Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kiermasz biblioteczny

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 820 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Chcesz kupić nowe książki do biblioteki lecz nie masz za co? Prosisz dyrekcję o pieniądze, ale wychodzisz z niczym? Nie poddawaj się! Zawsze jest jakiś sposób na zdobycie choć kilku „groszy”. Jednym z nich jest kiermasz biblioteczny.


W zeszłym roku rozpoczęłam pracę w bibliotece gimnazjum. Ubogi księgozbiór to największy problem, z jakim przyszło mi się zmierzyć. Kiedy się przekonałam, że nie dostanę pieniędzy na nowości, o które młodzież ciągle pytała, postanowiłam sama zdobyć potrzebne środki. Zorganizowałam w bibliotece kiermasz drobiazgów. Najpierw poprosiłam uczniów, aby (jeśli oczywiście mogą i chcą) przynieśli z domu jakieś drobne rzeczy, o których sądzili, że ktoś chciałby je kupić, np.: maskotki, figurki, koraliki, stare książki, zabawki, naklejki itp. Kiedy zebrałam już pewną ilość drobnych przedmiotów, nadałam im symboliczne ceny, wyłożyłam w gablocie i kiermasz był już gotowy. Każdego czytelnika odwiedzającego bibliotekę zachęcałam do kupienia upominku dla siebie lub kogoś bliskiego. Aby przyciągnąć kupujących, przygotowałam również ulotki, które informowały o tym, że w bibliotece odbywa się kiermasz drobiazgów, z którego wszelki zysk zostanie przeznaczony na zakupienie nowych książek. Początkowo uczniowie tylko oglądali drobiazgi. Z czasem jednak kiermasz się rozkręcił. Czasami ci, co nie zawsze mieli przy sobie pieniądze, prosili, by coś im odłożyć do następnego dnia. Kiedy prawie wszystkie drobiazgi zostały sprzedane, obniżyłam ceny pozostałych rzeczy. Wkrótce i one znalazły nowych właścicieli.

Suma 49 zł, którą wtedy zebrałam, może nie jest zbyt rewelacyjna. Wystarczyła jednak na kupienie 5 nowych książek. Dla naszej biblioteki każda najmniejsza książka jest na wagę złota, więc uważam, że osiągnęliśmy dużo. Poza tym kiermasz okazał się dobrą lekcją dzielenia się tym, co się posiada. Był również dobrą zabawą, którą postanowiłam powtórzyć.

Dwa dni temu miało miejsce otwarcie drugiego kiermaszu drobiazgów. Mam ogromną nadzieję, że i w tym roku uda nam się kupić kilka nowości, których tak bardzo oczekują moi czytelnicy.


Ewa Maria Ziarnik
Biblioteka Gimnazjum im. Biskupa Michała Kozala w Białośliwiu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie