Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci pięcioletnich

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3894 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Dzieci potrafią dostrzec wielką wartość pomocy i dobroci, dzięki którym wszystko staje się lepsze i piękniejsze.

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH.

TEMAT:
Mały człowiek wie co jest dobre a co złe.
CEL GŁÓWNY:
Wzbudzanie empatii i wrażliwości na innych.

CELE OGÓLNE:

· Dostrzeganie i rozumienie wartości koleżeństwa i przyjaźnie w stosunki do innych dzieci, eliminowanie odruchów złośliwości i agresji.
· Podnoszenie poczucia własnej wartości poprzez dostarczanie pozytywnych bodźców.
· Budzenie zainteresowania otaczającą przyrodą oraz potrzebę jej ochrony.
· Pobudzanie aktywności poznawczej, wrażeń, spostrzeżeń niezbędnych do pracy umysłowej.

CELE OPERACYJNE:

Dziecko potrafi:
· Odróżnić dobro od zła
· Unika konfliktów w stosunku z innymi, słucha innych i korzysta z ich doświadczeń.
· Pozytywnie określić siebie.
· Dostrzegać potrzeby środowiska.
· Dostrzec piękno otaczającego świata i jego ochrony.

METODY:
Słowne – rozmowa, instrukcja
Czynne – aktywności twórczej, swobodnej ekspresji, samodzielnych działań
Oglądowe – pokaz

FORMY PRACY:
Praca grupowa, zespołowa, indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Nagrania na płycie CD.- płacz, śmiech, szum drzew, wody, maszyn itp., treść opowiadania J.Duszyńskiej „Cudaczek – Wyśmiewaczek i Panna Obrażalska”, ilustracje przyrodnicze przedstawiające złe traktowanie przyrody np. złamane drzewo,


Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci - nauczycielka wita się serdecznie z dziećmi mówiąc każdemu miłe słowo/ np. ładnie się uśmiechasz/
2. Dzieci witają się między sobą wymyślając różne sposoby powitania:
- machając do siebie rękami
- podając sobie dłonie
- kłaniając się.
3. Zabawa słuchowa - „Co słyszysz” – odgadywanie głosów z płyty CD – płacz, śmiech, świergot ptaków, szum drzew, wody, głosy zwierząt, pracujące maszyny itd.
4. Rozmowa o słyszanych odgłosach
- kiedy się śmiejemy
- kiedy płaczemy
- kiedy ptakom jest wesoło a kiedy smutno
- kiedy przyroda jest zadowolona, a kiedy nie.
5. Zabawa ruchowa w parach - „Lustro”- Dzieci naśladują zachowanie swojego kolegi i wykonują takie same ruchy, miny tak jak on.
6. Słuchanie tekstu J. Duszyńskiej „Cudaczek – Wyśmiewaczek i Panna Obrażalska” czytanego przez nauczycielką.
- krótka rozmowa na temat wysłuchanej historii.
- kto jest moim kolegą
- jak zachowuję się wobec innych
- jak staram się pomóc koledze
7. Zabawa przy piosence – „Zima zła”.
- nawiązanie do treści piosenki
- co czujecie po zaśpiewaniu tego utworu.
- wyobraźcie sobie teraz, że jesteście ptakami i jesteście gdzieś na podwórku, jak one się czują w zimowy czas, jak możemy im pomóc.
8. Praca konstrukcyjna - „Zaczarowane drzewo”
- ubieranie drzewka dla ptaków wcześniej przygotowaną karmę. Popatrzcie co przygotowałam na stolikach jaką karmę możemy wybrać dla ptaków. Kiedy ubierzemy drzewko wybraną karmą wyniesiemy je do ogrodu przedszkolnego.
9. Zagadka rysunkowa -„ Smutna przyroda” – odkrywanie obrazka fragmentami, próba odgadnięcia co przedstawia / zanieczyszczenia środowiska – złamane drzewo, śmieci na trawie itp./
10. Burza mózgów - „Co możemy zrobić aby pomóc przyrodzie?”
- debata nad koniecznością ochrony przyrody
- wymiana spostrzeżeń na temat ochrony środowiska
- wybieranie pomysłów które można zrealizować.
11. Ewaluacja zajęcia - „Mój nastrój”- zabawa metodą pedagogiki zabawy- nauczyciel rysuje na arkuszu papieru okienka jak w kalendarzu obrazkowym. Każde dziecko w jednym z okienek flamastrem rysuje swój nastrój, w jakim się obecnie znajduje- słońce, chmurka, deszcz, mgła.








Opracowała Anna Suszek
Joanna Ruchniewicz
Miejskie Przedszkole nr.2 w Puławach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie