Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Apel z okazji święta 11 listopada

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3008 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Przedstawiam krótki apel z okazji święta 11 listopada, przygotowywałam go z klasą czwartą, trwał okolo 25- 30 minut.

Na środek sceny wchodzi przebrany za polskiego kibica (koszulka, szalik, czapka w polskich barwach) i trąbi na trąbce meczowej by uspokoić zebranych.


Wychodzą dwie osoby: klasa 4 oraz zespól muzyczny witają Was na akademii z okazji święta odzyskania niepodległości


Wchodzi kibic: ale o co w ogóle chodzi? Co to za święto? Po co ono jest? Co się zdarzyło 11 listopada?


Osoba 1; to wszystko mamy zamiar dzisiaj wyjaśnić


osoba 2: dlatego prosimy uważnie słuchać tego co się dzieje na scenie


osoba 3: dawno, dawno temu naszym krajem rządzili królowie. Niektórzy byli dobrymi władcami, inni złymi, jednak Polska miała się wtedy całkiem dobrze. A jej granice wyglądały tak:


Na scenie przygotowany jest stojak i przywieszone arkusze brystolu. Jeden z uczniów rysuje kontury granic państwa polskiego za czasów Piastów.


osoba 4 ( z flagą Litwy): Pewnego razu Polacy zawarli unię z Litwinami i połączyli 2 kraje. Powstało jedno olbrzymie nowe państwo. Nazwano j Rzeczpospolitą Obojga Narodów, bo składało się z 2 części: polskiej i litewskiej. Nowe państwo było bardzo duże i bardzo silne.


Znowu wyznaczona osoba rysuje mapę .


osoba 5: Polacy przez wieki dzielnie bronili swojego państwa przed wrogami. Jednak z czasem coraz mniej dbali o jego dobro, a coraz bardziej o własną korzyść. Ważniejsze niż dobro państwa stały się bogactwo, wygoda, zabawy, uczty-


osoba 6: Dlatego Rzeczpospolita stawała się coraz słabsza, a sąsiednie państwa coraz silniejsze. Pewnego razu 3 państwa, których herbami były czarne orły sprzymierzyły się i podzieliły między siebie ziemie naszego państwa.


Włączona zostaje ostra i głośna muzyka (my wykorzystaliśmy utwór Rammsteina) i na scenę wpadają 3 dziewczynki przebrane na czarno z ostrym makijażem. Trzymają mapę Rzeczpospolitej wczesniej pociętą na 3 częsci i sklejoną taśmą. Pokazuja ją. później rozrywają i wybiegaja ze sceny


osoba 7: Po tym podziale Polska na ponad 100 lat zniknęła z mapy Europy. Nasze państwo przestało istnieć. Nie było już Polski. Ludzie stali się obywatelami obcych państw. W szkołach dzieci musiały mówić tylko po niemiecku lub rosyjsku. Zmieniono też nazwy miast na rosyjskie lub niemieckie.


osoba 8: Polacy próbowali jednak walczyć o wolność. Wywoływali powstania .Starali się też walczyć o swoje państwo u boku sławnego wodza Napoleona. Mówi o nim 2 zwrotka hymnu narodowego, który powstał właśnie wtedy, ułożyli go żołnierze, którzy mieli nadzieję, że wywalczą swoje wolne państwo.


W czasie kiedy osoba 8 mówi chłopak przebrany za Napoleona przechodzi przez scenę.


osoby 1, 2: Prosimy teraz o powstanie i odśpiewanie hymnu narodowego.


osoba 9: Dopiero po strasznej pierwszej wojnie światowej udało się Polakom odzyskać własne państwo. Stało się to 11 listopada 1918 roku. Dlatego jutro obchodzimy święto narodowe. 11 listopada to pamiątka zakończenia pierwszej wojny światowej i stworzenia państwa polskiego po ponad 100 latach niewoli. Przyczynił się do tego m.in. Józef Piłsudski jego Legiony.


Zespól muzyczny śpiewa „Przybyli ułani” oraz „Legiony”


osoba 1: Z dziejów naszego państwa powinniśmy wyciągnąć pewne wnioski


osoba 2: Musimy o nie dbać i nie pozwolić, żeby nasze korzyści przysłoniły nam innych ludzi.Wkorzystaliśmy muzycznych również kilka utworów muzycznych granych przez uczniów na organach, flecie i skrzypcach.


Joanna Kula

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie