Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Historia prasy żnińskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2126 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Historia prasy żnińskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego

      Jestem nauczycielem historii. Od kilkunastu lat mieszkam w Żninie – miasteczku będącym stolicą regionu Pałuk Powodowany zawodowymi zainteresowaniami, zaciekawiłem się dziejami wydawnictwa Leona i Alfreda Krzyckich, działającego w Żninie po roku 1920.

      Przełomowym momentem w dziejach miasta był rok 1918. Wówczas na terenie Wielkopolski wybuchło powstanie, które swym zasięgiem objęło stolicę Pałuk. Po dwóch tygodniach zaciekłych walk z Grentzschutzem Ziemia Żnińska była wolna. W tej sytuacji istniejące w Żninie niemieckie wydawnictwo nie mogło dalej istnieć.

      Od 3 listopada 1920r od Adolfa Zachariasa (który wyprowadził się do Niemiec) drukarnię wraz z wydawnictwem przejął Leon Ksycki. W chwili przejęcia drukarni ukazywał się w Żninie „Orędownik Powiatowy”.

      Na treść gazety składały się wiadomości urzędowe: Starostwa Powiatowego, Wydziału Powiatowego, władz miejskich i gminnych, jak również wiadomości lokalne z miasta i powiatu i ogłoszenia płatne.

      Powodowany potrzebą społeczną i życzeniem mieszkańców miasta i powiatu Leon Ksycki rozpoczął wydawnictwo nowego czasopisma o zasięgu regionalnym „Pałuczanin”. Było to pismo o charakterze polityczno – społecznym z bogatym materiałem informacyjnym z powiatów należących do regionu pałuckiego. Pierwszy numer ukazał się 2 listopada 1927r. Po odzyskaniu niepodległości rodzina Ksyckich wróciła do rodowitego nazwiska, które zostało uproszczone przez Niemców z uwagi na trudności w jego wymowie. Ponieważ „Pałuczanin” nie był pismem urzędowym, nadal drukowany był „Orędownik Powiatu Żnińskiego”, jako wydawnictwo wyłącznie na potrzeby władz. Pismo „Pałuczanin” zostało wkrótce znacznie powiększone, bogato ilustrowane i otrzymalo nową nazwę „Pałuczanin Ilustrowany Kurier dla powiatów Żnin, Wągrowiec, Szubin, Mogilno, Września, Gniezno, Inowrocław, Chodzież, Czarnków i Wyrzysk”. Pismo ukazywało się trzy razy w tygodniu i do każdego drukowano specjalny dodatek: Rodzina Pałucka, Pałuczanka i Gospodarz Pałucki.

      Nowy kierownik Zakładów Wydawniczych – Alfred Krzycki, człowiek o wybitnych zdolnościach organizacyjnych i o szerokim horyzoncie, zauważył brak taniego, a ciekawego w treści pisma dla rodzin polskich. Po skompletowaniu zespołu technicznego i redakcyjnego 1933 roku rozpoczęto wydawanie nowego tygodnika „Moje Powieści”. Na jego treść składała się kolorowa okładka z ciekawym obrazkiem, trzy lub cztery odcinki powieści, dział porad dla kobiet, interesujący dział literacki, trzy szpalty skondensowanych wiadomości politycznych.

      Tygodnik ten stał się poważną pozycją wydawniczą w kraju i znany był w niemal każdej miejscowości w Polsce.

      W rok później, w 1934r., po dokładnym rozpoznaniu rynku wydawniczego i w oparciu o życzenia czytelniczek postanowiono wydawać nowe czasopismo, wyłącznie dla kobiet pt. „Moja Przyjaciółka”. Był to dwutygodnik bogato ilustrowany fotografiami kobiet w kraju i na całym świecie, zawierał odcinek ciekawej powieści, porady lekarskie i prawnicze, ogłoszenia poważnych firm, nawet zagranicznych, znalazł się też kącik dla panów. Redakcją tego dwutygodnika kierowała Anna Krzycka, żona wydawcy. ”Moja Przyjaciółka” osiągnęła największy nakład spośród wszystkich czasopism kobiecych w Polsce, wielokrotnie bijąc nakładem najstarsze tego rodzaju polskie wydawnictwa.

      W 1936 roku Alfred Krzycki na bazie „Pałuczanina” stworzył trzy nowe gazety: „Ilustrowany Kurier Pałucki”, „Ilustrowany Kurier Powszechny” oraz „Ilustrowany Kurier Pomorski”. Kierowano się przy tym potrzebami czytelników z Pomorza i Śląska. W połowie 1939 roku łączny nakład trzech „IKP” osiągnął około 120 000 egzemplarzy.

      Na przełomie lat 1938/39 żniński wydawca przystąpił do organizowania nowego czasopisma dla kobiet pt. „Rewia Mody” Miał to być nowoczesny żurnal, zawierający głównie wykroje kobiecych i dziecięcych ubiorów. Miało to być tez przedsięwzięcie antyimportowe. Na kilka tygodni przed wybuchem wojny wydrukowano prospekt reklamowy dla tego czasopisma w postaci kolorowej okładki, na której wydrukowano zjadliwy wiersz o treści antyhitlerowskiej. Pracownice wydawnictwa prze kilka dni i nocy spalały tę okładkę w kotłowni centralnego ogrzewania, aby nadciągające wojska niemieckie nie dostały w ręce owego wiersza.

      W zakładach A. Krzyckiego drukowano też tygodnik dla dzieci „Mój Świat” z dodatkiem „Mój Światek”.

      Zakłady Wydawnicze Alfreda Krzyckiego drukowały również pozycje książkowe, m.in. Książka kucharska, Kalendarze Noworoczne, powieści (Zemsta Cyganki, Matki ), poradnik dla pszczelarzy.

      Wszystkie czasopisma ukazały się po raz ostatni w sierpniu 1939 roku, a ostatni numerIlustrowanego Kuriera Pałuckiego” nosi datę 28 sierpnia 1939r.

      Alfred Krzycki był przykładem nowoczesnego przedsiębiorcy. Dbał nie tylko o zakład, lecz szczególnie troskliwie o swoich pracowników. Dla nich wybudował świetlicę zakładową, wprowadził gimnastykę, zakupił rowery, aby pracownicy mogli uprawiać turystykę. Miał dalekosiężne plany: chciał wybudować fabrykę papieru i farby drukarskiej, nowe gmachy dla wydawnictwa i drukarnię.

      Wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany.

Autor: Krzysztof Ejankowski

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie