Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Komputer i małe dziecko

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 800 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Urządzenie to stawia większe wymagania przede wszystkim nam- rodzicom i nauczycielom. To my przecież decydujemy o tym, jakie programy będą uruchomione na komputerze i w jaki sposób dziecko z niego korzysta.

Komputer ułatwia naukę. W wielu programach istnieje zasada “ bawiąc uczyć”, tak że dzieci nie uświadamiają sobie procesu uczenia się.

Programy umożliwiają dzieciom kształtowanie konkretnych umiejętności, związanych np. z rozpoznawaniem liter, czytaniem i liczeniem, inne wspomagają rozwój umiejętności myślenia, ten rodzaj programów jest często określany jako “umysłowa sala gimnastyczna”.

Programy przeznaczone dla małych dzieci zazwyczaj odwołują się do trzech rodzajów aktywności edukacyjnej dzieci przedszkolnych.
 • Pierwszy rodzaj aktywności- prosta nauka polega na podawaniu podstawowych, istotnych informacji, takich jak litery alfabetu, nieskomplikowane sekwencje liczb, nazwy dni tygodnia itp.
 • Rozwiązywanie problemów następuje np. poprzez rozpoznawanie związków między obiektami: porządkowanie zabawek według określonego kryterium: rozmiaru , koloru, kształtu, wskazywanie przedmiotów, które nie pasują do obrazka, budowanie rzeczy z porozrzucanych elementów, znajdowanie prawidłowej drogi itp. Działania te rozwijają pamięć i relaksują, ułatwiają poznanie świata.
 • Natomiast zachęcanie dzieci do wyrażania samych siebie, do konstrukcji prostych wypowiedzi, do kolorowania obrazków rozwija ich aktywność twórczą.

Dzieci starsze posiadają większe umiejętności pracy z komputerem i bardziej samodzielnie mogą korzystać nawet z zasobów ogólnoświatowej sieci komputerowej Internet. Dziecko nie uczy się wyszukiwania informacji, ale także uczy się oceniania ich wartości.

Zdaniem Seymoura Paperta( jednego z największych współczesnych teoretyków nauczania)wiele dzieci opóźnia się w nauce dlatego, że stosuje model uczenia się, w którym jest oceniane na dwa sposoby: albo “zrobiłeś dobrze”, albo

“ zrobiłeś źle”.

Komputer jest postrzegany jako narzędzie do myślenia przy jego pomocy.

Komputer:

 • Rozwija zainteresowania
 • Rozwija samodzielność
 • Dostarcza rozrywki
 • Relaksuje
Dziecko uczy się wówczas :

 1. Dyscypliny
 2. Systematyczności
 3. Umiejętności podejmowania decyzji
 4. Radzenia sobie w odmiennej sytuacji.Komputer stanowi nie ocenioną pomoc, szczególnie dla dzieci niesprawnych fizycznie, czy nie nadążających w rozwoju intelektualnym za rówieśnikami. Przy pomocy odpowiednich programów możemy przeprowadzić trening logopedyczny, pomóc w nauce czytania i pisania, umożliwić pisanie dziecku, które ze względu na rodzaj schorzenia nigdy nie napisze tekstu ręką.
  Dla dziecka, które ze swojej natury jest istota wiecznie poszukującą, komputer może być sprzymierzeńcem na drodze rozszerzania wiedzy.

Przygotowała Joanna Krakowka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie