Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Metody okazywania uczuć- pedagogizacja rodziców

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 11904 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

To smutne , ale niewiele dzieci czuje że otacza je bezwarunkowa miłość i troska. Niewielu rodziców wie ja przekazać to co czują w swoim sercu, wprost do serca dziecka. Zakładają, że skoro kochają dzieciaki, one automatycznie o tym wiedzą. Inni uważają że wystarczy powiedzieć „Kocham Cię”, a ono poczuje się kochane. Niestety, nie jest to prawdą. Dobrze jest werbalizować nasze uczucie miłości, ale jeśli ten fakt nie jest umotywowany naszym postępowaniem, to słowa nie wystarczą. Aby zatem do nich dotrzeć, musimy wyrażać miłość naszym zachowaniem.

Wszystkie sposoby okazywania miłości przez zachowanie można podzielić na pięć kategorii: afirmacja, czas, dotyk, prezenty i pomoc.

Pierwszy język miłości: AFIRMACJA

Mark Twain powiedział: „Jeden komplement daje mi siłę na dwa miesiące życia”.

Komplementy i uznanie nadają się doskonale do okazywania miłości. Najlepiej wyrażać je w prostych, bezpośrednich i afirmujących stwierdzeniach ,np.:
„Ślicznie wyglądasz w tej sukience”
„Jak ładnie posprzątałaś te zabawki”

      Zachęcanie czyli dodawanie odwagi. Wszyscy mamy dziedziny , w których nie czujemy się bezpiecznie. Brakuje nam odwagi co powstrzymuje nas przed osiągnięciem rzeczy na których nam zależy. Może dopiero nasza zachęta zdoła obudzić uśpiony potencjał w dziedzinie, w której brak komuś poczucia bezpieczeństwa. Zachęcenie wymaga empatii i spojrzenia na świat z perspektywy dziecka. Zanim to zrobimy musimy dowiedzieć się co jest dla niego ważne.

     Łagodne słowa- sposób, w jaki wyrażamy swe pragnienia. Jeśli brzmią jak żądania, trudno będzie budować więzi. Prośba stwarza możliwość wyboru.

Psycholog William James stwierdził iż być może największą potrzebą człowieka jest potrzeba bycia docenianym.

Drugi język miłości: CZAS
Uważne słuchanie i wspólne robienie rzeczy, które sprawiają dziecku przyjemność.

     Jeśli zbiornik miłości dziecka jest niemal pusty, a jedyną rzecz a jaka może go napełnic jest zainteresowanie rodzica, dziecko zrobi praktycznie wszystko, aby zwrócić na siebie jego uwagę. W rzeczywistości dziecięce nieposłuszeństwo jest najczęściej wołaniem o więcej czasu spędzonego z mamą lub tatą. Nawet negatywna uwaga, wydaję się lepsza niż brak zainteresowania ze strony rodziców.

      Ofiarowanie czasu to dar rodziców dla dziecka- dar obecności. Spędzając czas z dzieckiem musimy dostosować się do rozwoju fizycznego i emocjonalnego.

     Pozytywny kontakt wzrokowy-badania dowodzą, że większość rodziców posługuje się kontaktem wzrokowym w negatywny sposób, karcąc dziecko lub wydając mu zdecydowane polecenia. Kiedy to tylko możliwe kontakt wzrokowy powinien być pozytywny i pełen miłości.

     Dzielenie się myślami i uczuciami-wspólna zabawa, rozmowa, gra często tworzy atmosferę, dzięki której można rozmawiać z dzieckiem o wielu ważnych sprawach. Poznajemy wówczas samo dziecko i świat jego smutków, radości i problemów. Ponieważ dzieci wynoszą bardzo wiele z rozmów z rodzicami (pewnie nawet więcej niż rodzice przypuszczają), ważne jest aby znaleźli oni czas na szczerą rozmowę z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju.

     Gdy podstawowym językiem waszego dziecka jest czas, to jednego możecie być pewni: jeśli nie poświęcicie mu wystarczająco wiele czasu i niepodzielnej uwagi, wasze dziecko będzie pełne wątpliwości co do tego czy rodzice naprawdę go kochają.

Trzeci język miłości: DOTYK

     Najpopularniejszym sposobem wyrażania miłości w tym języku jest przytulanie i pocałunki, ale istnieją także inne sposoby- tata może podrzucać w górę swego rocznego syna lub trzymać w ramionach siedmioletnią córkę i wirować z nią dookoła, Aż dziewczynka zacznie się głośno śmiać; mama może posadzić na kolanach trzylatka i głośno czytać mu bajkę. Dotyk jest naturalnym elementem więzi dzieci z rodzicami.

     Język gestu obejmuje wiele różnych rodzajów kontaktu fizycznego. Rodzice mogą czule poklepać dziecko po plecach lub ramieniu, nawet wtedy, gdy są bardzo zajęci ważnymi sprawami. Wielu badaczy twierdzi: „Małe dzieci, noszone na rekach, , przytulane i całowane, rozwijają się lepiej i są zdrowsze emocjonalnie niż dzieci pozbawione kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem”.

     To prawda, że niektórzy dorośli dopuszczają się wypaczonych i obsesyjnych zachowań. Takie osoby powinny być ścigane i surowo karane. Trudno jednak podejrzewać że każdy człowiek, który przytula dziecko jest pedofilem. W każdym wieku rozwoju dziecka dotyk ma swoje charakterystyczne uzasadnienie i zależności. Inny dla dziecka małego, dla nastolatka i osoby dorosłej.

Czwarty język miłości: PREZENTY
Dawanie i przyjmowanie prezentów w celu okazania miłości jest powszechnym zjawiskiem.

     Prawdziwy prezent nie jest wynagrodzeniem za wykonaną usługę, lecz wyrazem miłości. Jest dawany z dobrej nie przymuszonej woli.

     W naszym społeczeństwie nie wszystkie prezenty są szczere( łapówka, próba przekupstwa, podziękowanie, gratyfikacja). .Musimy pamiętać o tym rozróżnieniu, gdy dajemy prezent dzieciom. Jeśli rodzice obiecują prezent dziecku za posprzątanie pokoju, nie jest to prawdziwy prezent, lecz wynagrodzenie za wykonaną usługę.

     Wyrzucanie lub ignorowanie prezentów jest klasycznym przykładem zachowania dziecka, które rozpaczliwie potrzebuje napełnienia zbiornika miłości.

Właściwie korzystanie z języka prezentów

     Prawdziwa wartość prezentu nie wynika z jego rozmiaru, ani ceny, lecz bierze się z miłości, jaką prezent wyraża. Obecnie rzadko nazywamy prezentami rzeczy niezbędne do życia, uważając, że ich zapewnienie jest naszym obowiązkiem. Oto jak rzeczy które i tak musimy kupić swoim dzieciom, mogą stać się szczególnym wyrazem miłości. Gdy kupicie dziecku nowy ciuszek z myślą o szkole, zapakujcie go ładnie i wręczcie w obecności całej rodziny. Rozpakowywanie prezentu jest dla dziecka bardzo emocjonującym doświadczeniem. Uczy również dziecko, jak reagować, kiedy otrzyma prezent od innych.

UWAGA O KUPOWANIU ZABAWEK
Nie pozwól, by reklamy narzucały nam rodzaj zabawek.
Nigdy nie kupuj mało potrzebnych zabawek, na które was nie stać.

Błędy popełniane przy dawaniu prezentów.

     Rodzice często odczuwają pokusę obsypywania dzieci prezentami, aby wynagrodzić im niedostatek uczucia wyrażanego w innych językach miłości. Z jakiegoś powodu rodzice czasami wola dawać prezenty, niż być prawdziwym prezentem dla swoich dzieci. Staje się to pewna formą przekupstwa, próbą kupienia sobie miłości dziecka.

     Inna formą nadużycia jest kupowanie zabawek w nadmiarze, przez co tracą swój szczególny charakter. Lepiej jest dawać dziecku mniej prezentów, ale wybierać je starannie, aby miały one prawdziwe znaczenie. Prezenty dobrze jest wybierać wspólnie z dzieckiem, ponieważ warto wziąć pod uwagę jego preferencje. Wiele prezentów można wykonać własnoręcznie. Małe dzieci nie przywiązują dużej wagi do pieniędzy i jest im obojętne, czy prezent został kupiony, czy zrobiony samodzielnie.

Piąty język miłości: POMOC

     Dla niektórych ludzi najważniejszym językiem miłości jest praktyczna pomoc. Nawet jeśli nasze dziecko jest takie, powinniśmy pamiętać o tym, że wychowywanie dzieci nie polega na ciągłym usługiwaniu im.

Komu pomagamy?

     Naszym celem jest zapewnienie dzieciom tego co dla nich jest najlepsze. Nie zawsze to, co sprawiłoby dziecku największą przyjemność, jest jednocześnie najlepszym sposobem okazywania miłości. Jeśli damy dziecku na obiad trzy tabliczki czekolady, będzie bardzo zadowolone, ale przecież taki posiłek nie wyjdzie mu na zdrowie.

     Nasze zadanie polega na służeniu im praktyczną pomocą i robiąc dla nich, to czego jeszcze nie potrafią zrobić same. Dajemy im w ten sposób dobry przykład.

     Pomoc musi być stosowna do wieku. To oczywiste że nie karmimy 6 letniego dziecka. Ścielenie łóżeczka dziecka czterolatkowi jest aktem pomocy, lecz ośmiolatki mogą to już zrobić samodzielnie. Nie trzeba czekać, aż dziecko pójdzie na studia, żeby nauczyło się zmywać wycierać naczynia- program studiów i tak tego nie obejmuje!

Nadrzędny cel pomagania.
Nadrzędnym celem pomagania dzieciom jest umożliwienie im osiągnięcia dojrzałości i odpowiedzialności, by potrafiły

JAK ODKRYĆ PODSTAWOWY JĘZYK MIŁOŚCI DZIECKA?
  1. Spróbuj sobie przypomnieć, w jaki sposób dziecko okazuje Ci swoją miłość. Postaraj się wymienić przynajmniej trzy takie zdarzenia. Jakie języki miłości były w nich najbardziej widoczne?
  2. Obserwuj, jak dzieci okazują miłość rodzeństwu, przyjaciołom, nauczycielom, dziadkom. Na ile te wyrazy uczucia przypominają sposób, w jaki dziecko okazuje miłość tobie, lub na ile się od niego różnią? Jeśli widać różnice z czego to może wynikać?
  3. Spróbuj wypisać możliwie najwięcej próśb, jakie słyszałeś z ust dziecka. Wokół jakiego języka się skupiają? Jak jako rodzic, możesz lepiej odpowiedzieć na jego potrzeby.
  4. Przeanalizuj skargi i wyrazy niezadowolenia, jakie zaobserwowałeś w różnych okolicznościach życia dziecka. O jakich brakach wydają się świadczyć?
    Czego dziecko najbardziej pragnie?
  5. Przez kolejnych kilka tygodni stawiaj dziecko w sytuacji, w której będzie mogło wybrać jeden z dwóch proponowanych mu sposobów okazywania miłości. Dbaj o różnorodność, tak by wszystkie języki miłości występowały równie często. Zapisuj wybory jakich dokonuje dziecko. Postaraj się zrozumieć, co nim kieruje, a następnie sprawdź, który język miłości wybierało najczęściej. Bardzo prawdopodobne, że jest to jego podstawowy język miłości.
mgr B. Wrześniewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie