Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak skutecznie chronić dzieci przed współczesnymi zagrożeniami

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1944 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Narkomania i przemoc to najważniejsze problemy i zagrożenia współczesnej młodzieży narastające od wielu lat w Polsce oraz w innych krajach na świecie. Powszechnie przyjęło się sądzić, że coś, co nam zagraża, to uzależnienie, pobicie bądź kradzież. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele obawiają się najczęściej, że dziecko uzależni się od alkoholu, narkotyków albo padnie ofiarą przemocy

Scenariusz szkolenia rodziców na temat „Jak skutecznie chronić dzieci przed współczesnymi zagrożeniami?”

Cele:
  • uświadomienie rodzicom jakie miejsca i sytuacje sprzyjają uzależnieniom dzieci
  • poznanie działań mających na celu zapobieganie zagrożeniom
  1. Przywitanie rodziców.
  2. Wstęp:

         Narkomania i przemoc to najważniejsze problemy i zagrożenia współczesnej młodzieży narastające od wielu lat w Polsce oraz w innych krajach na świecie. Powszechnie przyjęło się sądzić, że coś, co nam zagraża, to uzależnienie, pobicie bądź kradzież. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele obawiają się najczęściej, że dziecko uzależni się od alkoholu, narkotyków albo padnie ofiarą przemocy. Trzeba zdać sobie sprawę, że zanim nasze dziecko zostanie alkoholikiem lub narkomanem i padnie ofiarą przemocy, na drodze jego prawidłowego rozwoju, już w początkowych etapach kontaktu ze środkami psychoaktywnymi lub sporadycznych atakach agresji, staną inne zagrożenia, czynniki ryzyka. Należą do nich m.in.: utrata kontaktu z rodzicami, niechęć do nauki, wagarowanie, zaburzenia zdrowotne (osłabienie koncentracji, pojawienie się zachowań lękowych lub agresywnych i innych zaburzeń psychicznych), konflikty z prawem. Rośnie ryzyko różnego rodzaju dramatycznych zdarzeń, takich jak wypadki samochodowe, utonięcia, utraty przytomności. Wszystkie te sytuacje i wiele innych mogą się przydarzyć dzieciom, które nie są uzależnione, a tylko raz użyły narkotyku, wypiły alkohol czy nie umiały powstrzymać złości.

         Jednym z najistotniejszych czynników zwiększających bezpieczeństwo dzieci jest dobry kontakt z dorosłymi, a co za tym idzie umiejętność korzystania z pomocy. Brak takiego kontaktu czasami całkowicie uniemożliwia udzielenie pomocy dziecku, które ma jakiś kłopot. Wiele dzieci w takiej sytuacji nie tylko nie wie, jak zwrócić się o pomoc, ale nawet nie zdaje sobie sprawy, że jej potrzebuje. Część z nich po prostu się wstydzi albo boi.

         Bezradni zastanawiamy się wtedy, kto i kiedy popełnił błąd, a błędu tego, niestety, już nie da się naprawić. Dlatego bardzo istotnym działaniem profilaktycznym jest dbałość o dobry kontakt z dziećmi. Kontakt taki uzależniony od wielu różnych cech i umiejętności, jak otwartość, zaufanie, odwaga, mówienie o sobie… Równie ważne jest stworzenie dzieciom możliwości wyrażania swoich oczekiwań wobec dorosłych oraz niezadowolenia z kontaktów z nimi.
  3. Dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.
  4. Podanie do wiadomości rodzicom:

    Przyczyny uzależnień(sytuacje stwarzające ryzyko zagrożenia):

         Dziś wielu młodych ludzi używa narkotyków w celach rekreacyjnych, podczas dyskotek, imprez młodzieżowych, dla lepszej zabawy, skuteczniejszego wypoczynku, odreagowania codziennego stresu wynikającego z obowiązków szkolnych i trudnych sytuacji rodzinnych. Najważniejszym powodem używania środków psychoaktywnych przez dzieci i młodzież jest wpływ grupy rówieśniczej. Każda informacja o zapoznaniu nowego kolegi czy koleżanki powinna wzbudzać zainteresowanie rodziców i nauczycieli. Powinno nam przyświecać hasło: „Zawsze wiem z kim jest, gdzie i co robi moje dziecko!”.

         Miejsca rozrywki i wypoczynku młodzieży sprzyjają używaniu środków psychoaktywnych. Najbardziej niebezpieczne są puby, kawiarnie i rozrywkowe kluby młodzieżowe, profesjonalne dyskoteki, koncerty zespołów młodzieżowych.

         Warto wiedzieć, jaki styl muzyczny preferuje nasze dziecko i dlaczego. Powszechnie wiadomo, że muzyka techno sprzyja używaniu narkotyków. Istnieją utwory, w których powtarzają się słowa „drugs”, „I love drugs”, extasy” itd. Powstał nawet styl muzyczny o nazwie „narkorock” bezpośrednio związany z używaniem narkotyków i zyskujący coraz więcej zwolenników.

    Objawy zwiększonego zagrożenia dziecka:
    • Nagłe zmiany w zachowaniu, zachowania agresywne lub lękowe.
    • Drażliwość.
    • Skrajne wycofanie (nieśmiałość).
    • Utrudniony kontakt z dzieckiem, okazywana przez nie niechęć do rozmów z dorosłymi.
    • Uporczywe poczucie dziecka, że jest gorsze, brzydsze niż inni.
    • Lęk przed chodzeniem do szkoły.
    • Niechętne powroty do domu.
    • Słabe wyniki w nauce.
    • Przedkładanie ponad wszystko kontaktu z rówieśnikami.
    • Niechęć dziecka do informowania rodziców, gdzie i z kim spędziło czas.
    • Dziwne objawy somatyczne (drżenie, moczenie się, czerwienienie, jąkanie).
    Co rodzice powinni wiedzieć?
    • Moda na używanie substancji psychoaktywnych jest w dużej części stymulowana przez dilerów. Wiele stron internetowych zachwalających marihuanę czy zrzeszających wielbicieli extasy tworzonych jest właśnie przez nich. Robią to, podszywając się pod młodych ludzi, podpowiadają sposoby brania, wskazują miejsca zaopatrywania.
    • Zdarzają się wypadki, że narkotyk podawany jest wbrew woli młodego człowieka. Dotyczy to popularnych w ostatnim czasie „tabletek gwałtu” stosowanych podczas imprez, dyskotek. Tabletkę wrzuca się niepostrzeżenie do napoju. Osoba, która go wypije, doznaje tzw. Amnezji wstecznej trwającej ok. 12 godzin. Oznacza to, że nie będzie pamiętała od momentu rozpoczęcia działania narkotyku. W tym czasie ofiary są najczęściej gwałcone, rabowane, nie będąc w stanie nic sobie przypomnieć.
    • Szczególną uwagę trzeba zwrócić na organizację wolnego czasu dzieci, szczególnie podczas ferii i wakacji. Wyniki wielu badań pokazują, że najczęściej inicjacja narkotykowa ma miejsce podczas wakacji, w trakcie różnego rodzaju wyjazdów. Wyjeżdżając na wakacje młody człowiek chce przeżyć coś niesamowitego, jest narażony na większe ryzyko i gotowy na eksperymenty. Wiedzą o tym liderzy dokładnie obstawiając miejsca feryjnych i wakacyjnych dyskotek, imprez nad jeziorami i nad morzem.
    • Używanie różnego rodzaju „dopalaczy” jest, niestety, coraz bardziej powszechne na siłowniach. Większość z tych środków to substancje legalne, które można kupić w aptekach lub specjalnych sklepach. Problem polega na tym, że używanie ich w młodym wieku powoduje poważne zaburzenia, zarówno w funkcjonowaniu fizycznym, jak i psychicznym.
    • Jednym z najważniejszych zadań nauczycieli oraz współczesnych rodziców w walce z zagrożeniami związanymi z używaniem środków psychoaktywnych jest właściwe zagospodarowanie dzieciom wolnego czasu.
  5. Ogólna dyskusja.
  6. Podziękowanie rodzicom za udział w szkoleniu.
Opracowała:
mgr Joanna Grymel

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie