Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ognisko z udziałem rodziców

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2742 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Przedstawiamy scenariusz ogniska klasowego, nawiazujacego do zabawy w Indian. Jest scenariusz imprezy przygotowanej dla dwóch klas z poziomu nauczania zintegrowanego z udziałem rodziców uczniów.

 1. Powitanie "Iskierka"
 2. Powitanie dzieci i rodziców, podanie tematyki spotkania: "Indiańskie wieczór przy ognisku"
 3. Bajka indiańska – zajęcia muzyczno – techniczno – ruchowe

        Dawno, dawno temu, w odległej krainie żyło plemię Gaballotów. Byli oni bardzo wesołymi ludźmi, żyli w zgodzie, lubili przyrodę, ale najbardziej kochali śpiew i taniec.
       Niestety nad ich krainę przybyło wiele deszczowych chmur. Zaczęło bardzo mocno padać. Padało i padało przez wiele tygodni. W końcu wódz Gaballot postanowił, że całe plemię zwróci się do boga Słońca i boga Wiatru o powrót bezdeszczowych dni. Zwołał wszystkich Gaballotów i powiedział: "Zróbmy dziś szczególnie piękne pióropusze, rozpoczniemy modły, musimy się spodobać bogu Słońca i bogu Wiatru, aby odegnali deszczowe chmury". Wszyscy Gaballoci rozpoczęli przygotowania.
        (Dzieci przygotowują pióropusze z gazet na głowę, ręce i nogi, potrzebne są gumki i taśmy klejące, gazety po złożeniu na pół przedziera się do złożonej połowy i przykłada dookoła głowy – sklejenie taśmą; nóg i rąk – przymocowanie za pomocą gumek)
        (Gdy wszyscy siedzą w pióropuszach wódz zaczyna modły – nucona rymowanka, z ruchami do niej. Wszystkie dzieci powtarzają rymowankę i ruchy np.: "Unga alanga a se a se!")
        (Gdy już wszyscy prawidłowo śpiewają rymowankę, traktuje się ją jako refren, a dzieci wymyślają, w tym samym rytmie "zwrotki", inni powtarzają "zwrotkę" i wraca się do refrenu, wszystko dwukrotnie. Wymyślanym "zwrotkom" towarzyszą ruchy wymyślane również przez dzieci.)
        Kiedy "zwrotki" wymyślą już wszystkie chętne dzieci z kręgu się wódz mówi: "A Słońca nadal nie ma...."
        Wszyscy zaczynają chodzić małymi kroczkami na 4 wołają "Unga" (w kole), potem koło się rozchodzi, dzieci chodzą kiwając się na lewo i prawo, znowu na 4 wołając "Unga" i klaszcząc w górze.
        Nagle wódz zawołał "Wyszło Słońce!" Wszyscy zaczynają się cieszyć i wołają "Słońce, słońce, cieszmy się!" Następuje wielki taniec radości.
        Na cześć Słońca wódz zarządza święto i zawody sprawnościowe.
 4. Konkurencje sportowe
  • rzut woreczkiem do obręczy (2 obręcze, 20 woreczków)
  • bieg przez "płotki" (piłki lekarskie, po 4 dla każdego rzędu)
  • "wyścig indiański" (dzieci biegną do drzewa, pod nim wydzierają "pióro" z papieru, naklejają je nad głową narysowanego na szarym papierze Indianina, przybory: portret Indianina na szarym papierze, kolorowe gazety, kleje)
 5. "Szukanie skarbu" – poruszanie się po terenie szkoły według planu, wykonywanie zadań podczas zmierzania do celu (paczka cukierków)
 6. Pieczenie kiełbasek i śpiewy z rodzicami przy ognisku (instrumenty muzyczne)
 7. Pożegnanie "Iskierka"
Opracowanie Karina Kuźniak – Garstecka i Grażyna Witkowska

Pomysł na bajkę indiańską zaczerpnięty jest z zajęć organizowanych podczas "Kursu C. Orffa" p. A. Boratyńskiej – Denkiewicz 18.01.1997 r.

Imprezę "Ognisko" klas I i II uważamy za udaną. Obawiałyśmy się co prawda niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do południa kropił deszcz. Myślałyśmy o odwołaniu uroczystości. Wiązało się to jednak z ryzykiem - zarówno rozczarowania dzieci, jak i niezadowolenia rodziców. Ostatecznie postanowiłyśmy zorganizować ognisko.
      Kilka dni wcześniej opracowałyśmy program imprezy i podzieliłyśmy się zadaniami.
      W uroczystości uczestniczyło wiele dzieci i rodziców. Pogoda dopisała. Nad rozpaleniem ogniska czuwał opiekun samorządu szkolnego, wspólnie z pomocnikami i innymi, chętnymi rodzicami.
      Zmieniłyśmy nieco kolejność przeprowadzanych zabaw i konkurencji ze względu na szybsze rozpalenie ogniska.
      Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach. Znaleźli się również rodzice, na których pomoc mogłyśmy liczyć podczas przeprowadzania konkurencji.
      Uczniowie klasy I i II bawili się wspólnie. Podziałów na grupy dokonywałyśmy celowo "mieszając" dzieci, aby nie dopuścić do antagonizmów międzyklasowych.
      Przeprowadzanie imprez w większej grupie również dla dzieci jest miłe i atrakcyjne.

Karina Kuźniak – Garstecka
Grażyna Witkowska
Nauczycielki nauczania zintegrowanego
Zespół Szkół w Szubinie S.P. nr 2

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie