Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sprawozdanie ze współpracy z P.S.S.E.

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1659 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Troska o zdrowie powinna rozpoczynać się w dzieciństwie. Z chwilą przekroczenia przez dziecko progu szkoły, odpowiedzialność za kształtowanie się    u niego umiejętności dbania o swoje zdrowie bierze również szkoła. Głównym źródłem wiedzy i podstawą do budowania własnych postaw i przekonań jest dla dziecka obserwacja otoczenia i naśladownictwo stylu życia dorosłych. W rodzinach wielu moich wychowanków jest niski standard życia  i dzieci nie mają właściwych wzorców i nawyków zachowań zdrowotnych Dlatego też zawsze chętnie włączam się do realizacji programów i akcji proponowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

 W roku szkolnym 2004/2005 realizowałam we współpracy z P.S.S.E. program profilaktyki próchnicy zębów i chorób przyzębia, przeznaczony dla uczniów klas II-gich: „Radosny uśmiech, radosna przyszłość”. Uczestniczyłam szkoleniu dotyczącym tego programu, przedstawiłam jego założenia dydaktyczno-wychowawcze rodzicom moich uczniów, wygłaszając pogadankę i zachęcając do włączenia się w jego realizację w warunkach domowych.

      Główne cele programu obejmowały:
  • zapobieganie chorobom jamy ustnej,
  • zaopatrzenie dzieci w przybory do codziennej pielęgnacji jamy ustnej,
  • podniesienie wśród dzieci odpowiedzialności za higienę jamy ustnej,
  • zachęcenie rodziców do współdziałania z dziećmi na rzecz profilaktyki próchnicy.
     Program realizowałam w okresie I-IV 2004 podczas zajęć dydaktycznych jako uzupełnienie treści z zakresu edukacji zdrowotnej. Wdrażając program wykorzystywałam różnorodne, aktywizujące metody i formy pracy, m.in.: oglądanie filmu video „Światowa podróż dr Ząbka”, czytanie książki B. Spathelf, pt. „Wizyta dobrej wróżki, czyli kilka lekcji wróżki Zębonii o myciu zębów, zdrowym jedzeniu i jeszcze o kilku ważnych sprawach”, konkursy, gry, zabawy dramowe, nauka piosenki „Dbaj o zęby”, wykonywanie prac plastycznych, pogadanka pielęgniarki szkolnej, wizyta w gabinecie stomatologicznym – nauka prawidłowego szczotkowania jamy ustnej, pokaz połączony z objaśnieniem. W realizacji programu dużą pomocą były pakiety edukacyjne dla dzieci ufundowane przez firmę Colgate.

      Po zakończeniu realizacji programu przeprowadziłam jego ewaluację w formie ankiet skierowanych do dzieci i ich rodziców, przeprowadziłam ich analizę i zapoznałam z jej wynikami PSSE. Zarówno rodzice, jak i dzieci widzą potrzebę wdrażania tego typu programów.

Uzyskane efekty:

      Wskutek realizacji programu wzrósł poziom wiedzy dzieci oraz ich rodziców na temat profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Wzrosła również u dzieci odpowiedzialność za higienę jamy ustnej oraz poczucie własnej wartości.

      Przyniesienie do domów pakietów edukacyjnych dodatkowo zmobilizowało rodziców do zachęcania dzieci do mycia zębów oraz wizyt kontrolnych u stomatologa.

Wnioski:

      Realizacja programu była potrzebna i przydatna zarówno dla dzieci jak i rodziców. Uporządkowała i poszerzyła ich wiedzę oraz rozwinęła umiejętność prawidłowego czyszczenia zębów. Rodzice nie zawsze potrafią, często z braku odpowiedniej wiedzy, wykształcić pozytywne wzorce zachowań zdrowotnych u dzieci.

       W okresie : III - V 2005r realizowałam we współpracy z PSSE profilaktyczny program edukacji antynikotynowej:„Czyste powietrze wokół nas”. Wprowadzenie programu poprzedzone było szkoleniem zorganizowanym przez PSSE oraz pogadanką pedagogizującą skierowaną do rodziców moich uczniów w celu zapoznania ich z treściami w/w programu oraz przekazaniem im materiałów akcydensowych.

       Cele realizowanego programu zakładały:
  • wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
  • uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia,
  • uwrażliwienie dzieci na szkodliwość dymu papierosowego związaną z biernym paleniem,
  • wykształcenie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie,
  • uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia.
     Realizowany program modyfikował treści programowe z zakresu edukacji zdrowotnej i obejmował następującą tematykę : czynniki mające wpływ na nasze zdrowie, palenie tytoniu szkodą dla zdrowia, skutki działania dymu tytoniowego w naszym organizmie, przyjmowanie właściwych postaw wobec zagrożenia nikotynowego

      Realizacja programu oparta była głównie na aktywizujących formach i metodach pracy, m.in.: ćwiczeniach dramowych „Coś ci powiem, papierosie!”, redagowaniu wierszyków i tekstów twórczych, wykonywaniu prac plastycznych, pogadankach itp.

      Ewaluacją programu było zorganizowanie gazetki prac plastycznych uczniów oraz książeczki z pracami literackimi dzieci.

Uzyskane efekty:

      Podniesienie świadomości prozdrowotnej dzieci, wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem. Realizacja programu była „wstępem do asertywności”, obrony własnych praw (do oddychania świeżym powietrzem), bez narażania się na agresję innych, z respektowaniem nawyków osób innych.

Wnioski:

      Uważam, że systematyczna współpraca z PSSE polegająca na włączaniu się w realizację proponowanych programów profilaktycznych i prozdrowotnych wpływa na podniesienie jakości pracy szkoły. Są one związane z codziennym życiem, budzą duże zainteresowanie dzieci, a pogadanki i krótkie odczyty są dla wielu rodziców źródłem informacji o wychowaniu zdrowotnym.

Opracowała: Monika Smykowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie