Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Spotkanie z bałwankiem

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4694 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zajęcie odbyło się w przedszkolu w grupie dzieci czteroletnich. Miało na celu kształtowanie umięjętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych oraz kolorów. Wprowadzenie zagadkowej postaci ze świata bajki - bałwanka, oraz elementu tajemnicy - koperty z listami, stanowiło dodatkowe urozmaicenie zajęcia. Publokuję w ramach awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego.
KONSPEKT ZAJĘCIA DLA DZIECI 4 – LETNICH
  • Miejsce: Przedszkole NR 13 w Żorach
  • Prowadząca: Urszula Gaik
  • Temat zajęcia: Spotkanie z Bałwankiem – w krainie kolorów i figur geometrycznych
  • Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych oraz kolorów.
  • Cele szczegółowe:
- dziecko dokładnie wykonuje polecenia nauczycielki

- dziecko rozpoznaje i nazywa kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty

- dziecko potrafi poprawnie posługiwać się nazwami figur geometrycznych: koło,

trójkąt, prostokąt, kwadrat

- dziecko rozpoznaje figury geometryczne

- dziecko doskonali orientację w schemacie własnego ciała

  • Środki dydaktyczne: koperty z listem i treścią zadań od Bałwanka, sylwety czterech bałwanków, kartki z imionami bałwanków, ilustracje kapeluszy w czterech kolorach, szarfy w czterech kolorach, zestaw dużych figur geometrycznych dla nauczyciela, kartki z zaznaczonym kolorem: czerwona, zielona, niebieska, żółta, karty pracy, ołówki, kredki, zestaw czterech małych figur geometrycznych w czterech kolorach dla każdego dziecka, magnetofon, płyta CD
  • Przebieg zajęcia:
A. Wprowadzenie
Otworzenie przesyłki od bałwanka Igora, odczytanie listu

Nauczycielka zwraca się do dzieci W drodze do przedszkola spotkałam p. listonosza, który wręczył mi ten list. Zaraz go otworzę i dowiemy się kto do nas napisał.

,,Witam Was ..Niedźwiadki”. jestem bałwankiem o imieniu Igor. Mam dla was kilka zadań, które opisałem w listach. Znajdują się one w kopertach oznaczonych liczbami. Otwierajcie je kolejno zaczynając od najmniejszej do największej liczby i wykonajcie zadania.
W drodze do przedszkola moja żona Marta, synek Kacperek i córka Ala
gdzieś się zapodziali. Myślę, że pomożecie mi ich odszukać.
Bardzo Wam dziękuję.
Bałwanek Igor
B. Część właściwa
Zabawa 1. List nr 1 – Dorysuj brakujące elementy
- nauczycielka odczytuje list:

Kochane przedszkolaki!
,,W drodze do Was zapodziałem kilka węgielków. Bardzo was proszę, dorysujcie mi: czerwony kapelusz, po 2 czarne guziki na każdej kuli oprócz głowy, 1 parę czarnych węgielkowych oczu.
Później pomóżcie mi odszukać moją żonę Martę
Bałwanek Igor

PS. Marta znajduje się w kąciku lalek

- dzieci wykonują zadanie, dorysowują bałwankowi Igorowi brakujące elementy / każde dziecko rysuje inny element/

- nauczycielka zwraca uwagę dzieci na kolor kapelusza bałwanka, po czym pyta ,,Z czym kojarzy się Wam kolor czerwony?” Nauczycielka ,,podpisuje” bałwanka

- wybrane dziecko odszukuje Martę / nauczycielka przypina sylwetę do tablicy i ,,podpisuje” bałwanka

- nauczycielka zwraca uwagę dzieci na kolor kapelusza, po czym pyta ,,Z czym kojarzy się Wam kolor niebieski?”

Zabawa 2. List nr 2 - ,,Zabawy na śniegu”
-nauczycielka odczytuje list:

Kochane przedszkolaki!
A teraz zapraszam Was do wesołych zabaw na śniegu.
Potem pomóżcie mi odszukać moją córeczkę Alę
Dzieci wykonują polecenia nauczycielki:
- delikatny gest prawej dłoni naśladujący spadanie płatków śniegu, śledzimy je wzrokiem /powtarzamy 2x/
- delikatny gest lewej dłoni… /j.w./
- ,,odgarniamy” śnieg przed sobą prawą ręką w prawo
- ,,odgarniamy” śnieg przed sobą lewą ręką w lewo
- ,,śnieżki” – nabieramy trochę śniegu prawą ręką i lepimy kule śniegową, rzucamy ją prawą ręka
- to samo jak wyżej tylko lewą ręka
- kiedy jest nam zimno to co robimy żeby było cieplej? /tupiemy nogami/ - tupnijcie prawą nogą 5 razy, tupnijcie lewą nogą 4 razy.
Bałwanek Igor
PS. Ala znajduje się w półce Kamila
- dzieci ilustrują zabawy na śniegu – zabawie towarzyszy muzyka /płyta CD Wykorzystanie metod choreoterapii w pracy z dziećmi cz.2 /

- wybrane dziecko odszukuje Alę / nauczycielka przypina sylwetę do tablicy i ,,podpisuje” bałwanka

- nauczycielka zwraca uwagę dzieci na kolor kapelusza bałwanka, po czym pyta ,,Z czym kojarzy się Wam kolor żółty?”

Zabawa 3. List nr 3 - ,,Lepimy bałwana”
- nauczycielka odczytuje list:
Kochane przedszkolaki!
Pokażcie mi jak śpiewacie i bawicie się przy piosence ,,Bałwan”
Następnie pomóżcie odszukać mojego synka Kacperka

Bałwanek Igor
PS. Kacperek jest za tablicą magnetyczną

- dzieci wykonują zadanie: śpiewają i bawią się przy piosence

- wybrane dziecko odszukuje Kacperka / nauczycielka przypina sylwetę do tablicy i ,,podpisuje” bałwanka

- nauczycielka zwraca uwagę dzieci na kolor kapelusza bałwanka, po czym pyta ,,Z czym kojarzy się Wam kolor zielony?”

Zabawa 4. List nr 4 – Rodzina bałwanków w komplecie
-nauczycielka odczytuje list:

Kochane przedszkolaki!
Brawo! Udało Wam się odszukać wszystkich członków mojej rodziny.
Spróbujcie teraz odpowiedzieć na pytania:
- Który z nas jest najwyższy?
- Który z nas ma razem 2 guziki?
- który z nas ma największe oczy?
- Który z nas jest ulepiony z 3 kul?
- Który z nas ma okulary?
Bałwanek Igor

- dzieci wykonują zadania

czwórka dzieci rozdaje każdemu dziecku po 4 figury geometryczne w kolorach: czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym

- nauczycielka zadaje pytania dotyczące bałwanków, dzieci podnoszą w górę figurę w takim kolorze, jakie jest nakrycie głowy bałwanka na którego głosują


Zabawa 5. Kolorowe kapelusze – zabawa przy muzyce
Zapraszam Was do zabawy -

-,,Kolorowe kapelusze”
W czterech katach sali powieszone są kapelusze: czerwony, żółty, zielony, niebieski / jak kapelusze bałwanków/. Dzieci otrzymują szarfy w czterech
w/w kolorach. Dzieci swobodnie biegają po sali w rytm muzyki.
Na przerwę w muzyce ustawiają się pod kapeluszem w takim samym kolorze
jak ich szarfa
Modyfikacja: wymiana między dziećmi koloru szarfy

Zabawa 6. Karty pracy – Rysowanie po śladzie – kolorowanie figury wg kodu
Na kartkach macie zaznaczone kropkami różne kształty. Połączcie kropki tak,

żeby powstała figura np. koło lub trójkąt, kwadrat lub prostokąt.

Później pokolorujcie figury, ale w taki sposób jak wam powiem. Nauczycielka

Przypina na tablicy kolejno figurę, a pod spodem kolorową kartkę.

Pyta dzieci: na jaki kolor pokolorujecie koło? Dzieci odpowiadają.

/ i tak kolejno z pozostałymi figurami/

Pamiętajcie, żeby dokładnie wykonać to zadanie


Dzieci rysują – nauczycielka podchodzi i pyta ,,Jaką figurę narysowałeś /aś/?.
Dzieci odpowiadają.
C. Zakończenie
Nauczycielka pyta dzieci, czy podobały się im zabawy z bałwankiem i dlaczego.

Stwierdza, że bałwanek na pewno jest zadowolony z ich pracy i pewnie napisze jeszcze do nich niejeden list.

Nauczycielka proponuje aby dzieci zrobiły coś miłego dla bałwanka np. narysowały bałwankową rodzinę albo ułożyły wybranego bałwanka z kół, nakleiły go na kartkę i dorysowały brakujące części.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie