Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawa z tangramem

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7762 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Propozycja zajęć matematycznych dla sześciolatków. Utrwalenie znajomości figur geometrycznych w oparciu o zabawy z tangramem. Pomysł dla tych, którzy lubią wprowadzać nowatorskie metody pracy.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH

Temat zajęć: Zabawa z tangramem.

Cele operacyjne:
Dziecko
- samodzielnie wytnie własny tangram
- rozpozna figury geometryczne: kwadrat, trójkąt, prostokąt
- utworzy zbiory na podstawie dwóch cech: kształtu i wielkości,
- przeliczy elementy od 1-7,
- ułoży zamek z figur geometrycznych


Metoda: - słowna - wiersz, instruktaż,
- ćwiczeń praktycznych
Forma: - praca grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz D. Gellner „ Śmieszny zamek”, kartki, nożyczki i klej dla każdego dziecka, kaseta z muzyką

Przebieg:

  1. Zabawa z tangramem - dzieci siedzą w kole na dywanie, nauczycielka pokazuje papierowy kwadrat i pyta co to za figura. Następnie wyjaśnia co to jest tangram
- to kwadrat podzielony na kilka części, każdą z nich nazywamy kamykiem - tan. Pochodzi z Chin, gdzie znany jest od 4 000 lat. Od 200 lat znany jest w Polsce.
· Nauczycielka demonstruje w jaki sposób otrzymujemy tangram
· Dzieci składają i tną kwadrat wg instrukcji
· Nazywają otrzymane figury, określają ich wielkość
· Tworzą zbiory figur na podstawie dwóch cech: kształtu i wielkości
· Przeliczają figury
· Odkładają figury na stoliki
  1. Zabawa ruchowo-naśladowcza Pokaż figurę
    • Na przerwę w muzyce dzieci własnym ciałem lub dobierając się trójkami, czwórkami – pokazują wymienioną przez nauczycielkę figurę,
  2. Wypowiedzi dzieci: jak wygląda zamek? Kto w nim mieszka?
  3. Słuchanie wiersza D. Gellner - Śmieszny zamek

W ciemnym kącie, ogłoszenie w złotej ramie:
Pełnym kurzu, ZATRUDNIMY:
Śmieszny zamek 1. Tłum rycerzy
Jest na wzgórzu. 2. Smoka, który zęby szczerzy
Wszyscy, którzy 3. Pazia
W nim mieszkali, 4. Króla
Dawno gdzieś 5. i królową
Pouciekali. I zaczniemy bajkę nową!
Więc na starej wisi bramie

  1. Układanie śmiesznych zamków z własnych tangramów , naklejanie na kartkę, dorysowywanie ich mieszkańców.
mgr Lidia Kotula

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie