Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nasza mała ojczyzna - Szymiszów

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1034 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

PROJEKT EDUKACYJNY opis i analiza projektu edukacyjnegoopr. mgr Jerzy Bienias

„NASZA MAŁA OJCZYZNA – SZYMISZÓW”

INSPIRACJA PODJĘTYCH DZIAŁAŃ

Odkąd nasz kraj wkroczył na drogę przemian gospodarczych można zaobserwować niepokojący objaw życia w naszym regionie. Od wielu lat nasilają się wyjazdy rdzennych mieszkańców za granicę w poszukiwaniu pracy. Z tego też powodu wielu mieszkańców urodzonych tutaj czuje coraz mniejsze przywiązanie terytorialne. Mając to na uwadze postanowiłem, wspólnie z nauczycielem nauczania zintegrowanego, opracować i wcielić w życie projekt edukacyjny, którego celem było wzmocnienie więzi łączących dzieci z miejscem urodzenia, ich „małą ojczyzną”. Mieliśmy nadzieję, że dzięki temu dzieci poczują się bardziej przywiązane ze swoim domem, swoim regionem i krajem.

Projekt ten nazwaliśmy: NASZA MAŁA OJCZYZNA - SZYMISZÓW

CELE DZIAŁANIA:
Głównym celem projektu było wzmocnienie więzi ze środowiskiem, w którym dzieci się urodziły i zamieszkują. Oprócz tego realizacja projektu miała na celu podniesienie jakości pracy szkoły poprzez: 
-  Promocję naszego regionu v Poznanie Szymiszowa i jego okolic 
-  Zdobycie wiedzy dotyczącej miejscowości, jej historii, położenia, zabytków, miejsc pamięci narodowych, tradycji, obyczajów i obrzędów ludowych 
-  Zrozumienie przez dzieci przynależności terytorialnej 
-  Doskonalenie pracy w zespole 
-  Rozwijanie postawy szacunku i tolerancji wobec odmienności kulturowych 
-  Doskonalenie umiejętności tworzenia folderów 
-  Doskonalenie pracy z komputerem

DZIAŁANIA SZCZEGÓŁOWE:
W październiku 2004r. Radę Pedagogiczną, dyrektora i uczniów szkoły z propozycją wdrożenia projektu, który został przyjęty. W ramach projektu przewidzieliśmy odbyć cykl wycieczek po Szymiszowie i okolicy. Miało to na celu zgromadzenie licznych wiadomości o naszej miejscowości. Wycieczki te zostały zaplanowane na cały rok, ale terminy ich były uzależnione od warunków pogodowych.

W czasie realizacji projektu odbyły się wycieczki mające na celu:
Ø Zwiedzanie zabytków architektury (kościoły, pałac)
Ø Podziwiane przydrożnych kapliczek
Ø Poznanie tutejszej flory i fauny charakterystycznej dla naszego regionu
Ø Poznanie położenia geograficznego i złóż mineralnych występujących w okolicach Szymiszowa
Ø Poznanie zakładów i instytucji użyteczności publicznej

W listopadzie 2004r. zorganizowaliśmy spotkanie z sołtysem, który zapoznał dzieci ze strukturą organizacyjną sołectwa. Również w całym okresie trwania projektu przeprowadzono z najstarszymi mieszkańcami pogadanki na temat historii miejscowości. Zgromadzone materiały w postaci zapisków, notatek oraz zebrana dokumentacja fotograficzna posłużyły uczniom klasy VI do opracowania folderów turystycznych o Szymiszowie. Foldery te zostały wydane w technice komputerowej. W kwietniu 2005r.zorganizowano konkurs plastyczny na temat: „Zabytki mojej miejscowości”.
Wystawa wszystkich prac plastycznych miała miejsce w tutejszej świetlicy wiejskiej w kwietniu. W maju 2005r. w ramach projektu przygotowałem dzieci do konkursu „Mnie ta ziemia od innych droższa”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Dziewkowicach. Opracowałem scenariusz dotyczący obrzędów i tradycji związany z rocznym kalendarzem. Do scenariusz przygotowaliśmy także odpowiednie stroje. Jednym z etapów konkursu było przedstawienie pisemnych prac o naszym regionie.

Folder,
który wykonali uczniowie klasy  VI, otrzymał w tym konkursie  wyróżnienie.
W czerwcu 2005r., wykorzystując dokumentację fotograficzną pomagałem przy projektowaniu kalendarza ściennego „Mój Szymiszów”, który został rozprowadzony wśród rodziców. Aby podtrzymywać tradycje, obrzędy i zwyczaje przez cały czas okres projektu uczniowie brali udział w uroczystościach środowiskowych. W listopadzie 2004r. odwiedziliśmy miejsca pamięci narodowych znajdujące się na naszym cmentarzu. Także w tym miesiącu zorganizowano andrzejki. W grudniu klasy przygotowały klasowe wieczerze wigilijne, a cała szkoła miała możliwość zobaczenia jasełek. W marcu 2005r. zorganizowano Dzień Wiosny, w czasie którego odbył się korowód przebierańców, spalono marzannę i szukano gaika. W kwietniu 2005r. w związku z obchodami świąt Wielkiejnocy wykonano palmy wielkanocne i projektowano kartki świąteczne.
Odbyły się również występy artystyczne przedstawiające zwyczaje ludowe związane z Wielkanocą. W czerwcu 2005r. dzieci brały udział w procesji Bożego Ciała, sypiąc kwiaty w czasie trwania procesji.

ANALIZA UZYSKANYCH EFEKTÓW:

Największym osiągnięciem wynikłym z realizacji projektu było wyróżnienie, które otrzymali uczniowie z klasy VI za przygotowanie folderu o Szymiszowie. Oddano 3 foldery, ale tylko praca wykonana przez uczniów: Paulina Lejżak. Barbara Ozimek, Małgorzata Wolf i Grzegorz Słonina zdobyła to trofeum. Projekt pozytywnie oddziałał na uczniów. Wielu z nich dogłębnie poznało swój rodzinny region, jego historię. Dowiedzieli się, jakie ciekawe zabytki architektury znajdują się w Szymiszowie. Zrozumieli, że ludność danej miejscowości łączy specyficzna więź ze środowiskiem, którą należy nie tylko szanować, ale przede wszystkim rozwijać i pielęgnować. Wystawa prac p[plastycznych pozwoliła przypomnieć sobie mieszkańcom historię Szymiszowa, a sprzedaż kalendarzy pozwoliła zyskać nowych sponsorów, dzięki którym szkoła otrzymała nowe środki dydaktyczne w postaci dwóch radiomagnetofonów z odtwarzaczami CD.
Same kalendarze natomiast pozwoliły wypromować naszą szkolę nie tylko w kraju, ale i za granicą.

WPŁYW PODJĘTYCH DZIAŁAŃ:
 
- Poznanie nowych gatunków literackich, jakim jest folder
- Doskonalenie pracy z wykorzystaniem komputera 
- Doskonalenie umiejętności gromadzenia i selekcjonowania materiału
- Poczucie integracji ze środowiskiem
- Podtrzymywanie tradycji, obrzędów i zwyczajów
- Podtrzymywanie gwary
- Współpraca ze środowiskiem lokalnym
- Zwiększenie zainteresowania z regionem
- Doskonalenie pracy w zespole
- Pozyskanie środków finansowych poprzez sprzedaż kalendarzy
- Współpraca z innymi placówkami oświatowymi i kulturalnymi
- Zwiększenie zainteresowania kulturą żywego słowa


or. mgr Jerzy Bienias

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie