Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Następne dziecko w rodzinie - jak przygotować jedynaka do tego wydarzenia ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 925 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Artykuł zwraca uwagę rodziców na fakt, iz pojawienie się kolejnego dziecka - mimo, iz dla rodziców to wielka radość - nie musi być takim samym szczęściem dla pierworodnego dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Jak mozna "umilić" starszemu dziecku przyjście na świat brata lub siostry?


oprac. mgr M. Skóbel

 
 
 
Przyjście na świat brata lub siostry to dla dziecka niezwykle trudne wydarzenie i niekoniecznie – choć często jest to niezrozumiałe dla dorosłych – szczęśliwe. Oznacza ono bowiem koniec „ery panowania” jedynaka, który musi ustąpić nowemu członkowi rodziny. Rodzice często mają przekonanie, iż dwójka dzieci będzie wychowywała się w miłości, braterstwie, harmonii, bawiła się ze sobą, dzieliła zabawkami itp. Często tak oczywiście może się podziać, często rodzeństwo stanowi dla siebie oparcie, służy sobie pomocą i przepada za sobą, a więzi, które je łączą są silne i pozostają na całe życie. Jednakże zdarza się i tak, że rodzeństwo pozostaje ze sobą w stałej rywalizacji, nieustannie toczy boje i spory. Dlaczego nowy braciszek lub siostrzyczka może być niemile widziany przez dziecko?

Wyobraź sobie, że pewnego dnia twój kochający mąż przychodzi do domu w niezwykle dobrym nastroju i oznajmia ci, iż od dziś ma nową żonę! Oznajmia ci równocześnie, iż żona jako nowa będzie potrzebować niezwykłej troski i uwagi, zamieszka więc w waszej sypialni, a ty możesz spać na zapasowej wersalce w drugim pokoju. Żona jest nowa, młoda, piękna, bezradna i słodka, więc na pewno ci się spodoba. Ponieważ jeszcze niewiele potrafi, twój mąż obiecuje, że będzie się nią stale zajmował, ale wie, iż wcale ci to nie przeszkadza, bo przecież jesteś starsza, mądrzejsza i samodzielna, wiec tak bardzo go nie potrzebujesz. I z pewnością zechcesz się podzielić z nią swymi ubraniami, kosmetykami, przedstawisz ją swym znajomym.... Czyż się nie cieszysz kochanie? - dodaje twój mąż.

Tak to mniej więcej wygląda z pozycji jedynaka, gdy rodzi mu się rodzeństwo.

Rodzeństwo stale ze sobą rywalizuje o przestrzeń, przedmioty, uwagę rodziców. Ta rywalizacja jest czymś zupełnie normalnym. Dzieci tych samych rodziców mogą mieć zupełnie różną osobowość, dlatego też często trudno dogadać się im ze sobą. Jednak najczęściej bywa tak, iż oprócz zazdrości, złości, chciwości, głębiej ukryte są jaśniejsze uczucia, które potrafią bardzo silnie wiązać rodzeństwo: poświęcenie, chęć obrony rodzeństwa, stawanie po jego stronie, troska, altruizm itp.

Co może zrobić rodzic chcący przygotować jedynaka na przyjście na świat rodzeństwa?

Przede wszystkim należy wnikliwie przygotować dziecko na przyjście na świat brata czy siostry. Nie stwarzajmy błędnego obrazu, iż siostra lub brat będzie od razu bawił się z jedynakiem, gdyż wiele dzieci właśnie tak to sobie wyobraża. Nie oczekuj, iż reakcja twego dziecka będzie taka jak twoja – mogą pojawić się regresje do bardziej dziecinnych zachowań (np. moczenie, chęć picia z butelki, chęć usypiania przy tobie itp.), zwiększone wymagania wobec ciebie czy większe niż zazwyczaj nieposłuszeństwo. Wszystko to stwarza przecież okazję, by zwrócić twą uwagę! Pozwól swemu dziecku na wyrażenie obaw, rozterek, złości, a nawet wrogości. To, iż nie pozwolisz na wyrażenie niemiłych dla ciebie uczuć u twego syna czy córki wcale nie spowoduje, iż twe dziecko przestanie je odczuwać! Przeciwnie – emocje te jeszcze się wzmogą! Niech jednak starsze dziecko wie, iż w żaden sposób nie wolno mu wyrazić fizycznie złości na młodszym dziecku, nie wolno mu krzywdzić brata czy siostry. Pokaż w jaki sposób twe dziecko może wyrazić swą złość – może mogłoby ją narysować, odegrać scenkę z lalkami albo pokopać w poduszkę? Zawsze zapewniaj dziecko o swej nieustającej miłości. Możesz przypominać starszemu dziecku, iż tak samo opiekowałeś się nim jak był mały, możecie obejrzeć wspólnie zdjęcia czy filmy z tamtego okresu. Możesz angażować starsze dziecko w pomoc nad młodszym – poczuje się zapewne ważne, potrzebne i docenione. Dzieci nie mogą być traktowane identycznie – przecież są zupełnie innymi osobami i to, co będzie dobre dla jednego dziecka może się okazać niewłaściwe dla drugiego. Dzieci muszą jednak czuć, że postępuje się z nimi sprawiedliwie, jedna z najczęstszych skarg bowiem zaczyna się właśnie od słów: „Ale to niesprawiedliwe...!”.

Pomiędzy rodzeństwem tej samej płci dochodzi najczęściej do gorętszej rywalizacji niż między osobami płci odmiennej, gdyż dzięki dzielącym je różnicom postrzegają siebie jako zajmujących odrębne części „toru wyścigowego”. Rodzice mogą podkreślać szczególne atuty i zdolności każdego z dzieci nie porównując go z innymi. Porównania prowadzą do zazdrości i rywalizacji. Rodzice powinni też uszanować potrzebę zajmowania prywatnej przestrzeni i posiadania własnych przedmiotów, które przejawia każde dziecko. Prywatne rzeczy są bardzo ważne dla młodych ludzi dlatego tak się denerwują gdy ktoś je niszczy czy zabiera. Krzywdzące są wtedy takie słowa jak: „musisz ustąpić, przecież jesteś starszy i mądrzejszy”, „przecież już i tak jesteś za duży na tę zabawkę”, „przecież i tak się tym nie bawisz”. Obstawaj przy tym, by dzieci pytały o pozwolenie gdy chcą pożyczyć coś, co należy do brata lub siostry.

Na ogół lepiej jest gdy rodzic powstrzymuje się od roli sędziego w dziecięcych sporach. Zazwyczaj najlepsze efekty osiągamy gdy pozostawiamy dzieciom rozsądzanie ich sporów. Jasno jednak i stanowczo musimy reagować na przemoc i obelgi między rodzeństwem.

Pamiętaj, że mimo iż jesteś stale zajęty opieką nad młodszym dzieckiem, odbiera ci to czas i energię, musisz znaleźć choć chwilę czasu w ciągu całego dnia, którą spędzisz jedynie ze starszym dzieckiem, okazując mu uwagę, troskę, bawiąc się w ulubioną zabawę. Te chwile mogą okazać się niezwykle cenne dla was obojga.

Przede wszystkim należy pamiętać, iż małe dzieci uważają miłość za coś w rodzaju tortu: dając komuś kawałek, mniej zostaje dla innych. Gdy dziecko zrozumie, ze twa miłość nie kończy się jak zwykły tort i możesz ją rozdawać w nieskończoność, wszystko stanie się łatwiejsze.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie