Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Każdy dzień to dzień Ziemi

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1768 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Artykuł ten napisałam w związku z Dniem Ziemi, który będziemy obchodzić 22 kwietnia. Przywołuje on genezę tego święta oraz proces kształtowania się świadomości ekologicznej. Święto Ziemi obchodzimy już po raz 38. po to, aby wszystkim nam uświadomić, że mieszkańcy globu odpowiadają za jego stan. Szczególnie politycy, bo to oni opracowują strategie rozwoju dla swoich regionów. Tradycja tego święta, obchodzonego na całym świecie, powstała w Stanach Zjednoczonych .

Święto Ziemi obchodzimy już po raz 38. po to, aby wszystkim nam uświadomić, że mieszkańcy globu odpowiadają za jego stan. Szczególnie politycy, bo to oni opracowują strategie rozwoju dla swoich regionów. Tradycja tego święta, obchodzonego na całym świecie, powstała w Stanach Zjednoczonych .
Pod koniec lat 60–tych dojrzała w USA świadomość degradacji środowiska naturalnego. Ukazały się publikacje przedstawiające czarny scenariusz świata pozbawionego śpiewu ptaków i odgłosów zwierząt na skutek powszechnego użycia pestycydów. Pogarszająca się jakość wody i gleby, wyczuwalne zanieczyszczenie powietrza powodowane coraz większym rozwojem techniki i przemysłu były wyraźnym sygnałem, że dłużej nie można czekać, że zadania ochrony naszej planety nie wykona nikt prócz jej mieszkańców, czyli nas wszystkich. W pamiętnym roku 1968 pojawiły się liczne hasła ekologiczne. Spotykały się one jednak z małym oddźwiękiem i niezrozumieniem polityków i biznesmenów. Rok później zapłonęła rzeka Cyahoga (Cleveland), a właściwie jej powierzchnia, na której unosiła się warstwa oleju, a śmieci i odpady blokowały miejscami przepływ wody. Pożar został ugaszony, ale dla wielu amerykanów wydarzenie to stało się detonatorem z dawna gromadzącego się niepokoju – symbolem rosnącego zagrożenia dla środowiska naturalnego człowieka. Coraz częściej miały miejsce wycieki ropy z tankowców, zatrucia substancjami toksycznymi, smogi.
W związku z tym 22 kwietnia 1970 roku w Waszyngtonie w miejscu tradycyjnych obchodów Narodowego Święta Amerykanów – zebrało się 200 tysięcy ludzi. Manifestowali też mieszkańcy innych amerykańskich miast wyrażając w ten sposób troskę o stan naszego globu. Determinacja uczestników demonstracji zainteresowała senatora Gaylorda Nelsona – głównego pomysłodawcę pierwszego Dnia Ziemi i wieloletniego działacza na rzecz ochrony środowiska. Dzięki jego staraniom prezydent Kennedy odbył pierwszy objazd po Ameryce poświęcony zagadnieniom ochrony środowiska, przemówienia prezydenta pod hasłem: „Problemy stworzone przez człowieka muszą być przez niego rozwiązane”. Te liczne przemówienia prezydenta stały się zalążkiem późniejszych działań i akcji.
Senator Gaylord Nelson zabiegał o to, by problemy ochrony środowiska wprowadzić pod obrady Kongresu, gdyż jak powiedział „(...) nie możemy zachowywać się jak syn marnotrawny, który trwoni skarby mu powierzone, nie myśląc o przyszłych pokoleniach”. Prowadził on niestrudzoną działalność edukacyjną wśród wielu instytucji, organizacji, związków zawodowych, izb handlowych, przemawiał do studentów i uczniów. W końcu założył pierwszą fundację na rzecz ochrony środowiska przelewając na jej konto każde honorarium ze swych licznych wykładów i pogadanek. Pisał również petycje, proklamacje ogłaszał rezolucje, zamieścił wiele artykułów w prasie, wydawnictwach szkolnych i uniwersyteckich.
Wysiłki senatora przyniosły rezultat w 1970 roku prezydent Richard Nixon powołał Agencję Ochrony Środowiska jako jeden z rządowych resortów. Od tej pory ochrona środowiska przestała być domeną zapaleńców, a stała się przedmiotem debat politycznych i ich systematycznych działań. Od czasu powstania Agencji dokonał się ogromny postęp w oczyszczaniu powietrza poprzez instalowanie filtrów na kominach, montowanie katalizatorów w samochodach, poprawiła się także jakość wody i gleby. Pojawiło się setki uchwał, ale przede wszystkim doszło do głębokich zmian w świadomości społecznej. Żywiołowo powstawały organizacje i ruchy społeczne występujące na rzecz ochrony środowiska w USA i na całym świecie.
Obecnie święto to obchodzone jest w bardzo wielu krajach świata, mieszkańcy naszego globu organizują w tym dniu parady, przemarsze, demonstracje, mobilizując media i opinię społeczną w swoich krajach. Edukacja ekologiczna zaczyna się teraz w szkole podstawowej, a nawet już w przedszkolu. To właśnie dzieci są najbardziej pomocne w przeprowadzaniu rozmaitych akcji takich jak sprzątanie świata, czy segregacja odpadów. Przesłaniem każdego z nas powinno być hasło – „Każdy dzień to dzień Ziemi”
Opracowała M. Chromniak na podstawie artykułu Marka Tonera zamieszczonego w miesięczniku "Aura" (4/98)

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie