Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kinezjologia Edukacyjna w nauczaniu początkowym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 938 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

„Ruch jest drzwiami do uczenia się”- Paul E.Dennison Wiemy ,że systematyczna aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na naszą sprawność intelektualną i kondycję psychiczną. Procesy uczenia się i myślenia odbywają się nie tylko w głowie, ciało odgrywa integralną funkcję w całej naszej aktywności intelektualnej. To właśnie ruch zwiększa zdolności poznawcze, wyraża wiedzę i wspiera procesy umysłowe. Współczesna nauka pomaga nam w zrozumieniu roli ciała i potrzeby ruchu w uczeniu się, jednak współczesny styl życia sprawia, że korzystnie z tej wiedzy jest znikome. Dzieci spędzają większość czasu wolnego przed komputerem i telewizorem. Przeciwdziałaniem tym destruktywnym tendencjom, jest zrozumienie ogromnych, wrodzonych moliwości układu umysł- ciało i znaczenia ruchu w aktywacji tych możliwości.

Akceptacja gimnastyki mózgu jest znacznie utrudniona w naszym społeczeństwie, spowodowane jest to również tym, że skoordynowane ćwiczenia wydają się zbyt proste, aby działały. Duża grupa ludzi uważa, że jeżeli program nie jest trudny, kosztowny i wymagający wiele czasu, wydaje się, że jest mniej wartościowy. Wychodząc poza takie myślenie, odkryjemy ,że proste, zdroworozsądkowe rozwiązania przynoszą najlepsze wyniki. Kinezjologia edukacyjna jest współczesnym, efektywnym kierunkiem nauki i praktyki w dziedzinie wiedzy o człowieku, wykreowanym przez amerykańskich autorów dr Paula Dennisona i Gail Dennison.

Jego podstawowym założeniem jest propagowanie i wdrażanie takich metod i programów, które wykorzystują naturalny fizyczny ruch dla stymulacji mechanizmów i procesów ruchowego rozwoju integracji ciała z umysłem. Metody tego programu opierają się na prostych i zabawnych ruchach oraz technikach mających na celu aktywizację naturalnych mechanizmów rozwoju i samoregulacji, jak również integracji asymetrycznych funkcji prawej i lewej półkuli mózgu. Ćwiczenia stosowane w kinezjologii edukacyjnej ułatwiają między innymi przyswajanie i przetwarzanie informacji, poprawiają koordynację wzrokową, słuchową i ruchów całego ciała, doskonalą umiejętność pisania i czytania. Dla dzieci w pierwszych latach szkoły, kiedy tworzą się podwaliny dla przyszłości w szkole, szczególnie ważna jest zdolność łatwego i skutecznego uczenia się. Ćwiczenia te ułatwiają im naukę i kierują na osiąganie sukcesu.

Gimnastyka mózgu jest efektywna dla każdego. Uaktywnia i integruje sieci nerwowe w obu półkulach mózgu jednocześnie. Zapewnia dziecku powodzenie w uczeniu się, ułatwia komunikowanie, stymuluję do aktywności, uczy koncentracji na wykonywanej czynności, przywraca równowagę i stabilizację całego ciała, rozwija twórcze myślenie, wzmacnia poczucie własnej wartości i samozrozumienia. Należy stosować je jako kilkuminutowe ćwiczenia relaksujące ( w przerwie między zajęciami), wyciszające (po przerwie), koncentrujące ( przed wysiłkiem umysłowym).

Podstawowymi przykładami ćwiczeń Dennisona wykorzystywanymi w pracy z dziećmi są:
Ćwiczenia na przekraczanie linii środka np. „Ruchy Naprzemienne”, „Leniwe Ósemki”, „Rysowanie Oburącz”, „Słoń”, „Oddychanie Przeponowe”. Pozycje pogłębiające np. „Pozycja Dennisona”, „Punkty Pozytywne”.

 Ćwiczenia energetyzujące np. „Punkty Na Myślenie”, „Punkty Równowagi”.

Ćwiczenia wydłużające
np. „Aktywna Ręka”.
Bardzo ważne dla rezultatów terapii jest wykorzystanie odpowiednio dobranej muzyki. Duże znaczenie ma rozpoczęcie zajęć od wypicia niegazowanej, mineralnej wody o temperaturze pokojowej (około jednej szklanki). Wpływa to na sprawny przebieg chemicznych reakcji mózgu i całego systemu nerwowego, a także poprawę koordynacji umysłowej i fizycznej. Ćwiczenia Dennisona mogą stanowić wstęp do głównego zajęcia. Dzięki nim dziecko jest bardziej podatne na oddziaływania edukacyjne i terapeutyczne.

Bibliografia:
 Ballinger E.: Wesoła Gimnastyka – Rusz się i ucz się, Międzynarodowy Instytut Neurokinezjologii, Warszawa 2004.
Dennison P., Dennison G.: Gimnastyka mózgu, Organizacja Kinezjologii Edukacyjnej USA, California 1998.
Hannaford C.: Zmyślone ruchy, które doskonalą umysł. Podstawy kinezjologii edukacyjnej, Medyk Sp Z.O.O., Warszawa 1998.
Zwoleńska J.: Twórcza Kinezjologia w praktyce, KINED, Warszawa 2004.

Beata Przybyła
Tychy

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie