Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz lekcji otwartej z wykorzystaniem komputera w klasie III

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9953 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Kształcenie zintegrowane w klasach I - III stwarza możliwość bardzo szerokiego wykorzystywania różnorodnych środków dydaktycznych, w tym także komputerów. Umiejętne użycie komputera w procesie nauczania - uczenia się już od początku edukacji szkolnej dziecka ma bardzo duże znaczenie, ponieważ odwołuje się do naturalnej potrzeby rozwoju ucznia i uczestniczenia w poznawaniu świata poprzez nowoczesne środki medialne.
Dla dziecka wychowanego w otoczeniu takich środków naturalnym staje się fakt wykorzystywania ich w szkole. Zastosowanie komputerów w pracy z dziećmi ma też bezpośredni wpływ na przebieg procesu kształcenia. Rozbudza wszechstronną aktywność poznawczą dziecka, jego zaangażowanie w pracy, zaciekawienie i zwiększenie zainteresowania materiałem nauczania, a także samą szkołą. W efekcie zwiększa się jego motywacja do nauki, oraz efektywność kształcenia.
 
Scenariusz lekcji otwartej z wykorzystaniem komputera dla nauczycieli kształcenia zintegrowanego w klasie III

Prowadząca Aurelia Taratuta


TEMAT : Wyprawa na Grenlandię

CELE OGÓLNE:

- utrwalenie wiadomości uczniów dotyczących położenia, warunków klimatycznych, świata flory i fauny Grenlandii oraz życia Eskimosów
- doskonalenie umiejętności posługiwania się edytorem tekstu oraz programem graficznym
- prawidłowe korzystanie z różnych źródeł informacji,
- powtórzenie tabliczki mnożenia

Uczeń:
- wypowiada się na temat lektury Cz. Centkiewicza „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”,
- wyszukuje potrzebne informacje w Internecie,
- rozumie czytany samodzielnie tekst,
- potrafi wskazać Grenlandię na globusie i mapie,
- zna nazwy zwierząt i roślin występujących na Grenlandii,
- zna tabliczkę mnożenia,
- skupia się na własnej pracy,
- ocenia własną pracę i kolegów.
- uczeń posługuje się komputerem:
- potrafi posługiwać się edytorem tekstu oraz programem graficznym,
- rozwiązuje zadania za pomocą komputera,
- zna możliwości komputera i potrafi je wykorzystać dla własnych potrzeb,

METODY PRACY: aktywna praca z tekstem,
metoda ćwiczeniowa,
metoda zabawowa,
praktyczne działanie,
pogadanka z pokazem,
metody aktywizujące: „burza mózgów”, pytania i odpowiedzi, ewaluacja zajęć.
programowane - z użyciem komputera
ćwiczeniowo - zadaniowe

FORMY PRACY: indywidualna jednolita,
indywidualna zróżnicowana,
zbiorowa jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
napis oraz konturowa mapa Grenlandii do burzy mózgów, duży globus, , mapa świata (karta techniczna) do pracy indywidualnej, list od Anaruka, medale „Dzielnego podróżnika”, karty do pracy indywidualnej, puzzle matematyczne do pracy indywidualnej zróżnicowanej, kolorowe ilustracje zwierząt, napisy z nazwami zwierząt, ćwiczenia dla każdego ucznia przygotowane na dyskietce : teksty do czytania ze zrozumieniem – opisy zwierząt, zaszyfrowane pytania, test wiedzy o Grenlandii,

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Czynności organizacyjno – porządkowe – powitanie gości, przygotowanie się uczniów do zajęć.
2. Rozwiązanie krzyżówki



    
1

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
2

   

   

   

   

   

   

   

   

   
3

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
4

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
5

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
6

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
7

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
8

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
9

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
10

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  1. Panda to ...........................antywirusowy.
  2. Urządzenie do drukowania.
  3. „Żółta teczka” zawierająca dokumenty.
  4. Ma ekran.
  5. Na niej klawisze.
  6. Do spodni lub zadań.
  7. Klawisz do potwierdzania.
  8. Zbiór informacji – zapisujesz w nim efekty swojej pracy.
  9. Program graficzny.
  10. Mały obrazek na pulpicie, oznaczający dokumenty i programy.
( hasło : Grenlandia)

3. Zabawa „Burza mózgów” (praca zbiorowa).

- Skoro wyprawiamy się dziś na Grenlandię muszę się zorientować z czym się wam kojarzy ta nazwa. Proponuję zatem znaną wam zabawę „Burza mózgów”.

a) Przypomnienie zasad zabawy (każdy ma prawo podać swój pomysł, nie krytykujemy pomysłów kolegów).

b) ,,Burza mózgów” - z czym kojarzy się wam słowo Grenlandia.
Uczniowie wpisują na karteczkach i przyczepiają do tablicy swoje skojarzenia.

4. Odczytanie listu od Anaruka

Drodzy przyjaciele!
Zapraszam Was na zimową wyprawę na Grenlandię. Na dzisiejszych zajęciach poszerzycie swoją wiedzę na temat kraju, z którego pochodzę. Zdobywajcie sprawność „Dzielnego podróżnika” Powodzenia.
Anaruk
5. Wypowiedzi uczniów na temat głównej postaci lektury.
- Kto to jest Anaruk?
- Jakim był chłopcem?
- Dlaczego Anaruk napisał list?
- Do czego nas zachęca?
Wyjaśnienie nauczyciela w jaki sposób można zdobyć medal „Dzielnego podróżnika”
6. Wyszukiwanie informacji o Grenlandii w dostępnych źródłach.

Wpisz do wyszukiwarki Google hasło Grenlandia.. Wejdź na stronę Encyklopedii Wikipedii.

Odszukaj odpowiedzi na postawione pytania


  1. Jakie zwierzę przedstawione jest na godle Grenlandii?
  2. Jakie miasto jest stolicą Grenlandii?
  3. Jak wygląda flaga Grenlandii?
  4. Jaka jest roślinność Grenlandii?
  5. Jakie zwierzęta zamieszkują na tej wyspie?

Uzupełnij zdania:

Godłem skutej lodem Grenlandii jest .............................................................umieszczony na niebieskim tle.

Stolicą jest miasto:................................................................................

Flaga jest koloru ...................................................................................

Rosną tutaj:............................................................................................

Wyspę tą zamieszkują:...........................................................................


7. Próby samodzielnego odnalezienia Grenlandii na globusach Wskazanie Grenlandii na mapie świata (karta techniczna), porównanie jej z Polską (wielkość, kształt, położenie).

- Teraz spróbujemy odnaleźć Grenlandię na modelu kuli ziemskiej, czyli na globusie
8. Zabawa ruchowa „Jesteśmy na Grenlandii”.
Dzieci ilustrują ruchem opowiadanie nauczycielki.
Wyobraźcie sobie, że dotarliśmy z wyprawą na Grenlandię. Rozglądacie się po okolicy. Jest strasznie zimno. Podskakujecie, rozgrzewacie sobie dłonie, ramiona, całe ręce. Idziemy na polowanie, gruba warstwa śniegu i silny wiatr utrudnia nam poruszanie się. Uwaga niebezpieczeństwo! Uciekajcie przed niedźwiedziem. A teraz polujemy na fokę. Skradamy się bezszelestnie i rzucamy harpunem. Udało się, upolowaną fokę wyciągamy na brzeg.
- Teraz wracamy do zajęć.
Śpiewanie piosenki pt. „Lody na biegunie”
9. Polecenie do następnego ćwiczenia zostało zaszyfrowane. Proszę spróbować złamać szyfr i odczytać polecenie

Odgadnij jakie to zwierzę?
10. Praca zróżnicowana - rozpoznawanie zwierzęcia na podstawie jego opisu.
§ Ciche czytanie fragmentu tekstu opisującego zwierzę.
§ Zapisanie odpowiedniej nazwy zwierzęcia: wieloryb, ren, foka.
§ Głośne odczytanie fragmentów przez poszczególnych uczniów.
§ Określenie formy wypowiedzi - opis.

ĆWICZENIE


Przeczytaj uważnie fragment tekstu z książki pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”, rozpoznaj zwierzę i napisz jego nazwę.


1. Olbrzymie, szare cielsko przypominało kształtem potwornych rozmiarów rybę. Tylna płetwa była wielka, mięsista i, w przeciwieństwie do rybiej, nie pionowa, ale pozioma. Cielsko było długie, tak jak postawione, jeden za drugim, cztery duże autobusy PKS.

W olbrzymiej paszczy nie było zębów, tylko z górnej szczęki zwisały jak zasłony całe szeregi cienkich, postrzępionych płytek fiszbinowych. Ogromna głowa zajmowała przynajmniej jedną trzecią długości ciała. Sam język, duży, mięsisty, w którym człowiek mógł zapaść się po kolana, musiał ważyć chyba ze trzy tony.

Serce zwierzęcia waży tyle co ośmiu dorosłych mężczyzn. A sama słonina ma prawie trzydzieści centymetrów grubości.



nazwa zwierzęcia: ______________


2 . Są one bardzo podobne do naszych jeleni, znacznie jednak większe, o grubszych nogach i dużej głowie. Rogi mają mocniejsze, lecz mniej rozgałęzione. Sierść jasnokawową lub czasami brązową.

Na zimę ich sierść staje się prawie biała i niezwykle puszysta. Samce zmieniają co roku rogi. Na początku zimy tracą stare, a już w marcu zaczynają wyrastać im na głowach nowe.

Żywią się trawą, porostami i pędami karłowatej wierzby. W zimie umieją wygrzebać pokarm mocnymi kopytami nawet spod metrowej warstwy śniegu. Z braku pożywienia mogą długo głodować, jeśli mają dostateczny zapas tłuszczu.



nazwa zwierzęcia: ___________________________


3. Z zainteresowaniem oglądałem te zwierzęta, które dostarczają Eskimosom mięsa, tłuszczu i skór. Mała, okrągła głowa z długimi wąsami, dwumetrowe prawie, walcowate ich ciała zakończone były dwiema przednimi płetwami i jedną tylną. Lśniąca, ciemnoszara sierść o krótkim, dość sztywnym włosie w niczym nie przypominała puszystego, czarnego futra, jakie chętnie noszą kobiety u nas.



nazwa zwierzęcia: ___________________________

11. Powtórzenie tabliczki mnożenia. Układanie puzzli .
12. Wywieszanie ułożonych sylwetek zwierząt na wystawce.
13. Rozwiązywanie testu dotyczącego Grenlandii. Załącznik 1

14. Malowanie flagi lub dowolnego symbolu związanego z Grenlandią
15. Podsumowanie zajęć i samoocena uczniów.
- Zajęcia nasze dobiegają końca. Czas na podsumowanie.
- Co się wam na dzisiejszych zajęciach szczególnie podobało?
- Co było trudnego?
- O czym chcecie w związku z tą lekturą jeszcze porozmawiać?
Załącznik 1

Zaznacz kolorem niebieskim prawidłową odpowiedź.
1.Godło Grenlandii przedstawia:

renifera

fokę
niedźwiedzia

2. Stolicą Grenlandii jest:

Nuuk

Londyn
Sztokholm

3. Flaga jest koloru:
.
niebiesko- białego

czerwono - białego
żółto - białego

4. Co Anaruk upolował samodzielnie?

fokę

pingwina
rena

5. W jakiej postaci Eskimosi jedzą mięso?

surowe

gotowane
smażone

6. Jacy są Eskimosi?

Skromni, gościnni

weseli, kłótliwi
tchórzliwi

7. Jakie narzędzia używają na polowaniu?

strzelby

wędki
harpuny, dzidy, łuki

8. Z czego Eskimosi robią namioty?

ze skór niedźwiedzia

z płótna
ze skór fok i renów

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie