Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1666 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Referat wygłoszony na Radzie Pedagogicznej w ramach WDN-u w celu zapoznania nauczycielek z nowatorską metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Metoda Ruchu Rozwijającego została opracowana w Wielkiej Brytanii przez Weronikę Sherborne. Opiera się ona na teorii i praktyce szkoły Rudolfa Labana i doświadczeń własnych autorki. Znane są pod nazwą Ruch Rozwijający. Nazwa wyraża główną ideę metody: posługiwanie się ruchem jako narzędziem wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii tego rozwoju.

Metoda Ruchu Rozwijającego została opracowana w Wielkiej Brytanii przez Weronikę Sherborne. Opiera się ona na teorii i praktyce szkoły Rudolfa Labana i doświadczeń własnych autorki. Znane są pod nazwą Ruch Rozwijający. Nazwa wyraża główną ideę metody: posługiwanie się ruchem jako narzędziem wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii tego rozwoju.

     Podstawowe założenia metody to rozwijanie przez ruch:
 • Świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego;
 • Świadomości przestrzeni i działania w niej;
 • Dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.
      Ćwiczenia stosowane w metodzie W. Shereborne dają dziecku możliwość poznania własnego ciała oraz kontrolowania go. Pozwalają zdobyć pewność siebie oraz poczucie bezpieczeństwa otoczenia. Ułatwiają nawiązanie kontaktów i współpracy z partnerem i grupą. Dają możliwość przeżycia wspólnego przeżycia fizycznego, uczą koncentracji i uwagi, są dobrą zabawą której często towarzyszą okrzyki śmiech, co pozwala na ujście napięć i emocji nagromadzonych w dzieciach.

     Metoda Ruchu Rozwijającego jest wykorzystywana w terapii:
 • Dzieci autystycznych
 • Dzieci upośledzonych umysłowo
 • Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym
 • Dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania
 • Dzieci z niekorzystnych środowisk wychowawczych (domów dziecka)
 • Dzieci głuchych i niewidomych
     Prowadząc zajęcia z dziećmi lub z dziećmi i rodzicami należy pamiętać o następujących zasadach:
 • Udział w zajęciu jest dobrowolny nauczyciel jedynie zachęca;
 • Staramy się nawiązać kontakt z każdym dzieckiem;
 • dziecko może samo decydować o przebiegu danego ćwiczenia;
 • Nie krytykujemy, chwalimy za wysiłek, starania, nowe osiągnięcia;
 • Unikamy rywalizacji;
 • Stosujemy stopniowanie trudności oraz przemienność ćwiczeń dynamicznych i relaksacyjnych.
      Większość ćwiczeń powinna się odbywać na podłodze ponieważ pomaga to dzieciom uzyskać zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, gdyż świadomie lub nieświadomie zdają sobie sprawę ze stabilności podłoża.

     Podłoga jest zawsze "na miejscu" i nie można z niej spaść. Zabawa powinna dawać dzieciom radość i umożliwiać bezproblemowe pokonywanie wszelkiego rodzaju przeszkód i czynność. Tylko w takich warunkach dzieci mają możliwość poznania otaczającego je świata oraz zdobywania nowych doświadczeń.

      Weronika Sherborne w swoim programie ćwiczeń ruchowych wyróżnia następujące grupy ćwiczeń, wspomagające rozwój dziecka:
 • Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała
       Podstawową potrzebą każdego człowieka jest poznanie własnego ciała oraz umiejętność kontrolowania go. W rozwoju wiedzy o własnym ciele można wyróżnić kolejne etapy: wyczuwanie własnego ciała, a następnie nazywanie części ciała, przez co utrwala się wiedza o naszym ciele. Na tej podstawie może wykształcić się świadoma kontrola ciała i jego ruchów, a zatem i naszego zachowania.
       Do najważniejszych części ciała, których poznania i opanowanie powinno nastąpić jak najwcześniej, należą: stopy, kolana, uda, nogi. Są one szczególnie ważne, gdyż spełniają rolę filarów dźwigających ciężar naszego ciała, tworzą fizyczną całość z podłożem, po którym stąpamy. Kontrola ich jest niezbędna do utrzymania pełnej równowagi ciała.
 • Ćwiczenia pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu
        Ćwiczenia te są ściśle zawiązane z wcześniej opisanymi, należy bowiem znać siebie, mieć pewność w działaniu aby łatwiej nawiązywać kontakt z innymi. Ćwiczenia te umożliwiają poznanie otoczenia, dzięki czemu możemy czuć się swobodnie i nie obawiać się go. Jeżeli bowiem nie udaję nam się korzystać z "przestrzennej wolności", stajemy się niejako zahamowani w swoich działaniach, często przestraszeni, niechętni do przeciwstawiania się nowym sytuacjom, wyizolowani.
       Charakterystyczną cechą dla tej grupy ćwiczeń jest ich wykonywanie na podłodze (np. ćwiczenia polegające na przemieszczaniu się ).
 • Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą
        Ćwiczenia te polegają na zdobywaniu i wymianie wspólnych doświadczeń podczas sesji ruchowych. Ich pozytywny rezultat zależy od stopnia zaawansowania i zaangażowania ćwiczących. Są to ćwiczenia, w których partner "bierny" jest pod opieką osoby aktywnej. Wymaga to wyczucia osoby będącej " pod opieką", jej potrzeb, przeżyć i tym samym umożliwia osiągnięcie pełnej harmonii i współpracy. Omawiany typ ćwiczeń pozwala uczestnikom poznać swą siłę fizyczną. Osoba pasywna pozwala ,,przeciwnikowi" zbadać jego siłę, a jednocześnie ćwiczy, używając siły, która pozwala na współpracę z partnerem. W ten sposób ,, strona pasywna" uczy się wyczucia tej ,,drugiej strony".
       Ćwiczenia te dają możliwość przeżycia wspólnego wysiłku fizycznego, np. podczas pchania i stawiania oporu. Rozwijają i uczą koncentracji, zwracania uwagi na osobę, z którą współdziała się w czasie ćwiczeń. Są one też dobrą zabawą, często towarzyszy jej śmiech, okrzyki. Takie reakcje pomagają ujść nagromadzonym emocjom, napięciom tkwiącym w uczestnikach.
 • Ćwiczenia twórcze
        Wszystkie aspekty ruchu mogą być rozwijane w ćwiczeniach proponowanych przez członków grupy. Osoba prowadząca zajęcia powinna bacznie obserwować uczestników zajęć, zachęcać ich, ośmielać, chwalić, a wówczas ćwiczenia przekształcają się w "ruch twórczy". Zwracamy uczestnikom uwagę na cechy i rodzaje ćwiczeń, np. ruchy szybkie lub wolne, silne lub słabe.
Ćwiczenia "twórcze" w formie tańca zasługują na szczególną uwagę. Potrzeba tańca - jak wcześniej już wskazywano za R. Labanem - pozostaje niezmienna przez całe życie - "od urodzenia do śmieci".
     Ćwiczenia "twórcze" pozwalają nawiązać i pogłębić stosunki międzyludzkie, poznać sytuacje, których ćwiczący nie doświadczył by ze względu na swoje fizyczne lub psychiczne ułomności.
     Ćwiczenia "twórcze" i tańce - to działania, które powinny być dostępne każdemu . dając możliwość uwolnienia się od wewnętrznych napięć, niepokojów.
     Każdy może być twórcą w stopniu w jakim sobie życzy, a płynące stąd przeżycie zadowolenia, radości pomaga osiągnąć harmonię i zwiększa poczucie przynależności do grupy. Zdaniem Rudolfa Labana jeżeli w naszym nauczaniu pomogliśmy w przezwyciężeniu lęków i baw osiągnęliśmy poziom swobodnego komunikowania się, to znaczy, że osiągnęliśmy sukces.

LITERATURA
 1. Bogdanowicz M., Kisiel B., Przasnyska M., Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka . WSiP, Warszawa 1992
 2. Bliżej Przedszkola zeszyt I, 2005 Wydawnictwo Jedność
Opracowała: Jolanta Woźny

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie