Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Awans zawodowy nauczyciela

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2114 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Kształcenie i rozwój to elementy systemu personalnego mające na celu uzupełnianie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności i kompetencji niezbędnych do prawidłowego wykonywania zadań na obecnym i (lub) przyszłym stanowisku pracy. Zakłada się, że w czasie całego życia zawodowego, każdy człowiek powinien nieustannie dokształcać się i być może kilkakrotnie zmieniać swoje kwalifikacje i miejsce pracy. Dlatego każdy powinien zdawać sobie sprawę, jak ważną rolę w jego karierze zawodowej odgrywa przygotowanie się na ciągłe powiększanie swej wiedzy.
Awans zawodowy na pewno jest potrzebny, szczególnie w dobie zmian, wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i wielu innych czynników. W obszarze rozwoju szkoły możemy zaobserwować wzrost jakości pracy szkoły, wprowadzenie nowoczesnych metod pracy. Awans zawodowy nauczyciela nie jest tylko „pogonią” za większym pieniądzem, ale jest przede wszystkim podniesieniem kwalifikacji i silną motywacją do dalszej, wspaniałej pracy w roli nauczyciela.

Dużo mówi się o rozwoju zawodowym nauczycieli. Jest zrozumiałe, że każdy z nich powinien się rozwijać intensywnie i skutecznie. Wynika to nie tylko
z istoty wdrażanej obecnie reformy, ale z samej natury zawodu nauczycielskiego. Nauczycielowi jest trudno oddziaływać i wpływać na wielostronny rozwój ucznia, gdy sam stoi w miejscu. Bardzo pomocny jest tu plan rozwoju zawodowego. Określają go przede wszystkim treści Karty Nauczyciela i Rozporządzenia MEN, które można traktować jako podstawę programową. Rozwój nauczyciela zależy od bardzo wielu czynników zewnętrznych - motywacyjnych, psychicznych, duchowych itp., wypływających z osobistych dyspozycji i różnorodnych składników osobowości samego człowieka oraz od licznych czynników zewnętrznych, często w dużym i znaczącym stopniu niezależnych od niego. Najlepiej jednak przyjąć, że nasz rozwój ma wymiar konkretny, celowy i wymierny oraz da się ująć jako system zdarzeń, które przyniosą jakieś wymierne i mierzalne wyniki. Można więc rozwój ten określić jako pozytywne zmiany jakości poziomu edukacyjnych kompetencji nauczyciela oraz w jego osobowości i sylwetce, widoczne w postaci konkretnych osiągnięć edukacyjnych. Chodzi o pozytywne i korzystne dla rozwoju uczniów oraz obserwowalne zmiany jakościowe postępowania nauczyciela, jak również, a może przede wszystkim - o doskonalenie jego osobowości. Rozwój zawodowy nauczyciela musi być zgodny
z wymogami prawa, musi być przemyślany, zaplanowany i konsekwentnie realizowany oraz dokumentowany. Procedura awansu zawodowego, ustawiczne doskonalenie swoich umiejętności, podnoszenie kwalifikacji, poszukiwanie nowych rozwiązań ma przyczynić się do podniesienia poziomu pracy dydaktycznej i wychowawczej, ale i poziomu jakości pracy szkoły.

Karta Nauczyciela, która jest przecież główną bazą dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy nie podaje konkretnej definicji awansu. Awansem jest, krótko mówiąc, przejście na wyższe stanowisko, podniesienie do wyższej godności. To pojęcie może dotyczyć „zmiany” stanowiska nauczyciela. Jest to pewna forma motywacji do dalszej pracy, awans zawodowy jest również motywowany finansowo, ale także stopniem awansu i związanego z nim autorytetu. Nauczyciele chcą być coraz lepsi, mieć coraz wyższe kwalifikacje i umiejętności . System awansu zawodowego nauczycieli został uznany za jedną z kluczowych zmian w reformie systemu edukacji.

KATARZYNA SIENKIEWICZ

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie