodziców w przygotowaniu dziecka do szkoły polega na:
 1. Rozbudzaniu zainteresowań szkołą i nauką poprzez rozmowy na ten temat. Nawiązanie do własnych, miłych wspomnień, opowiadanie ,czego się w szkole nauczy, wspólne kupowanie wyposażenia, uzgodnienie miejsca do nauki.
 2. Dbaniu o stan zdrowia ucznia poprzez kontrole lekarskie, stosowanie się do wskazań, opiekę specjalistycznych poradni, właściwe odżywianie, przestrzeganie higieny.
 3. Dbanie o prawidłowy rozwój ruchowy- dużo ruchu na świeżym powietrzu, rekreacyjne uprawianie jakiegoś sportu. Rozwijanie sprawności manualnej (rysowanie, kolorowanie, wycinanie, lepienie itp. )
 4. Kształtowanie prawidłowej wymowy i rozwijaniu słownictwa- poprzez częste rozmowy z dzieckiem, czytanie, oglądanie ciekawego filmu, kontakty z rówieśnikami.
 5. Rozwijanie logicznego myślenia i zapamiętywania- zachęcanie do obserwacji, rozmów na określony temat, wyjaśniania różnych zjawisk, wyciągania wniosków.
 6. Wyrabianie umiejętności koncentracji uwagi i słuchania poprzez wymaganie wykonania drobnych, ale wymagających skupienia uwagi czynności i doprowadzania ich do końca.
 7. Wyrabianie umiejętności analizowania i syntetyzowania poprzez gry i zabawy (gry planszowe, układanki, historyjki obrazkowe, domino).
 8. Nauczenie szanowania podręczników, przyborów szkolnych, pomocy (utrzymywanie porządku na biurku, w tornistrze, pakowanie się).
 9. Zwiększenie samodzielności w samoobsłudze, wykonywanie różnych prac domowych i szkolnych.
 10. Rozwijanie umiejętności współżycia w grupie rówieśniczej poprzez zapewnienie kontaktów z rówieśnikami, wspólne zabawy.
 11. Stworzenie dobrych warunków do nauki w domu poprzez zapewnienie miejsca do odrabiania lekcji, spokoju, regularnego trybu życia.
OPRACOWAŁA

mgr Magdalena Królewicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie