Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Apel - Kwiecień miesiącem pamięci narodowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7113 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

To nie jest tak, że historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym. Wplata się w historię cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki, spotykanych wśród nas, na co dzień. Historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to, co było złe, naprawić, a to, co było dobre, uszlachetniać. Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło, z czego wyrastamy, co było krwią bliznami i cierpieniem, co było radością i triumfem. To wszystko musimy włączyć w teraźniejszość i w wielkie dzieło dążenia do przyszłości.


APEL „KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ”


Uczennice klasy I LP śpiewają piosenkę „ A mury runą”

Pojedynczo wchodzą uczniowie klasy IA/TB. Każdy z nich mówi aforyzm
a następnie zapala znicz pod brzozowym krzyżem, na którym wypisane są miejsca martyrologii narodu polskiego.

Sabina
„Przeszłość organizuje się wciąż na nowo z teraźniejszością.” – Jean Paul Sartre


Michał
„Mistrzynią życia jest przeszłość.” – Henryk Rzewuski


Patrycja
„Czas teraźniejszy i czas który minął,

Razem obecne są chyba w przyszłości

A przyszłość jest zawarta w czasie, który minął” - Thomas Eliot


Patryk
„Walka o wolność, gdy raz się zaczyna,

Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna” - Georgie Byron, „Giaur”


Magda
„Przeszłość zachowana w pamięci staje się teraźniejszością.”

Tadeusz Kotarbiński


Magda

Rokrocznie w kwietniu w szczególny sposób przywołujemy pamięcią tych wszystkich którzy zginęli walcząc za wolność i niepodległość naszego kraju. Jak wiemy, kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej.

Ale czym właściwie jest pamięć narodowa?


Patrycja
Mamy pamięć psychologiczną, która dotyczy każdego z nas.

Każdy ma swój odcinek pamięci, pamięci o sobie i o swojej rodzinie, którą zachowuje, chociaż wiemy, że pamięć jest ułomna i krucha.

Ale mamy też pamięć wspólnoty, pamięć narodu.


Magda
Czy pamięć narodowa jest rzeczywiście tak istotna w obecnych czasach ?

Właściwie po co rokrocznie wracamy do tych smutnych wydarzeń sprzed lat ?

Czy nie pora otrząsnąć się z przykrych doświadczeń przeszłości i żyć teraźniejszością, w nowoczesnym świecie najnowszych zdobyczy techniki, w świecie Internetu, telefonii komórkowej, turystycznych podróży w kosmos?


Patrycja
To nie jest tak, że historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym. Wplata się w historię cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki, spotykanych wśród nas, na co dzień. Historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to, co było złe, naprawić, a to, co było dobre, uszlachetniać.

Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło, z czego wyrastamy, co było krwią bliznami i cierpieniem, co było radością i triumfem. To wszystko musimy włączyć w teraźniejszość

i w wielkie dzieło dążenia do przyszłości.


Magda
Znaczenie pamięci narodowej, tradycji i kultury w historii naszego narodu świetnie opisał Jan Paweł II w swej książce „Pamięć i tożsamość”.


Patryk
Pozwólcie , że przypomnę słowa Wielkiego Polaka.

„ Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która się okazała w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg.”


Uczennice klasy ILP śpiewają piosenkę „Żeby Poska była Polską”

Michał

Tak więc poczucie własnej tożsamości, kultura i tradycja umożliwiły nam przetrwanie okresu rozbiorów a następnie drugiej wojny światowej i wreszcie sowieckiej okupacji.

W 1773 roku Polska przestała istnieć na mapie Europy i pozostała pod rozbiorami do roku 1918. Wtedy to po 145 latach niewoli bardzo szybko powstało doskonale zorganizowane państwo polskie.


Magda
Jak wszyscy wiemy nie cieszyliśmy się długo wolnością. Pierwszego września 1939 roku nastąpił atak Niemiec na Polskę a szesnaście dni później armia sowiecka weszła na nasze ziemie wschodnie. Głównym celem faszystowskich Niemiec było wyniszczenie

naszego narodu i odebranie nam tożsamości. Stałym elementem polityki okupantów był terror wcielany w życie przez aresztowania, łapanki i egzekucje. Efektem ideologii nazistowskiej było ludobójstwo na masową skalę dokonywane w obozach koncentracyjnych i łagrach. Ludobójstwu towarzyszyły masowe wywózki na przymusowe roboty

do Rzeszy i na Syberię.


Patrycja
W 1943 roku ujawniono zbrodnię katyńską. W Katyniu i Miednoje wymordowano ponad dwadzieścia tysięcy polskich oficerów. Ogółem w czasie drugiej wojny światowej zginęło ponad sześć milionów Polaków.
Sabina
Guziki
Pamięci kapitana
Edwarda Herberta

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie

są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychwstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą katyński las

tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów
Marta

Katyń

I tylko pamięć została

Po tej Katyńskiej nocy

Pamięć nie dała się zabić

Nie chciała ulec przemocy

I woła o sprawiedliwość

I prawdę po świecie niesie

Prawdę o jeńców tysiącach

Zgładzonych w katyńskim lesie


Michał
Jednak nasz naród nie poddawał się biernie okupantowi.

Opór był powszechny i solidarny. Reakcją na terror była zorganizowana działalność podziemia kierowana przez rząd w Londynie.


Patrycja
Kulminacją walki z okupantem było powstanie warszawskie.

Zginęły tysiące naszych rówieśników, którzy walczyli heroicznie, wierząc, że dzięki zapałowi i ofiarności sprostają druzgocącej przewadze wroga.

Patryk
Jan Twardowski : O spacerze po cmentarzu wojskowym
że też wtedy beze mnie

przewracali się w hełmie

lecąc twarzą bledziutką na bruk


Jurku z Wojtkiem i Jankiem

klękam z lampką i wiankiem

z czarnym kloszem sutanny u nóg


przeminęło, odeszło w milczeniu

jak pod kocem na wycieczce ziemia –


świecę lampkę rękoma obiema

gdzie pod hełmem dawnych oczu nie ma


Magda
Po zakończeniu drugiej wojny światowej nastąpił reżim komunistyczny, który zagrażał wyniszczeniem najlepszej części polskiego społeczeństwa. Żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli przez lata z hitlerowskim okupantem mordowano lub osadzano w więzieniach i obozach w głębi Związku Radzieckiego.Wyniszczaniem objęto również polskie duchowieństwo, zwłaszcza księży kapelanów, którzy byli istotną częścią tej podziemnej armii. Władze komunistyczne, stosujące podstęp, terror i prowokacje zmierzały do całkowitego zniszczenia ugrupowań niepodległościowych.


Michał
Jednak przez wszystkie te lata niewoli – w okresie zaborów, drugiej wojny światowej, czy sowieckiej okupacji pamięć narodowa żyła w nas. Poczucie tożsamości narodowej, bogata kultura, pielęgnowanie tradycji sprawiły, że przetrwaliśmy długie lata niewoli i obecnie żyjemy w niepodległej i demokratycznej Polsce. Chociaż Polska nie jest krajem bogatym, możemy cieszyć się wolnością, za mówienie prawdy nikt już nie idzie do więzienia a jeśli chcemy podróżować po Europie wystarczy tylko wziąć paszport. Dawniej nie było to możliwe.


Patrycja
Wielu naszych praojców dokonywało rzeczy wspaniałych i szlachetnych, oddając krew i wysiłek, talenty i zdolności, po to, ażeby służyć przyszłym pokoleniom. Także w naszej szkole są uczniowie, których pradziadkowie byli bohaterami powstań śląskich, walczyli na frontach drugiej wojny światowej, zginęli w obozach koncentracyjnych, czy zostali wywiezieni na Syberię.Mamy obowiązek pamiętania o tych, którzy cierpieli, ginęli po to, abyśmy obecnie cieszyli się wolnością.


Magda

Babcia jednego z uczniów naszej szkoły jest córką powstańca, który czynnie brał udział we wszystkich powstaniach śląskich. Ponieważ nie była w stanie przyjechać do szkoły odtworzymy teraz przeprowadzony z nią wywiad.


Michał
Pani ojciec był powstańcem śląskim. Czy może nam Pani opowiedzieć o jego udziale w powstaniach ?
Sabina
Mój ojciec urodził się w roku 1886 w Mysłowicach. Mieszkał tam aż do śmierci, to jest do 8 listopada 1977r. Z opowiadań ojca wiem, że powstania śląskie były w latach 1919, 1920 i 1921r.
W powstaniach tych mój ojciec brał czynny udział. Ja zaś urodziłam się
w roku 1928 i mieszkam w tym samym domu w Mysłowicach co moi rodzice.

Michał

Czy w domu ojciec opowiadał o powstaniach?
Sabina
Ojciec mój opowiadał nam nie tylko w domu o powstaniach, ale był zapraszany do szkół podstawowych i zawodowych. Niestety w moim wieku pamięć jest już zawodna i nie pamiętam dokładnie co ojciec opowiadał na tych spotkaniach.

Michał
Czy z czasów II wojny światowej pamięta Pani może jakieś wydarzenia, które w szczególny sposób zapisały się w Pani pamięci?
Sabina
W 1939 po wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski jako 11 letnie dziecko wezwano mnie do szkoły niemieckiej, lecz w krótkim czasie wycofano mnie z niej z uwagi na udział mojego ojca w powstaniach. Ponadto zabrano ojcu jego własny dom razem z polem. Pozbawiono nas również kart żywnościowych i odzieżowych. Wstrzymano ojcu emeryturę na okres 6 miesięcy co pozbawiło nas możliwości zakupu podstawowych produktów żywnościowych. Tylko jeden szczegół utkwił mi w głowie do dziś. Kiedy siedzieliśmy w klasie z naszą

gromadą uczniów, nagle wszedł kierownik szkoły i poprosił naszego nauczyciela na korytarz. Po chwili weszli obaj do klasy i kierownik zaczął wymieniać nazwiska. Wypowiedział 3 nazwiska w tym moje. Powiedział do nas, że zostajemy wyrzuceni ze szkoły za to, że jesteśmy dziećmi powstańców. Kazano nam zabrać wszystkie swoje rzeczy i opuścić klasę. Kolega, który był ze mną wyczytany, miał harmonijkę ustną i przy wychodzeniu z klasy zagrał „Jeszcze Polska nie zginęła…”. To bardzo zdenerwowało kierownika i prawdopodobnie, choć dobrze nie pamiętam w jaki sposób, chłopak został ukarany. To był tak szczególny moment, że niektórym w klasie zaczęły płynąć łzy. 7 miesięcy przed zakończeniem wojny, wezwano mnie znowu do niemieckiej szkoły, którą ukończyłam jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej.

Michał
Pan Palka żył tak jak wcześniej wspominała jego matka do 8 listopada 1977. Zmarł w Mysłowicach. Pośmiertnie mianowano go na podporucznika i odznaczono, prawdopodobnie przez E. Gierka ,Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za udział w powstaniach.
Uczniowie klasy IA/TB mówią aforyzmy dotyczące wolności.

Michał
„ Wolność jest dana człowiekowi od Boga jako miara jego godności.

Jednakże jest mu ona równocześnie zadana.” Jan Paweł II


Magda
„Tam gdzie nie ma wolności, nie ma ani praw, ani obowiązków”

Napoleon Bonaparte


Patryk
„Wolność to dobra rzecz, dlatego trzeba bardzo uważać, ażeby nikt nie brał jej sobie za wiele.” - Henryk Mann


Patrycja
„Podejmować odpowiedzialność można tylko będąc wolnym.

Dlatego człowieczeństwo to wolność.” Anna Pogonowska


Sabina
„Polska woła dziś nade wszystko o ludzi sumienia! Być człowiekiem sumienia to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy : angażować się w dobro i pomnażać je wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło”

Jan Paweł II


Uczennice klasy ILP śpiewają „Piosenkę o wolności” , do której słowa ułożył nauczyciel mgr Tadeusz Życzyński


Autorzy :

mgr inż. Alicja Król – Topór

mgr inż. Ewa Bierca

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie