Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kto widział powietrze

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 861 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Konspekt zajęć ma dostarczyć dzieciom wiedzę o świecie z równoczesnym ukazaniem przyczyn i skutków działalności człowieka. Dotyczy przeżywania i obserwowania przyrody przez dzieci.


Temat: Kto widział powietrze? Cel: uświadomienie dzieciom faktu istnienia wokół nas powietrza jako składnika życia, zachęcenie do obserwacji, umiejętność samodzielnego myślenia, zaspokojenie naturalnej ciekawości poznawczej dziecka. Cele szczegółowe: Dziecko:
 • wie gdzie jest powietrze;
 • wie jak go zaobserwować;
 • wie, że nie należy zanieczyszczać powietrza.
Przebieg: 1. Zabawa ze szklanką. Nauczycielka pokazuje szklankę napełnioną wodą i pyta dzieci: co znajduje się w szklance? Jaka jest woda? Nauczycielka wylewa wodę , pokazuje pustą szklankę, pyta o zawartość (jest pusta), a może jest w niej powietrze? 2. Zabawa z balonikiem. Nauczycielka napełnia balonik powietrzem i pyta co jest w baloniku (powietrze), jak sprawdzić czy w baloniku jest powietrze?
   • wypuścić powietrze i skierować na rękę;
   • nadmuchany balonik zanurzyć w misce z wodą – tworzą się bąbelki).
3. Zabawa z wodą. Każde dziecko otrzymuje kubeczek z wodą i słomkę. Dmucha w słomkę, wpuszcza powietrze i obserwuje. W wodzie tworzą się bąbelki w których jest powietrze. Nauczycielka recytuje wiersz I Korczakowskiej „Bańki mydlane” Nacięta słomka i troszkę piany – wydmucham śliczne bańki mydlane. Urasta kulka tęczowa, lśniąca. Druga ją goni, leciutko trąca. Płyną w powietrzu bańki mydlane barwne jak bajki zaczarowane.
 1. „Puszczanie baniek mydlanych” – zabawa ruchowa.
Część dzieci puszcza bańki mydlane, reszta próbuje je złapać. Wnioski: powietrze jest wszędzie, nie widać go, nie ma smaku, jest potrzebne do życia .
 1. Ilustracje.
Nauczycielka pokazuje dwie ilustracje: § przedstawiającą zatłoczone chodniki, jezdnie pełne samochodów, ruch uliczny, szum; § przedstawiającą park: dużo zieleni, bawiące się dzieci na trawie. Pyta dzieci gdzie wolą spędzać czas? Rozmowa z dziećmi na temat dbania o czyste Powietrze.
 1. Wspólne oglądanie ilustracji przedstawiających teren wokół fabryk zanieczyszczających powietrze. Wnioski.
Opracowała: Musiał Beata Przedszkole nr 109 we Wrocławiu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie