Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Więzi rodzinne a sakramenty święte

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2678 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

  Wypowiadając słowo „rodzina”, mamy na myśli nie tylko dzieci, współmałżonków czy dziadków, ale również osoby w dalszym stopniu z nami spokrewnione.
         W zależności od tego, czy więź rodzinna jest spójna, czy nie dana rodzina może właściwie się rozwijać lub przeżywać kryzys. Dlatego też warto przypomnieć sobie jak tworzymy i umacniamy więzi rodzinne w odniesieniu nie tylko dla najbliższych, ale i dalszych krewnych. Czym jest więź rodzinna? W Słowniku języka polskiego możemy przeczytać, że więź jest tym, co łączy, jednoczy, zespala ludzi ze sobą, buduje związek. A więc, więź międzyludzka jest bardzo ważna dla człowieka. Bardzo ważna jest więź łącząca najbliższych w rodzinie, a więc dzieci i rodziców. Spośród licznych czynników wpływających na więzi między członkami rodziny, możemy zaliczyć bycie ze sobą, rozmawianie, wspólne pracowanie, a także rekreacja, wypoczynek, wspólne spędzanie wakacji. Dla budowania więzi rodzinnych bardzo istotna jest pamięć o domowych uroczystościach. Dzieci, które zawsze przygotowane są do okazywania miłości swoim rodzicom, chętnie przygotowują niespodzianki z okazji urodzin, imienin swoich rodziców, pamiętają o Dniu Matki i Ojca, Babci i Dziadka. Rodzice z kolei powinni również pamiętać o imieninach, urodzinach swoich pociech oraz o Dniu Dziecka. Z tak rozumianą rodziną spotykamy się przy wielu okazjach. Najbardziej ceniona jest obecność przy udzielaniu sakramentów świętych.
         Chrzest – pierwszy sakrament udzielony naszym dzieciom. Gromadzi najbliższą rodzinę, jak i krewnych najbardziej związanych z nami. Szczególną rolą obdarzeni zostają chrześni. Oni mają dobrze pełnić powierzone obowiązki, wspomagać rodziców w wychowywaniu dziecka w wierze chrześcijańskiej, jak również Oni mają dawać przykład życia religijnego swoim chrześniakom. Drugim sakramentem, gromadzącym wokół dziecka znaczną część rodziny jest I Komunia święta poprzedzona Sakramentem Pojednania. Uroczystość I Komunii świętej jest sposobem nawiązania nie tylko więzi zewnętrznej, ale także duchowej. Dziecko w tak ważnym dla niego dniu, mocno przeżywa wydarzenie związane z komunią świętą. I dlatego, dziecko widząc pełny udział całej rodziny w tym sakramencie łatwiej dostrzega religijną wymowę. Dziecko otrzymując np. Pismo św., krzyżyk czy medalik skieruje swoją uwagę na sprawy Boże, a nie materialne otrzymując np. pieniądze.
         Czas I Komunii św. jest tez okazją dla chrzestnych do zastanowienia się, w jakim stopniu wywiązali się z zobowiązań złożonych podczas sakramentu chrztu św. i jaki mieli wpływ na chrześcijańskie wychowanie swojego chrześniaka.
         Dziecko szybko rośnie, dojrzewa i jako dorastający człowiek przyjmuje następny sakrament. Sakrament bierzmowania, nazywamy również sakramentem Ducha Świętego, ma na celu umocnienie w wierze. Dlatego taż warto, aby ta uroczystość zgromadziła osoby, które mogą stać się rzeczywistym wzorem i przykładem dojrzałego życia chrześcijańskiego.
         Kolejnym sakramentem przeżywanym w większym gronie rodzinnym jest sakrament małżeństwa. Nie tylko gromadzi rodzinę, ale nade wszystko jest źródłem powstania nowych więzi i relacji. Nowożeńcy są początkiem nowej rodziny.
         Szczególnym sakramentem, najrzadziej udzielanym jest kapłaństwo. Przyjęcie tego sakramentu związane jest z jakością relacji rodzinnych. Kapłani podkreślają znaczenie i siłę tradycji rodzinnych i więzi wśród domowników. Więzi te są dla nich oparciem w chwilach szczególnie trudnych.
         Ostatnim z siedmiu sakramentów jest namaszczenie chorych. Jest to sakrament chrześcijańskiego umocnienia w czasie choroby. Przyjęcie tego sakramentu nie wiąże się z obecnością dalszej rodziny, ale w takiej sytuacji głęboka więź duchowa oparta jest na modlitwie całej rodziny za chorego.
         Sakramenty najbardziej jednoczą dalszą rodzinę, są okazja do spotkań, do odnawiania relacji. Dlatego warto zachęcić rodziny do umacniania relacji rodzinnych na wszelkie możliwe i dostępne sposoby, a na dobre tego owoce przyjdzie nam czekać niedługo.
         Podsumowując ukazane sposoby tworzenia i umacniania więzi rodzinnych trzeba wskazać na bogactwo i wieloaspektowość metod, zastosowanych w budowaniu relacji wewnątrzrodzinnych. Metody połączone z sakramentami świętymi mogą mieć zastosowanie w każdej rodzinie katolickiej. Trudno bowiem wyobrazić sobie szczęśliwą rodzinę, której członkowie nie przebywają ze sobą, nie prowadzą rozmów, nie pomagają sobie w pracy, w nauce, nie spędzają wspólnego czasu. Taka rodzina miałaby nikłe szanse na przetrwanie trudów codziennego życia.
 
 
Opracowała: Kamila Woronowicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie