Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zbieramy informacje o Krakowie - konspekt lekcji dla klasy III SP

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7127 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt może być wykorzystany do hospitacji diagnozującej, czyli sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego.

Temat ośrodkowy – Polska moja Ojczyzna.

Temat dnia – Kraków w legendzie.

Temat lekcji – Zbieramy informacje o Krakowie.

Cele:
  • utrwalenie zasad pisowni wielką literą
  • doskonalenie techniki dodawania sposobem pisemnym
  • doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem
  • doskonalenie efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie, podejmowanie grupowych decyzji
  • kształtowanie postaw młodego Polaka
  • wzbogacanie wiedzy dotyczącej dziedzictwa kultury narodowej
  • wdrażanie do samodzielnego zdobywania wiedzy
  • rozwijanie umiejętności wybiórczego korzystania z informacji
Środki dydaktyczne: encyklopedia, poradnik, plan miasta Krakowa, mapa Polski, CD z nagraniem krakowskiego hejnału, krzyżówka, tabela z odległościami między miastami, podręcznik do klasy III „Wesoła Szkoła”, mapki administracyjne, kolorowe plansze, podpisy pod obrazki, losy,

Metody – czynnościowe, drama, gorąca piłeczka

Formy pracy: zespołowa, zbiorowa, indywidualna

Standardy wymagań

1.1.a – czytanie tekstów literackich, w tym legendy;
1.1.c – czytanie tabeli;
1.4.d,e – odczytywanie danych z planu, mapy;
2.3. – pisanie - przestrzeganie norm ortograficznych;
3.6.b – rozumowanie – rozpoznawanie charakterystycznych cech i własności figur;
4.1. – korzystanie z informacji – wskazywanie źródła informacji, posługiwanie się nim;
5.3.a – wykorzystanie wiedzy w praktyce – wykonywanie obliczeń dotyczących odległości;
5.5.b - wykorzystanie wiedzy w praktyce – wykorzystanie w sytuacjach praktycznych własności figur

Treści programowe
  • PP – ojczyzna-legendy narodowe;
  • PP11 – swobodne i spontaniczne wypowiedzi uczniów;
  • PP15 – uważne słuchanie wypowiedzi innych;
  • PP14 – ciche czytanie ze zrozumieniem;
  • PP24 – pisanie z wykorzystaniem elementów zasad pisowni;
  • PP26 – liczenie;
  • PP44 – różnorodność dziedzictwa kulturowego
Przebieg zajęć:
  1. Wysłuchanie przez dzieci nagrania hejnału – uczniowie na tej podstawie odgadują temat lekcji
  2. Napisanie przez ucznia na tablicy słowa Kraków – wielka litera w nazwach miast, poprawność ortograficzna
  3. Zbieranie informacji o Krakowie
    • z jakich źródeł, z jakich materiałów możemy czerpać informacje o Krakowie? – z mapy, z książek, legend, przewodników, encyklopedii ...
    • podział klasy na 5 grup wg wylosowanych literek – M – mapa, P – plan, PRZ – przewodnik, E – encyklopedia, L – legenda
    • rozdanie materiałów – jakich informacji możemy dowiedzieć się z:
      • mapy Polski – położenie geograficzne Krakowa, nad jaką rzeką leży, jakich wielkości jest to miasto?
      • planu Krakowa – nazwy ulic, obiekty Krakowa, dzielnice
      • przewodnika – plan Krakowa, informacje o obiektach, telefony i adresy turystyczne, dane o Krakowie
      • encyklopedii – historia Krakowa, gospodarka, polityka, przemysł, zabytki, uczelnie itp.
      • legendy – o pewnych faktach, które mogły mieć miejsce (opowieść często osnuta na wątkach ludowych, fantastyczna)
  4. Prezentacja zebranych informacji przez poszczególne grupy
  5. Wielka litera w nazwach własnych
    • rozwiązywanie krzyżówki – praca indywidualna
      1. Wrota, które służą do przejazdu w murze obronnym – Brama Floriańska
      2. Mury obronne w Krakowie – Barbakan
      3. Dawna siedziba królów polskich w Krakowie – Wawel
      4. Budowla z XIV – XVIw. przebudowana w XIXw. Z udziałem Jana Matejki, w przyziemiu część handlowa – Sukiennice
      5. Kościół, w którym znajduje się słynny ołtarz Wita Stwosza – Kościół Mariacki
      6. Legendarny smok mieszkający u podnóża Wzgórza Wawelskiego – Smok Wawelski
      B R A M A F L O R I A Ń S K A
      B A R B A K A N
      W A W E L
      S U K I E N N I C E
      K O Ś C I Ó Ł M A R I A C K I
      S M O K W A W E L S K I
  6. Obliczanie odległości z różnych miast Polski do Krakowa z wykorzystaniem tabeli odległości – praca w grupie
    • kreślenie odcinków – łączenie punktów – łamana – każdy uczeń otrzymuje mapkę z naniesionymi miejscowościami – praca indywidualna
    • obliczanie odległości między miastami – dodawanie sposobem pisemnym – praca zespołowa
      Grupa 1 – Białystok – Warszawa – Kraków
      Grupa 2 – Lublin – Rzeszów – Kraków
      Grupa 3 – Szczecin – Wrocław – Kraków
      Grupa 4 – Gdańsk – Poznań – Kraków
      Grupa 5 – Bydgoszcz – Łódź – Kraków
    • określenie położenia geograficznego poszczególnych miast
  7. Tworzenie rzeźb zabytków Krakowa – Bramy Floriańskiej, Barbakanu, Wawelu, Sukiennic, Kościoła Mariackiego – praca grupowa
  8. Podsumowanie – „Gorąca piłeczka” – nauczyciel rzuca piłeczką do dziecka i zadaje pytanie dotyczące materiału z lekcji, uczeń musi jak najszybciej odpowiedzieć na pytanie i odrzucić piłeczkę.
Dorota Rączyńska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie