Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Moje przemyslenia na temat sprawdzania osiągania standardów jakości pracy szkoły

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 821 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Jakość dotyka nas w każdym miejscu naszego życia. Hasłem wszystkich osób odnoszących sukces na całym świecie jest dziś jakość. Postrzegana jest ona jako zmiana myślenia o sposobie funkcjonowania placówek edukacyjnych.


Sukces to działania zmierzające do osiągania standardów oraz systematyczne analizowanie i ocenianie stopnia spełniania przez szkołę wymagań – czyli mierzenie jakości pracy szkoły.

Procesy, w toku których szkoły określają standardy, a także działania zmierzające do ich osiągania są bardzo ważne dla sukcesu placówki.

Standaryzacja w wielu różnych obszarach pracy szkoły umożliwiła jasne określenie wymagań progowych stanowiących istotną informację dla uczniów, rodziców, nauczycieli, administracji oświatowej i samorządowej, pracodawców.

Natomiast na sprawdzenie, czy wzrost osiągnięć jest zadowalający, bądź czy nastąpiła poprawa jakości w dowolnej dziedzinie pracy zorientowane jest mierzenie jakości pracy szkoły.
Mierzenie jakości może być prowadzone wewnętrznie przez tę samą szkołę – dyrektora, nauczycieli, zespoły nauczycielskie, zespoły mieszane, uczniów, rodziców.

Praca ta pozwala na ciągłe doskonalenie działania pedagogicznego, unikanie wad, usterek, porażek uczniów i nauczycieli.

Mierzenie może być również prowadzone zewnętrznie przez uprawnione do tego osoby. Istotą mierzenia jest wykorzystanie wyników tej działalności do projektowania zmian i planowania rozwoju.

W wyniku tego mierzenia społeczność szkolna może otrzymać informację, w jakim stopniu realizuje, osiąga ustalone i przyjęte standardy zapewniające wysoką jakość jej pracy.

Jakość mierzona jest metodami statystycznymi. Rozpoczynając mierzenie jakości pracy w szkole oprócz zbudowania sprzyjającego klimatu ważnym jest właściwe dobranie narzędzi i procedur zbierania informacji.


Procedury mierzenia jakości pracy szkoły takie jak:
 • pomiar dydaktyczny,
 • ankietowanie uczniów,
 • wywiady z rodzicami,
 • samoocena nauczyciela,
 • hospitacje diagnozujące
 • diagnozy zespołowe i zespołowe rozwiązywanie problemów,
 • tworzenie szkolnych standardów wymagań,
 • badanie losów absolwentów,
 • dane statystyczne gromadzone w arkuszach kalkulacyjnych,

pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie kiedy?, kogo?, gdzie i czym będziemy badać.


Natomiast narzędzia takie jak:

 • testy,
 • sprawdziany,
 • ankiety,
 • scenariusze rozmów, wywiadów,
 • arkusz diagnostyczny,
 • formularze obserwacji lekcji,
 • listy pytań,
 • zapisy dźwięku, zapis video umożliwiają zbieranie informacji; jaką wartość ma to co robię, bądź co robią inni.
Przygotowanie dobrych narzędzi do mierzenia jakości pracy szkoły nie jest łatwe, wymaga umiejętności i doświadczenia. Jest sztuką tak, jak sztuką jest zadawanie pytań, prowadzenie wywiadu, czy prowadzenie obserwacji. Ankieta, mimo jej rozlicznych wad wynikających głównie z faktu, iż dostarcza powierzchownych danych jest często wykorzystywana podczas mierzenia pracy szkoły. Ważne jest jednak by unikać wielu pułapek i “pospolitych” błędów pojawiających się na etapie konstrukcji kwestionariusza ankiety. Musimy zdawać sobie sprawę, że na początku przygotowana wersja jest wersją pilotażową ankiety, ponieważ trudno przewidzieć wszystkie trudności, a po próbie wiele problemów wychodzi na światło dzienne. Dokładna analiza i być może zredagowanie niektórych pytań na nowo pozwoli przygotować nam dobre narzędzie. Systematyczne gromadzenie różnych narzędzi pomiarowych ułatwi nam pracę podczas kolejnych działań związanych z mierzeniem jakości pracy szkoły.WNIOSKI

 1. Poprawa jakości rodzi się wewnątrz systemu.
 2. Dobre planowanie nie jest możliwe bez obiektywnej, rzetelnej informacji.
 3. Mierzenie jakości ma dostarczyć szkole obiektywnej, rzetelnej informacji dotyczącej procesów nauczania.
 4. Dyrektor jest odpowiedzialny za stały rozwój systemu, w którym pracuje.
 5. Nauczyciele pracujący w szkole najlepiej wiedzą, gdzie znajdują się największe możliwości jego poprawy, aby system doskonalić w sposób ciągły.

Opracowała
Aleksandra Czyż - Kędzierska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie