Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Moje doświadczenia w zakresie edukacji regionalnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 921 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Edukacja regionalna określana mianem edukacji środowiskowej ma na Śląsku bogate tradycje, do których można sięgnąć bez względu na zmieniające się projekty i programy nauczania. Do tych tradycji sięgnęliśmy przygotowując biesiadę regionalną pod hasłem "Z tańcem i piosenką na śląską melodię".


Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy uczniów i nauczycieli okolicznych szkół podstawowych, przedszkoli, gimnazjum, przedstawicieli gminy i rodziców. Nasza biesiada stała się okazją do spotkania i prezentacji ciekawych programów artystycznych przygotowanych przez uczniów naszej i innych szkół. Całość uświetnił występ zespołu ,,Lędzinianie”.

Treść wystąpień ściśle związana była z tradycjami regionalnymi, zespoły prezentowały śląskie stroje, przyśpiewki, gwarę i taniec. Wzbudziły żywe zainteresowanie. Wszyscy występujący otrzymali drobne upominki. Następnie razem zasiedliśmy do stołów, by skosztować śląskich kołoczy i wspólnie śpiewać śląskie przyśpiewki.

Biesiada stała się okazją do propagowania kultury regionalnej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wpisała się w obrzędowość naszej szkoły.

Jest to tylko jedna z form upowszechniania regionalizmu jako troski o region, jako dziedzictwo kulturowe, jako obrona własnych „korzeni” i własnej tożsamości.

W ciągu roku istnieje, wiele okazji do realizacji tematyki związanej z regionem. W naszej szkole sięgamy do nich poprzez:

- wystawy tradycyjnych śląskich betlejemek

- przedstawienie „Wigilia śląska”

- coroczne „Dni regionalne”

- spotkania z twórcami ludowymi – gawędziarzami

- gromadzenie przez uczniów różnych form słownej twórczości /powiedzeń, przysłów, porzekadeł, wyliczanek/

- fotografowanie ciekawych elementów krajobrazu lokalnego oraz jego zabytków

- przygotowanie inscenizacji baśni śląskich lub wykorzystanie metody dramy i przekładu intersemiotycznego na lekcjach języka polskiego

Wymieniłam tylko niektóre elementy kulturowe, na które warto zwrócić uwagę w edukacji regionalnej. Folklor na Górnym Śląsku był zawsze wyznacznikiem odrębności etnicznej. Cechą tego folkloru jest jego ludowy charakter. Dzięki temu oparł się on germanizacji, a w późniejszym okresie komunistycznej polityce bezwzględnego trzewienia. Kultura ludowa jak ktoś powiedział – jest tu „najdoskonalszą twierdzą nie do zdobycia dla obcych . W niej bytuje cześć dla przodków, mądrość o doświadczenia myśli zbiorowej wszystkich pokoleń, w nim kryje się najcenniejszy talizman – miłość do ziemi rodzinnej”.

Taki talizman powinniśmy zawiesić przy sercu każdemu uczniowi, by pomógł młodemu pokoleniu wrosnąć w glebę małej ojczyzny. Wtedy (nawet, gdy kiedyś wyjedzie z naszego regionu będzie pielęgnował tradycje ziemi rodzinnej w swojej nowej „małej ojczyźnie”). Nie zatraci emocjonalnego związku z dziedzictwem kulturowym swego regionu i dzięki temu zachowa swoją tożsamość narodową.

Upowszechnienie i popularyzowanie przez szkołę wiedzy o własnym regionie pomaga tez uzmysłowić uczniom, że nie należy się wstydzić tego, że jesteśmy inni, mamy własne obyczaje, tradycje, język, historię, zabytki. W ten sposób edukacja regionalna staje się również polem promowania naszego regionu na zewnątrz.

Edukacja regionalna w szkole pozwala więc na osiągnięcie wielu celów. Nie tylko daje wiedzę o własnym regionie, wskazuje, jak kultywować zanikające tradycje, obyczaje, budzi poczucie wspólnoty ze środowiskiem, otwiera na kulturę i historię innych regionów, ale przede wszystkim uczy szacunku dla odrębności regionalnej, a przez to narodowej.
Barbara Dułacz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie